22221540_1595178123879907_3581865538395215121_n Campioana României la volei feminin, Volei Alba Blaj a câștigat, vineri, cea de-a treia ediţie a „Cupei Blajului”.

Alături de echipa blăjeană, la acest turneu au participat formaţia sârbă OK Zeleznicar Lajkovac (câştigătoarea Cupei Balcanice, calificată în Cupa Challenge), Ştiinţa Bacău (echipă ce va reprezenta România în Cupa Challenge) şi nou promovata UVT Agroland Timișoara (formaţie cu ambiţii mari în primul sezon de Divizia A1).

„Cupa Blajului” a fost ultima repetiţie pentru Volei Alba Blaj înaintea debutului oficial al noului sezon competiţional. În prima etapă a Diviziei A1, programată pe 14 octombrie, campioana României va primi vizita echipei CSM Lugoj.

Ultimul meci a avut loc vineri, între CSM Volei Alba Blaj – UVT Agroland Timişoara. Volei Alba Blaj a început meciul în formula: Lena Möllers – Slavina Koleva, Renata Maggioni, Selime Ilyasoglu, Adina Salaoru (cpt.), Nneka Onyejekwe – Marina Vujovic (libero). Au mai jucat: Petya Barakova,Mariana Aquino, Ramona Rus şi Andreea Tămaş. În final, formația din Blaj s-a impus cu 3-0 (25-18, 25-12, 25-12).

Tripla campioană a României, Volei Alba Blaj, a câştigat, la sfârşitul săptămânii trecute, Cupa „BMW Banat Car” Timişoara, după ce a învins cu acelaşi scor, 3-0, formaţiile U NTT Cluj, Linamar Békéscsaba (campioana Ungariei) şi UVT Agroland Timișoara (gazda turneului).