SPORT

Fotbal:”Unirea” a fost zdrobită de „Voința” Sibiu

Unirea Alba Iulia a pierdut pe teren propriu cu 1-2 meciul cu Vointa Sibiu. Gruparea din Cetatea Marii Uniri a  venit cu lecția învățată pe ”Cetate”, iar antrenorul sibienilor, Alexandru Pelici, a dovedit că nu a spus în glumă că știe foarte multe despre formația albaiuliană. Tehnicianul Voinței a pregătit excelent meciul și a știut să profite de slăbiciunile „alb-negrilor”.

Așa s-au înscris golurile:

0-1: În minutul 5, oaspeții dau lovitura pe stadionul „Cetate” din Alba Iulia. Neguț marchează după un contraatac perfect reușit de elevii lui Alexandru Pelici.

0-2: Avea să fie 0-2 cu trei minute înainte de pauză. Atacantul sibienilor, I.Popa, marchează după o centrare excelentă sosită de pe partea dreaptă de la Bunea.

1-2: Elevii lui Marius Baciu au redus diferența în minutul 45+1. Portarul Lazăr scapă o minge ușoară, iar Szabo, aflat în apropiere, profită de eroarea tânărului goal keeper.

Cei doi antrenori au trimis în teren următoarele distribuții:

Unirea Alba Iulia: Rotaru – Pistol (‘73 M. Oprea), Poverlovici, Soporan, Al. Giurgiu – I. Szabo, Dâlbea (cpt), Selagea, (‘82 Sg. Buş), C. Cristea – Stanciu (‘46 Sg. Costea), S. Mureşan.Antrenor: Marius Baciu

Voința Sibiu: Lazăr – Forika, D. Apostol, N. Grigore (cpt) – Cl. Bunea (‘53 Buican), Beza, Măjer (‘61 Hardău), C. Lungu (‘79 I. Olteanu) – D. Tătar, R. Neguţ, I. Popa. Antrenor: Alexandru Pelici

Avertismente: C.Cristea (24), Poverlovici (56), M.Oprea (74) / Lungu (25), Hardău (85). Eliminat: Mircea Oprea (77)

Brigada de arbitri a fost condusă la centru de: M. Vădan  (Bucureşti), ajutat la cele două margini de asistenţii: I. Babadac (Alexandria) şi L. Szanto (Tg. Mureş)