Colegiul Național Militar ,,Mihai Viteazul” din Alba Iulia a câştigat locul II la Campionatul militar de orientare, ediţia 2014

10174776_353605571480439_7180643657391251021_n Echipa Colegiului Naţional Militar „Mihai Viteazul” din Alba Iulia a câştigat locul II la la campionatul militar de orientare, desfăşurat la Plopeni, lângă Ploieşti. Competiţia a avut loc în perioada 15-19 octombrie.

Echipa Colegiului Național Militar ,,Mihai Viteazul” a fost formată din elev sergent Daniel Galdea, elev caporal Ionuț Mogoșanu, elev caporal Alexandru Istrate, elev caporal Andreea Antonie, elev fruntaş Alexandru Câmpan, elev fruntaş Bianca Pop și elev fruntaş Mălina Piroșca.

Antrenată de către plutonier major Antonio Păun, echipa Colegiului Militar din Alba Iulia a ocupat locul II în clasamentul general.

La categoriile individuale, albaiulienii şi-au asigurat locurile III și IV prin elev sergent Daniel Galdea, respectiv elev caporal Andreea Antonie.

Campionatul militar de orientare a adunat la start echipe de sportivi din unități de instrucție, instituții militare de învățământ superior și postliceal și colegiile naționale militare.

Campionatul militar de orientare presupune alergarea în teren variat și depistarea tuturor posturilor ascunse pe traseul stabilit într-un timp cât mai bun.