Avem o nouă generație de aur. Tinerii tricolori au pierdut în fața Germaniei dar au câștigat inimile românilor

Avem o nouă generație de aur. După mai bine de 20 de ani România se face remarcată în fotbalul european. Deși nimeni nu le dadea sorți de izbândă, tinerii tricolori au reușit să ajungă până în semifinalele Campionatului European 2019, unde au întâlnit campioana en-titre, Germania.

După aproape 85 de minute în care s-au luptat de la egal la egal, în minutul 90 germanii au reușit să înscrie golul către finală, iar în minutul 93, au dau lovitura de grație.

Primul gol a venit în minutul 21 printr-o acțiune a lui Nadeim Amiri. La scurt timp Hagi obține un penalty, transformat de către George Pușcas în minutul 26.

Tinerii tricolori în următoarele 10 minute au pus o presiune fantastică, presiune care în minutul 44 dă roade printr-un gol superb a lui Pușcaș, după o pasă excelentă a lui Hagi și o centrare a lui Ivan.

Prima repriză se termină în favoarea tricolorilor.

La scurt timp dupa fluierul de început al ultimelor 45 de minute, germanii marchează prin penalty.

Următoarele 30 de minute aparțin germanilor, iar în minutul 90 Gian Luca marchează pentru 3-2.  Alexandru Pașscanu este eliminat în același minut pentru un fault aproape de careu.

În minutul 93, germanii prin Nadeim oferă tinerilor tricolori lovitura de grație.