Connect with us
Publicitate

EVENIMENT

2019, cel mai bun an din istorie pentru CS Unirea Alba Iulia. 34 de sportivi au obținut 140 de medalii


Publicat

Clubul Sportiv (CS) Unirea Alba Iulia înregistrează, în 2019, cel mai bun an din istoria de 45 de ani, după ce 34 de sportivi au obținut, la competițiile interne și internaționale, 140 de medalii, dintre care 75 de aur, 38 de argint și 27 de bronz, mai multe decât anul precedent, când totalizaseră 127 de medalii.

Sportivii legitimați la CS Unirea Alba Iulia s-au remarcat la competiții regionale, naționale, europene și mondiale, demonstrând astfel că ambiția, munca și talentul fac ”casă bună” și creează drumul spre succes. Tot în acest an, CS Unirea Alba Iulia a reușit reactivarea secției de culturism, iar astfel are opt ramuri sportive active: powerlifting, haltere, atletism, judo, orientare, box și tenis de masă.

”Întrucât competițiile din acest an s-au încheiat, ajungem la <<ora bilanțului>>, având datoria și plăcerea să venim în fața iubitorilor de sport cu rezultatele obținute. 2019 a fost un an extraordinar, în care mai mulți sportivi au excelat: dacă în urmă cu 12 luni spuneam că va fi greu să ne menținem, deoarece este mai greu să rămâi în top decât să ajungi acolo, iată că acest an vine cu mai multe medalii. Nu îmi rămâne decât să îi felicit pe sportivi și antrenori: au reușit să scrie istorie într-un domeniu lăsat la capitolul <<diverse>>, subfinanțat și uitat de toată lumea, iar CS Unirea rămâne, datorită lor, un punct alb pe o hartă din ce în ce mai neagră”, a spus directorul CS Unirea Alba Iulia, Corneliu Mureșan.

Reamintim că în vară CS Unirea a obținut trei medalii de aur și una de argint, prin sportivul Alexandru Catarambă, la Campionatul Mondial de Powerlifting, juniori și tineret, din Canada, iar în toamnă, sportivii CS Unirea au participat la Campionatul Mondial de Powerlifting, Seniori, în Emiratele Arabe Unite, unde cel mai bun loc al delegației – locul cinci – a fost obținut de către sportivul Andrei Irimie.

Rezultate obținute de CS Unirea Alba Iulia în 2019:

Numele si prenumele sportivului (echipei)/ antrenoruluiRamura de SportCompetiția/ Data și locul desfășurăriiProba/ CategoriaRezultat
Sportiv Bogya Tamas:

Instructor sportiv Anghel Marius

OrientareCampionat Național Semimaraton 18.04. Baia-MareSemimaratonLoc.2
  Transylvania Open, 18-21.07. Cluj-NapocaM21ELoc.1
  CN Sprint-Urban et.5

CN Md, Ld, Stafeta, Sprint, 05-08.09. Slănic-Prahova, Campina

M21 Stafeta

M21 Lungă Distanță (Ld)

M21 Medie distanță (Md)

M21 Sprint

Loc.1

Loc.3

Loc.3

Loc.3

  Cupa Pro-Silva 2019, 09.10.11. BucureștiM21(13), 5,3kmLoc.1
Brabiescu Paul

Instructor sportiv: Anghel Marius

OrientareCE, SEEOC-SEEMOC

Sp/ Ld/ Md, 20-25.08. Moldova, Chisinau 3WRE

M35, 3,4km

M35, 8,6km

Stafeta

M35, 4,5km

Loc.1

Loc.1

Loc.1

Loc.2

  CN Sprint-Urban et.5

CN Md, Ld, Stafeta, Sprint, 05-08.09. Slanic-Prahova,Campina

M21 StafetaLoc.1
Zincă Ionuț

Instructor sportiv: Anghel Marius

OrientareCN de Semimaraton 18.04. Baia-MareSMLoc. 1
  CN Sprint-Urban,et.3

Cupa României, 10-12.05 Oradea

A(43), 2,0km

M21E

Loc.1

Loc.1

  CN Parc Oras, et.2, Cupa Chimistul-MD, 18-19.05. Cisnădie VictoriaM21(15)Loc.2
  CE, SEEOC-SEEMOC

Sp/Ld/Md, 20-25.08. Moldova, Chișinau 3WRE

M21E, 3800m

M21E, 11300m

M21E, 5200m

Stafeta

Loc.1

Loc.1

Loc.1

Loc.3

  CN Sprint-Urban et.5

CN Md, Ld, Stafeta, Sprint, 05-08.09. Slanic-Prahova, Câmpina

M21 Stafeta

M21(16) Ld

M21 Md

M21 Sprint

Loc.1

Loc.1

Loc.1

Loc.1

  CN Noapte

CN Sprint-Urban et.6

CN Stafeta Mixta, 04-06.10. Cincșor-Victoria

M21(15) NoapteLoc.1
  CN Parc Oras, et.7

12-13.10. București

M21

M Elita

M35

Loc.2

Loc.1

Loc.1

Sportiv, instructor: Anghel MariusOrientareCN Sprint-Urban, et.3

Cupa României, 10-12.05 Oradea

C(83), 1,8km

Open Tehnic

Loc.1

Loc.1

  CN Parc Oras, et.2, Cupa Chimistul-MD,18-19.05. Cisnadie VictoriaM(40),2,8kmLoc.1
  CN Sprint-Urban et.5

CN Md, Ld, Stafeta, Sprint, 05-08.09. Slanic-Prahova, Câmpina

M45(14), Sprint

M35(1) Md

Loc.1

Loc.1

  CN Noapte

CN Sprint-Urban et.6

CN Stafeta Mixta, 04-06.10. Cincșor-Victoria

M45(9) Sprint urbanLoc.2
  CN Parc Oraș, et.7

12-13.10. București

M45Loc.2
Dehelean-Mih MihaelaCulturismCN Seniori 06.10. SibiuMasters +45Loc.3
Medrea Andreea

Antrenor: Dinu Cristian

JudoCN Euroregional U11,U 15, Aprilie DevaU13-28kgLoc.3
Bogdan Laura Alexia

Antrenori: Dinu Cristian,

Dinu Alin

JudoCN Euroregional U11, U15, Aprilie DevaU15-48kgLoc.1
  CN U15, 24 Mai, Dumbrăvița -TimișU15-48kgLoc.2
  Camp. Balcanic U15, MacedoniaU15-48kgLoc.5
  CN Judo NE Waza U16 F

13.10.Dr. Tr. Severin

U16-48kgLoc.1
  Cupa Sperantelor 01.06. SibiuU16 -48kgLoc.1
  Cupa Onesti, 29-30.11.

Onești, jud. Bacău

U16 -48kg.Loc. 1
Horhat Alesia

Antrenor : Dinu Alin

JudoCN Euroregional U11,U 15, Aprilie DevaU15-63kgLoc.2
  Cupa Speranțelor 01.06. SibiuU16-63kgLoc.2
Sibișan Alexandru

Antrenori: Dinu Cristian,

Dinu Alin

JudoCN Individual U16,31.03. Satu-MareU16-81kgLoc.3
  CN Judo NE Waza U16 F

13.10.Dr. Tr. Severin

U16-73kgLoc.2
  Turneu International Judo „Vasile Luca” 28.11-01.12.

Chișinău, R. Moldova

U16 -81 kgLoc.2
Onișor Paul

Antrenor: Dinu Cristian

JudoCN Euroregional U11,U 15, Aprilie DevaU13-60kgLoc.1
  Cupa Speranțelor 01.06. SibiuU16-60KgLoc.2
Arion Alina

Antrenor: Dinu Alin

JudoCN Euroregional U11

,U 15, Aprilie Deva

U13-40kgLoc.1
Măieruț Cătălin

Antrenor: Dinu Cristian

JudoCupa Speranțelor 01.06. SibiuU13-38 kgLoc.3
Jurj Cătălin

Antrenor: Dinu Cristian

JudoCN Euroregional U11, U15, Aprilie DevaU13-60kgLoc.2
Andronache Anamaria

Antrenor: Dinu Cristian

JudoCN Euroregional U11, U15, Aprilie DevaU13-48kgLoc.3
  Cupa Speranțelor 01.06. SibiuU13-48kgLoc.3
Dinu Cristian

Antrenor: Dinu Cristian

JudoCN Euroregional U11,U 15, Aprilie DevaU13-26kgLoc.3
Dinu Ana

Antrenor: Dinu Cristian

JudoCupa Speranțelor 01.06. SibiuU13-23kgLoc.3
Rus Natalia

Antrenor: Dinu Alin

JudoCupa Speranțelor 01.06. SibiuU13-52kgLoc.2
Nemes Andrada

Antrenor: Dinu Alin

JudoCupa Speranțelor 01.06. SibiuU13-52kgLoc.3
Tiutiu Roberta

Antrenor: Dinu Alin

JudoCupa Speranțelor 01.06. SibiuU13-32kgLoc.1
Catarambă Alexandru

Antrenor voluntar:Panazan Ovidiu

PowerliftingFinala CN, M+F , Jun I, Jun II(Tineret), Powerlifting, 6-7.04. TimișoaraSeniori

120kg

Jun II

3 locuri 3

4 locuri 1

  CE ,M+F, Jun I, Jun.II, Seniori, Master,

Powerlifting

28.04-04.05. Pilsen Cehia

Jun.II-U183 locuri 1

1 Loc 2

  CM , Juniori si Tineret

26-31.08. Regina, Canada

Jun. II- U183 locuri 1

1 loc.2

Irimie Andrei

Antrenor voluntar: Pănăzan Ovidiu

PowerliftingFinala CN, M+F , Jun I, II, (Tineret), Powerlifting

06.07. Timișoara

Seniori 83kg3 locuri 1
  C E ,M+F, JunI, Jun.II,Seniori,Master,

Powerlifting

28.04-04.05.Pilsen Cehia

SenioriLoc.3

2 Locuri 14

1 Loc.13

  CM , Seniori, Seniori M+F

26-31.08. Dubai, EAU

SeniorLoc. 5

Loc. 12, 15, 16

  Finala CN, Impins din Culcat,Clasic, Jun.II, Jun.I, Seniori, Master, M+F, 09.11.Baile FelixSeniori

Open IPF

Loc. 1 individual

Loc. 1 echipe

Loc.1

Cioflică Andrei

Antrenor voluntar:

Pănăzan Ovidiu

Power

lifting

Finala CN, M+F , Jun I, Jun II(Tineret), Powerlifting,6-7.04. TimișoaraSeniori 74kg

Open

3Locuri 1

Loc.2

Loc.3

  CM , Seniori, Seniori M+F

26-31.08. Dubai, EAU

SenioriLoc.8

2 Locuri 9

Loc.10

  C E ,M+F, JunI, Jun.II,Seniori,Master,

Powerlifting

28.04-04.05.Pilsen CehiaSeniopri

Seniori3 Locuri5

1 Loc.4

  Finala CN, Impins din Culcat,Clasic, Jun.II, Jun.I, Seniori, Master, M+F

09.11.Baile Felix

Jun.II,U18

Open IPF

Loc.2

Loc.3

Buciuman Cătălin

Antrenor voluntar:

Pănăzan Ovidiu

Power

lifting

Finala CN M+F , Jun I, Jun II(Tineret), Powerlifting,

6-7.04.Timisoara

Seniori 74kg

Jun.I 74kg

1 loc.1

3 locuri 2

4 locuri 1

  CM , Juniori si Tineret

26-31.08.Regina , Canada

Tineret-U23Loc. 4, 6,7, 8
  C E ,M+F, JunI, Jun.II,Seniori,Master,

Powerlifting

28.04-04.05.Pilsen, Cehia

Tineret-U23Loc.3

Loc.4,5,6

Turus Daniel

Antrenor voluntar:

Pănăzan Ovidiu

PowerliftingFinala CN, M+ , Jun I, Jun II(Tineret), Powerlifting,

6-7.04 Timisoara

Seniori 120kg

Tineret 120kg

1 loc. 3

4 locuri 2

  C E ,M+F, JunI, Jun.II,Seniori,Master,

Powerlifting

28.04-04.05.Pilsen Cehia

Tineret-U233 locuri 6

1 Loc. 8

Cazacu Alexandru

Antrenor voluntar: Pănăzan Ovidiu

PowerliftingFinala CN, Impins din Culcat,Clasic, Jun.II, Jun.I, Seniori, Master, M+F

09.11.Baile Felix

Jun.I, U23

Open IPF

Seniori

Loc.1

Loc.2

Loc.1

  CM , Juniori si Tineret

26-31.08. Regina, Canada

Tineret-U232 locuri 5
Avram Laurențiu Antrenor voluntar: Pănăzan OvidiuPower

lifting

Finala CN M+ , Jun I, Jun II(Tineret), Powerlifting,

6-7.04.Timisoara

SenioriLoc.1
  C E ,M+F, JunI, Jun.II,Seniori,Master,

Powerlifting

28.04-04.05. Pilsen Cehia

SenioriLoc. 8, 11,

13, 14

  Finala CN, Impins din Culcat,Clasic, Jun.II, Jun.I, Seniori, Master, M+F

09.11.Baile Felix

SenioriLoc.1

3 locuri 2

  CM , Seniori, Seniori M+F

26-31.08. Dubai, EAU

Seniori2 locuri 13

loc. 14, 16

CS UNIREA Alba Iulia Finala CN, Impins din Culcat,Clasic, Jun.II, Jun.I, Seniori, Master, M+F

09.11.Baile Felix

Jun.I, U23Loc.1
CS UNIREA Alba Iulia Finala CN, Impins din Culcat,Clasic, Jun.II, Jun.I, Seniori, Master, M+F

09.11.Baile Felix

SenioriLoc.1
     
Vîlcu Nicu

Antrenor:

Frătila Ioan

HaltereFinala CN, Haltere U12, U13, 10-14.06.

Botoșani

U13-67kg3 locuri 2
Năstase Ionuț

Antrenor: Fratila Ioan

HaltereCN Haltere+Cupa Romaniei Jun.I 19-22.03. BascovJun.I -56kg

Cupa Rom.

Jun.I

3Locuri 3

Loc.3

Rodean Ana

Antrenor:

Avram Gabriel

AtletismCN Seniori, 20Km, Mars

31.07. Pitești

Seniori 20km

Mars

Loc.1 indiv.

Loc.1 echipe

  CN -Finala, Cros

18.10. Felix

8 kmLoc.2 echipe

Loc.5 indiv.

  CN -Finala, 10km, Mars

02.11. Bucuresti

10 km MarsLoc.1 indiv.

Loc.1 echipe

Acatrinei Mihaela

Antrenor: Avram Gabriel

AtletismFinala CN Mars ,Iarna 25.03. BotoșaniSeniori 20km MarsLoc.2 indiv.
  CN Seniori, 2oKm, Mars

31.07. Pitesti

Seniori 20km

Mars

Loc.2 indiv.

Loc.1 echipe

  CN -Finala, Cros

18.10. Felix

8 kmLoc.2 echipe

Loc.8 indiv.

  CN -Finala, 10 km, Mars

02.11. Bucuresti

10 km MarsLoc.2 indiv.

Loc.1 echipe

Jid Georgiana

Antrenor: Avram Gabriel

AtletismCN Mars,Iarna

25.03.Botosani

Tineret

20km Mars

Loc.3 indiv.
  CN Seniori, 2oKm, Mars

31.07. Pitesti

Seniori 20km

Mars Seniori

Jun.1

Tineret

Loc.1 echipe

Loc.3

Loc.5

  CN -Finala, Cros

18.10. Felix

8 km Sen.

Tineret

Loc.1 echipe
  CN -Finala, 10km, Mars

02.11. Bucuresti

10 km Mars

Seniori

Tineret

Loc.1 echipe

Loc.6

Pavel Natalia

Antrenor: Bucerzan Mariana

AtletismCN Copii 1, 2km, MarsCopii 1

2Km Mars

Loc.4
Moldovan Daniel

Antrenor: Paștiu Nicolae

BoxCN Box, Seniori

14-18.10.Tg. Mures

Seniori 91kgLoc.3
Dărămuș Andrei Vasile

Antrenor: Paștiu Nicolae

BoxCN Box, Seniori

14-18.10. Tg. Mures

Seniori 81kgLoc.2

 



ȘTIREA TA - Dacă ești martorul unor evenimente deosebite, fotografiază, filmează și trimite-le la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Publicitate

EDUCAȚIE

BACALAUREAT 2020: REGULI oficiale pentru candidați, calendar actualizat și organizarea centrelor de examen

Publicat

examen

Regulile pentru desfășurarea examenului de Bacalaureat 2020 și calendarul actualizat au fost publicate în Monitorul Oficial.

În situații excepționale, probele scrise se pot susține pe baza unor subiecte de rezervă, după caz, în după-amiaza zilei de examen sau după finalizarea ultimei probe scrise.

Citește și BACALAUREAT 2020: Toate testele de pregătire și baremele. Modele de subiecte pentru examenul elevilor de clasa a XII-a

Vor fi centre de examen toate liceele la care se înscriu cel puțin 30 de candidați, din promoțiile curente sau anterioare. Acestea sunt stabilite până pe 8 iunie.

Liceenii care au făcut naveta în alt județ vor putea susține examenul în propriul județ – pentru a da BAC-ul “într-o unitate de învățământ din apropierea locuinței”, prevede Metodologia. Contestațiile vor putea fi depuse electronic, potrivit edupedu.ro.

Vezi și VIDEO REPORTAJ: Cum s-a pregătit Colegiul HCC din Alba Iulia pentru reluarea orelor cu elevii claselor a XII-a. Măsurile luate

CALENDAR BACALAUREAT 2020:

3-10 iunie: înscrierea candidaților

11-17 iunie: echivalarea și recunoașterea competențelor lingvistice și digitale

22 iunie: Limba și literatura română – proba E.a) proba scrisă

23 iunie: Limba și literatura maternă – proba E.b) – proba scrisă

24 iunie: Proba obligatorie a profilului – proba E. c) – proba scrisă

Matematică – pentru absolvenții claselor de liceu cu profil real din filiera teoretică, pentru cei care au terminat filiera tehnologică și pentru absolvenții de la profilul militar și profilul pedagogic – specializarea învățători-educatoare, din filiera vocațională

Istorie – pentru absolvenții de la profilul umanist din filiera teoretică și pentru toate profilurile și specializările din filiera vocațională, cu excepția celor de mai sus

25 iunie: Proba la alegere a profilului și a specializării – proba E.d) – proba scrisă

Fizică, Chimie, Biologie sau Informatică – elevii de la profilul real din filiera teoretică, de la profilul tehnic și profilul resurse naturale și protecția mediului din filiera tehnologică și de la profilul militar din filiera vocațională

Geografie, Filosofie, Logică, Economie, Psihologie sau Sociologie – absolvenții de la profilul umanist din filiera teoretică, de la profilul servicii din filiera tehnologică și din toate profilurile și specializările din filiera vocațională, cu excepția celui menționat mai sus

30 iunie: Afișarea rezultatelor la probele scrise, până la ora 12:00. Depunerea contestațiilor în intervalul orar 16:00-20:00

1 iulie: Depunerea contestațiilor în intervalul orar 8:00-12:00

1-4 iulie: Rezolvarea contestațiilor

5 iulie: Afișarea rezultatelor finale.

Reguli pentru examen – candidați:

Candidații NU au voie să intre în sălile de examen cu:

– telefoane mobile, căști audio, precum și orice mijloc electronic de calcul sau de comunicare/care permite conectarea la internet/la rețele de socializare, ce ar putea fi utilizate pentru rezolvarea subiectelor, pentru efectuarea calculelor, pentru comunicare cu alți candidați/asistenți din centrul/centrele de examen sau cu exteriorul

– ghiozdane, rucsacuri, sacoșe, poșete și altele asemenea

– orice fel de lucrări: manuale, cărți, dicționare, culegeri, formulare, memoratoare, notițe, însemnări, rezumate, ciorne sau lucrări ale altor candidați etc., care ar putea fi utilizate pentru rezolvarea subiectelor; acestea sunt interzise în sălile de examen, în obiectele de îmbrăcăminte sau încălțăminte, în penare și altele asemenea sau în băncile în care sunt așezați în sălile de examen.

Candidaților li se interzice să comunice între ei sau cu exteriorul, să copieze, să transmită materiale care permit copiatul sau să schimbe între ei foi din lucrare, ciorne, notițe sau alte materiale care ar putea fi utilizate pentru rezolvarea subiectelor, pentru comunicare între candidați sau cu exteriorul.

Obiectele interzise la examen se lasă în sala de depozitare stabilită de comisia de bacalaureat în acest scop.

Absolvenții de liceu care refuză depozitarea obiectelor interzise nu sunt primiți în examen.

Candidații care încalcă regulile de mai sus sunt eliminați din examen, indiferent dacă materialele/obiectele interzise au fost folosite sau nu, indiferent dacă au fost introduse de aceștia ori de alți candidați, de cadre didactice din comisie sau de alte persoane și indiferent dacă ei au primit ori au transmis materialele interzise.

Încălcarea regulilor este considerată tentativă de fraudă, iar candidații respectivi nu mai pot participa la probele următoare și sunt declarați „eliminați din examen“, fără posibilitatea recunoașterii, în sesiunile următoare, a notelor la probele promovate anterior eliminării, inclusiv a probelor de evaluare a competențelor lingvistice și digitale.

Acești candidați nu mai au dreptul de a participa la următoarele două sesiuni ale examenului de bacalaureat. Calculul celor două sesiuni la care candidații „eliminați din examen“ nu mai au dreptul de a participa se face fără luarea în considerare a sesiunii speciale a examenului de bacalaureat.

Publicarea rezultatelor la examen

Rezultatele examenului de bacalaureat 2020 se vor face publice prin afișare la avizier și postare pe pagina de internet a liceelor, prin postare pe pagina de internet a Ministerului Educației și a inspectoratelor școlare.

Elevii aflați în izolare, elevii confirmați pozitiv COVID-19 și cei cu diferite afecțiuni cronice care au un risc crescut de infecție susțin examenul de bacalaureat 2020 conform unei proceduri speciale elaborate de către Ministerul Educației.

Pentru absolvenții de liceu care provin de la specializări sau calificări autorizate provizoriu, echivalarea și recunoașterea competențelor lingvistice și digitale se fac în cadrul comisiei de bacalaureat de la nivelul liceului la care sunt arondați candidații, de către o subcomisie care își va desfășura activitatea în unitatea de învățământ de unde provin acești candidați, în care vor fi incluși obligatoriu profesori din această unitate.

Corectarea lucrărilor la Bacalaureat și contestații

La evaluarea lucrărilor candidaților la BAC și în rezolvarea contestațiilor, doi profesori analizează și notează fiecare teză de examen. În cazul în care diferența dintre notele celor doi profesori evaluatori este de cel mult 1 punct, atunci se trece la calcularea notei finale care este media aritmetică cu două zecimale a notelor acordate de evaluatori, fără rotunjire, fiind înregistrată în catalogul de bacalaureat.

Dacă cei 2 profesori evaluatori au dat note între care există o diferență mai mare de 1 punct, atunci notele NU se transcriu pe lucrare și se procedează astfel:

– președintele comisiei nominalizează alți doi profesori evaluatori pentru recorectarea lucrării;

– după finalizarea recorectării lucrării, notele acordate de fiecare din cei patru evaluatori se trec pe lucrare și se semnează de către evaluatori;

– președintele comisiei calculează nota finală din cele 4 (patru) note, după eliminarea celor două note – valori extreme, ca medie aritmetică cu două zecimale fără rotunjire, a celor două note – valori centrale. Media rezultată reprezintă nota finală pe care o trece pe lucrare și semnează.

La contestații, în situația în care, după desecretizarea lucrării, se constată o diferență de notare mai mare de 1,5 puncte, în plus sau în minus, între nota de la evaluarea inițială și cea de la contestații, lucrarea se resecretizează și este transmisă spre a fi reevaluată altor doi profesori evaluatori. Nota finală, ca urmare a reevaluării în etapa de soluționare a contestației, este calculată conform algoritmului de mai sus.

Comisia de examen este cea care trebuie să informeze absolvenții de liceu cu privire la modalitățile de transmitere electronică a contestațiilor (adresa de e-mail, pagina web etc.), prin afișarea soluției pe ușa fiecărei săli de examen.

Condiții pentru centre de examen și comisii

Profesorii din comisiile de examen sunt selectați din alte unități de învățământ decât cele din care provin elevii. Va fi cel puțin un profesor asistent în sala de examen.

Algoritmul de echivalare și recunoaștere a competențelor lingvistice și digitale va fi realizat de Centrul Național de Politici și Evaluare în Educație (instituția care comasează IȘE și CNEE).

Condiții pentru centre de examen:

a) permit organizarea sălilor de examen astfel încât în fiecare sală să fie repartizați candidații cu respectarea distanței de minimum 2 metri unul față de altul stânga/dreapta – față/spate;

b) sălile de examen și sălile în care își desfășoară activitatea comisia din centrul respectiv se află, de regulă, în aceeași clădire;

c) sălile sunt dotate cu sisteme de supraveghere audiovideo;

d) îndeplinesc condițiile prevăzute în Procedura privind transferul/preluarea arhivelor de subiecte pentru examenul de bacalaureat național nr. 591 din 9.03.2020.

Comisia județeană stabilește componența comisiilor din centrele de examen cu cel mult 48 de ore înainte de începerea probelor scrise, prin tragere la sorți, în ședință tip videoconferință. Nu vor fi nominalizate în comisiile de bacalaureat persoane care, în sesiunile anterioare ale examenelor, nu și-au îndeplinit corespunzător atribuțiile sau au fost sancționate.

Înregistrările audio-video din sălile de examen vor fi verificate de Comisiile de bacalaureat, prin sondaj, după încheierea fiecărei probei scrise. Dacă se constată nereguli, fraude sau tentative de fraudă ori în cazul în care există sesizări privitoare la nereguli, fraude sau tentative de fraude, verificarea se face pentru înregistrările din toate sălile de examen din centrul respectiv. În cazul în care după aceste verificări se constată nereguli, fraude sau tentative de fraudă, absolvenții de liceu pot fi eliminați din examen.

Centrele zonale de evaluare se organizează pentru minimum 500 de candidați și maximum 1.000 de candidați.

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

Atenționare COD GALBEN de FURTUNĂ în Alba. Grindină, averse și descărcări electrice. Localități vizate

Publicat

Administrația Națională de Meteorologie a emis avertizare Cod Galben de vreme rea în Alba. Potrivit meteorologilor, miercuri, între orele 15:00 – 16:30 sunt așteptate averse ce vor cumula 15 l/mp, frecvent – grindină de mici dimenisiuni și descărcări electrice și intensificări de scurtă durată ale vântului.

Este vizată zona de munte din județul Alba de peste cota 1.800 de metri și localitățile: Alba Iulia, Cugir, Sebeș, Zlatna, Săsciori, Vințu de Jos, Șugag, Pianu, Meteș, Daia Română, Șpring, Ciugud, Șibot, Săliștea, Berghin, Almașu Mare, Gârbova, Roșia de Secaș, Câlnic, Cut, Blandiana, Doștat, Ceru-Băcăinți.

O avertizare similară este valabilă și pentru județul Sibiu, respectiv localitățile Săliște, Ocna Sibiului, Jina, Miercurea Sibiului, Gura Râului, Loamneș, Orlat, Poiana Sibiului, Păuca, Tilișca, Apoldu de Jos, Ludoș.

sursa: meteoromania.ro

Citeste mai mult
Publicitate

ACTUALITATE

Suspendarea zborurilor de pe Aeroportul Internațional din Sibiu a fost prelungită până în 16 iunie

Publicat

Suspendarea zborurilor pe teritoriul României a fost prelungită până pe 16 iunie 2020 (inclusiv), au anunțat reprezentanții Aeroportului Internațional din Sibiu.

Pasagerii care urmau să călătorească în perioada 1 – 16 iunie 2020 de la sau spre acest aeroport spre destinațiile de interes sunt rugați ca pentru informații suplimentare și detalii cu privire la reprogramarea călătoriilor, să contacteze agenția sau compania aeriană emitentă.

”Dragi prieteni, vă anunțăm de faptul că informarea aeronautică privind suspendarea zborurilor pe teritoriul României spre Austria, Belgia, Confederația Elvețiană, Franța, Germania, Iran, Italia, Regatul Unit al Marii Britanii și Irlandei de Nord, Regatul Țărilor de Jos, Spania, Statele Unite ale Americii și Turcia, și din aceste țări către România pentru toate aeroporturile din România a fost prelungită până pe 16 iunie 2020, inclusiv considerând legislația aplicabilă stării de alertă.

În cazul în care călătoria dumneavoastră a fost afectată, vă adresăm rugămintea să luați legătura cu agenția sau compania aeriană emitentă. Gânduri bune tuturor!” au transmis reprezentanții aeroportului.

Sursă foto: Aeroportul Internațional Sibiu, Facebook

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

Focar de pestă porcină la granița cu Alba. Două localități din județ sunt în zona de protecție și trei în zona de supraveghere

Publicat

porci

Un focar de pestă porcină a izbucnit în satul Chesler din Sibiu, situat la granița cu județul Alba. Focarul a fost confirmat într-o gospodărie din localitate. 

DSVSA Alba a fost informată despre situație, a confirmat pentru Alba24, purtătorul de cuvând al instituției, Dragoș Suciu.

De alfel, Centrul Local de Combatere a Bolilor, condus de prefectul Nicolae Albu, s-a întrunit miercuri și a fost adoptat o decizie în comun cu Instituită Prefectului Sibiu, pentru aplicarea unui program sincronizat de măsuri.

De îndată ce este confirmat un focar de pestă porcină africană, DSVSA stabilește în jurul focarului o zonă de protecție cu o rază de cel puțin trei kilometri, înscrisă într-o zonă de supraveghere cu o rază de zece kilometri.

În acest caz, localitățile aflate în zona de protecție din Alba sunt: Crăciunelu de Sus și Făget, iar localitățile aflate în zona de supraveghere sunt: Tăuni, Tătârlaua și Lodroman. ab24

”După stabilirea zonei de protecţie se va efectua un recensământ al tuturor exploataţiilor, cât mai repede posibil. Aceste exploataţii sunt vizitate de un medic veterinar într-un termen de cel mult şapte zile, în vederea efectuării unui examen clinic al porcilor. Și în zona de supraveghere se va efectua un recensământ al tuturor exploataţiilor cu porcine.

DSVSA Sibiu și Alba au adoptat toate măsurile necesare, pentru a garanta că toate persoanele prezente în zonele de protecţie şi de supraveghere sunt pe deplin informate cu privire la restricţiile în vigoare, şi adoptă toate măsurile adecvate” a spus Dragoș Suciu.

În zona de supraveghere, circulaţia şi transportul porcilor pe drumurile publice sau private, excluzând, dacă este necesar, drumurile de deservire a exploataţiilor, sunt interzise, cu excepţia aprobărilor emise de autorități. ab24

Această interdicţie nu trebuie să se aplice la tranzitul de porci pe cale rutieră, fără descărcare sau oprire, nici la porcii pentru sacrificare care provin din afara zonei de supraveghere şi se îndreaptă spre un abator situat în respectiva zonă, în vederea unei sacrificări imediate.

Citeste mai mult
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate