Connect with us
Publicitate

EVENIMENT

ZILELE CETĂŢII Alba Iulia – Festivalul Roman Apulum. Două mii de ani de istorie, într-un weeekend. Vezi PROGRAMUL


Publicat

Între 25 și 27 aprilie, toți cei care vor alege ca destinație Cetatea Alba Carolina vor avea parte de o concentrare nemaîntâlnită de evenimente, concerte și spectacole, la Zilele Cetății-Festivalul Roman Apulum. Mai mult de două mii de ani de istorie, comprimați în două evenimente și într-un singur week-end: este primul pariu pe care Alba Iulia îl face cu turiștii și localnicii, la deschiderea sezonului turistic 2014.

Latura de Est a Cetății Alba Carolina și Pietonala Mihai Viteazul se vor transforma în scena perfectă pentru o desfășurare de forțe impresionantă: de la târguri de sclavi, lupte de gladiatori și războaie daco-romane, reconstituite în detaliu, până la atracția devenită deja tradiție în Cetate: schimbarea gărzii, toate vor încerca să recreeze atmosfera unică a vremurilor în care s-au întâmplat.

Vineri, în prima zi de festival, turiștii au ocazia unică să se lase vrăjiți, la propriu, de dansul nimfelor, adus din Zalău de Nimfele Daciei și să vadă pe viu un ritual antic unic, ritualul lui Ares, pus în scenă de bulgarii de la Association for Antique and Medieval Reconstructions – SILA – Plovdiv. O paradă cu torțe, un spectacol de lasere și două concerte cu trupele Poarta 3 și Compact completează tabloul zilei de deschidere a sezonului turistic în Cetate.

Sâmbătă, dis de dimineață, cei pasionaţi să afle cum era viața în epoca romană sau în cea medievală sunt așteptați la atelierele antice de tir, gastronomie, coafură, pielărie, dansuri dar și la cele medievale, de spade, la demonstrațiile de tras cu arcul la țintă sau la o lecție de istorie interactivă și povești.

Prima reconstituire a unui târg de sclavi pusă în scenă în România va fi, la rândul său, una dintre atracțiile zilei de sâmbătă și va avea loc de la 12.30, în zona Porții a IV-a a Cetății Alba Carolina. Lupte de gladiatori și ritualuri antice, jocuri tracice, dansurile nimfelor sau dansuri medievale, o expoziție de machete cu lupte daco-romane, dansuri medievale, un spectacol original „Spovedania lui Mihai Viteazul” și două concerte de rezonanță, cu Blackstar și Hara, întregesc programul unei zile pline în Cetatea Alba Carolina.

Parada și ceremonialul de schimbare a Gărzii Cetății Alba Carolina, salve cu tunurile mobile, demonstrații cu tehnică militară antică și bătălia finală dintre daci și romani sunt atracțiile ultimei zile de festival.

„O Cetate plină de viață și de evenimente, asta am promis și asta încercăm să le oferim albaiulienilor și turiștilor, pentru că, în vâltoarea vremurilor moderne, e din ce în ce mai rară întâlnirea cu istoria, în forma sa vie și, mai important, accesibilă. Faptul că la festival participă inclusiv trupe și artiști din Italia sau Bulgaria, la fel de pasionați ca și ai noștri, din Alba Iulia, de istorie și de reconstituirea ei, ne onorează și ne dă dreptul să credem că am reușit ceea ce ne-am propus: să ducem faima Cetății dincolo de granițele României”, a declarat Mircea Hava, primarul municipiului Alba Iulia.

În cadrul festivalului se va organiza și un târg al meșteșugurilor medievale la care vor putea fi admirate şi cumpărate produse confecționate după metode străvechi. Doritorii pot chiar învăţa arta vechilor meşteşuguri în cadrul atelierelor de creaţie.

Din acest an, Festivalul Roman Apulum a fost propus de către municipalitate și selectat de către Ministerul Economiei prin Autoritatea Națională pentru Turism să facă parte din campania națională de promovare a brandului României. Obiectivul protocolului semnat cu Primăria municipiului Alba Iulia privețte creșterea vizibilității României ca destinație turistică competitivă și promovarea brandului turistic național pe plan intern și extern, cu scopul construirii unei imagini pozitive a țării noastre.

 

ZILELE CETĂŢII – FESTIVALUL ROMAN APULUM

25-27 APRILIE 2014

Alba Iulia, Latura de Est a Cetății Alba Carolina și Pietonala Mihai Viteazul

 

PROGRAM

 

Vineri, 25 Aprilie 2014

20.00 – Dansul nimfelor, Ritualul lui Ares (Nimfele Daciei – Zalău, RO și Association for Antique and Medieval Reconstructions – SILA – Plovdiv, BG)

                Poarta a IV-a a Cetății Alba Carolina

20.30 – Parada cu torțe pentru deschiderea Zilelor Cetății – Festivalului Roman Apulum

Itinerant – Poarta a IV-a, Pietonala Mihai Viteazul, Poarta a III-a, Esplanada Obeliscului lui Horea, Cloșca și Crișan

21.00 – Concert „Poarta 3”

                Poarta a III-a a Cetății Alba Carolina, esplanada Obeliscului lui Horea, Cloșca și Crișan

21.30 – Concert  „Compact”

                Poarta a III-a a Cetății Alba Carolina, esplanada Obeliscului lui Horea, Cloșca și Crișan

22.30 – Spectacol de lasere

Pietonala Mihai Viteazul

 

Sâmbătă, 26 Aprilie 2014

10.00 – Ateliere antice: atelier de opaițe, atelier de fierărie, tir cu arcul, atelier de gastronomie, atelier de coafură, atelier de pielărie, atelier de prelucrare în os, jocuri antice, antrenamente militare, dansuri)

                Latura de Est a Cetății Alba Carolina, lângă Poarta a III-a

10.00 – Ateliere medievale: atelier de spade, atelier de istorie interactivă și povești, demonstrații de tras cu arcul la țintă

                Platou Pietonala Mihai Viteazul

10.00 – Deschiderea târgului de meșteșuguri medievale

Pietonala Mihai Viteazul

11.00 – Conferință: Istorie – Turism cultural – Patrimoniu

                Sala de conferințe Hotel Medieval

12.00 – Deschiderea expoziției de machete „Războaiele daco-romane ilustrate în machete”

                Latura de Est a Cetății Alba Carolina, lângă Poarta a III-a

12.30 – Târg de sclavi (Legiunea a XIII- a Gemina, Alba Iulia, RO)

                Poarta a IV- a a Cetății Alba Carolina

16.00 Dansuri medievale (Grupul Nosa – Bistrița, RO)

                Pietonala Mihai Viteazul

16.30 – Jocuri tracice (Association for Antique and Medieval Reconstructions – SILA – Plovdiv, BG)

                Latura de Est a Cetății Alba Carolina, lângă Poarta a III-a

17.00 – Dansul nimfelor Daciei (Nimfele Daciei – Zalău, RO)

                Latura de Est a Cetății Alba Carolina, lângă Poarta a III-a

17.15 – Lupte de gladiatori și ritualuri antice (Association for Antique and Medieval Reconstructions – SILA – Plovdiv, BG, Gruppo Storico Romano – Roma, IT, Gladiator School Ludus Traex – Sofia, BG, Ludus Apulensis – Alba Iulia, RO)

                Latura de Est a Cetății Alba Carolina, lângă Poarta a III-a

19.00 – Păpușile uriașe ale Bistriței (Bistrița, RO)               

Pietonala Mihai Viteazul

19.30 – Dansuri medievale (Grupul Nosa – Bistrița, RO, Colegiul Militar Liceal Mihai Viteazul – Alba Iulia, RO)

Pietonala Mihai Viteazul

20.00 – Spovedania lui Mihai Viteazul – scenariu istoric (Eroii Veacurilor Apuse – Brașov, RO, Grupul Nosa – Bistrița, RO)

Pietonala Mihai Viteazul

21.00 – Concert „Blackstar”

                Pietonala Mihai Viteazul

21.30 – Concert „Hara”

                Pietonala Mihai Viteazul

22.30 – Animație și jonglerii cu foc (Trupa Sirius, Bistrița, RO)

                Poarta a III-a a Cetății Alba Carolina, esplanada Obeliscului lui Horea, Cloșca și Crișan

 

Duminică, 27 Aprilie 2014

10.00 – Ateliere antice: atelier de opaițe, atelier de fierărie, tir cu arcul, atelier de gastronomie, atelier de coafură, atelier de pielărie, atelier de prelucrare în os, jocuri antice, antrenamente militare, dansuri)

                Latura de Est a Cetății Alba Carolina, lângă Poarta a III-a

10.00 – Ateliere medievale: atelier de spade, atelier de istorie interactivă și povești, demonstrații de tras cu arcul la țintă

                Platou Pietonala Mihai Viteazul

11.30 – Dansuri medievale (Grupul Nosa – Bistrița, RO)

Platou Pietonala Mihai Viteazul

12.00 – Parada și Ceremonialul de schimbare a Gărzii Cetății Alba Carolina, salve cu tunurile mobile (Garda Cetății Alba Carolina – Alba Iulia, RO)

                Poarta a III-a a Cetății Alba Carolina, esplanada Obeliscului lui Horea, Cloșca și Crișan

12.30 –  Târg de scalvi (Legiunea a XIII-a Gemina, Alba Iulia, RO)

                Latura de Est a Cetății Alba Carolina, lângă Poarta a III-a

13.00 – Dansuri medievale (Grupul Nosa – Bistrița, RO)

Platou Pietonala Mihai Viteazul

14.00 –  Păpușile uriașe ale Bistriței (Bistrița, RO)

Pietonala Mihai Viteazul

14.30 – Demonstrații militare (Legio V Macedonica – Cluj-Napoca, RO, Cohors III Campestris – Zalău, RO, Legio XIII Gemina, Alba Iulia, RO, Lupii Daciei – Zalău, RO, Lupii de Fier ai Apulonului, Alba Iulia, RO, Numervs Palmyrenorvm Porrolissensivm Scr – Zalău, RO)

                Latura de Est a Cetății Alba Carolina, lângă Poarta a III-a

17.00 – Bătălia finală – Daci VS. Romani – luptă între toate taberele participante

                Latura de Est a Cetății Alba Carolina, lângă Poarta a III-a.

 

 

 



ȘTIREA TA - Dacă ești martorul unor evenimente deosebite, fotografiază, filmează și trimite-le la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Publicitate

EDUCAȚIE

LISTA: 176 școli, licee și grădinițe din ALBA în scenariul roșu, 151 hibrid. Situația actualizată a unităților de învățământ

Publicat

sala clasa pregatire examen

Inspectoratul Școlar Județean Alba a transmis, vineri, 30 octombrie, situația actualizată a unităților de învățământ din județ, ca număr, în ceea ce privește scenariile de funcționare a acestora, în funcție de evoluția situației epidemiologice.

Sunt 176 unități de învățământ în scenariul roșu și 151 în scenariul galben (hibrid).

Vezi și Modificările de scenarii în școli din ALBA prin hotărâre CJSU. Care sunt unitățile de învățământ vizate și cum vor funcționa

LISTA unităților de învățământ în scenariul roșu – 30 octombrie:

ALBA IULIA (42)

Colegiul Național „Horea, Cloșca și Crișan” Alba Iulia

Colegiul Economic „Dionise Pop Marțian” Alba Iulia

Liceul Tehnologic „Alexandru Domșa” Alba Iulia – structuri arondate: Școala Gimnazială Bărăbanț, Școala Profesională Germană Alba Iulia

Liceul Tehnologic „Dorin Pavel” Alba Iulia

Colegiul Tehnic „Apulum” Alba Iulia

Liceul de Arte „Regina Maria” Alba Iulia

Liceul cu Program Sportiv Alba Iulia – structuri arondate: Școala Gimnazială Micești, Grădinița cu Program Normal Micești

Seminarul Teologic Ortodox „Sfântul Simion Ștefan” Alba Iulia

Liceul Teologic Romano – Catolic „Grof Majlath Gusztav Karoly” Alba Iulia

Școala Gimnazială „Vasile Goldiș” Alba Iulia

Școala Gimnazială „Avram Iancu” Alba Iulia

Școala Gimnazială „Ion Agârbiceanu” Alba Iulia

Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Alba Iulia

Grădinița cu Program Prelungit step by step nr. 12 Alba Iulia

Grădinița cu Program Prelungit „Scufița Roșie” Alba Iulia – structuri arondate: Grădinița cu Program Normal nr. 1 Alba Iulia, Grădinița cu Program Prelungit nr. 2 Alba Iulia

Grădinița cu Program Prelungit nr. 8 Alba Iulia – structuri arondate: Grădinița cu Program Prelungit nr. 9 Alba Iulia, Grădinița cu Program Normal nr. 5 Partoș, Grădinița cu Program Normal Pâclișa

Grădinița cu Program Prelungit nr. 11 Alba Iulia – structură arondată: Grădinița cu Program Normal Oarda de Jos

Grădinița cu Program Prelungit nr. 16 Alba Iulia – structuri arondate: Grădinița cu Program Prelungit nr. 14 Alba Iulia, Grădinița cu Program Normal Bărăbanț

Grădinița cu Program Prelungit nr. 13 Alba Iulia – structură arondată Grădinița cu Program Normal nr. 10 Alba Iulia

Grădinița cu Program Prelungit „Dumbrava Minunată” Alba Iulia

Centrul Școlar de Educație Incluzivă Alba Iulia

Școala Postliceală Sanitară Alba Iulia

Școala Postliceală de Afaceri Alba Iulia

Liceul Teoretic „Sfântul Iosif” Alba Iulia

Grădinița cu Program Normal „Licurici” Alba Iulia

Grădinița cu Program Normal „Emanuel” Alba Iulia

Școala Postliceală Sanitară „Henri Coandă” Alba Iulia

Școala Postliceală Sanitară FEG Alba Iulia

Grădinița cu Program Prelungit „Lumea Ștrumfilor” Alba Iulia

AIUD (16)

Colegiul Național „Bethlen Gabor” Aiud – unități arondate: Grădinița cu Program Normal nr. 4 Aiud

Colegiul Național „Titu Maiorescu” Aiud

Liceul Tehnologic Aiud

Școala Gimnazială „Axente Sever” Aiud – unitate arondată: Școala Gimnazială Specială Aiud

Școala Gimnazială „Ovidiu Hulea” Aiud – unități arondate: Școala Gimnazială ”Liviu Rebreanu” Aiud, Grădinița cu Program Normal nr. 1 Aiud, Grădinița cu Program Normal nr. 7 Aiud, Grădinița cu Program Normal nr. 8 Aiud

Grădinița cu Program Prelungit nr. 2 Aiud

Grădinița cu Program Prelungit „Primii Pași” Aiud

Liceul Tehnologic Agricol „Alexandru Borza” Ciumbrud – unitate arondată: Grădinița cu Program Normal Ciumbrud

Grădinița cu Program Normal Gârbova de Jos

SEBEȘ (25)

Colegiul Național ”Lucian Blaga” Sebeș

Școala Gimnazială ”Mihai Kogălniceanu” Sebeș – unități arondate: Grădinița cu Program Normal Nr. 8 Sebeș, Grădinița cu Program Prelungit Nr. 7 Sebeș, Școala Gimnazială ”Lucian Blaga” Lancrăm, Grădinița cu Program Normal Lancrăm

Școala Gimnazială nr. 2 Sebeș – unități arondate: Grădinița cu Program Prelungit Nr. 3 Sebeș, Școala Gimnazială Răhău, Grădinița cu Program Răhău

Liceul cu Program Sportiv „Florin Fleșeriu” Sebeș – unități arondate: Grădinița cu Program Normal Nr. 4 Sebeș, Grădinița cu Program Normal Nr. 6 Sebeș

Liceul Tehnologic Sebeș – unități arondate: Școala Profesională Duală Sebeș, Școala Gimnazială „Silviu Cărpinișianu” Sebeș, Grădinița cu Program Prelungit Nr. 2 Sebeș

Liceul German Sebeș – unități arondate: Grădinița cu Program Normal Germană Petresti

Școala Postliceală ”Henri Coandă” Sebeș

Grădinița ”Heidi” Sebeș

Grădinița ”Sfântul Nicolae” Sebeș

Scoala Gimnazială Petrești – unități arondate: Grădinita cu Program Normal Petrești, Grădinița cu Program Prelungit Petrești

BLAJ (16)

Colegiul Național ”Inochentie Micu Clain” Blaj – unitate arondată: Grădinița cu Program Normal Nr. 2 Blaj

Liceul Tehnologic ”Ștefan Manciulea” Blaj

Liceul Tehnologic ”Timotei Cipariu” Blaj

Liceul Teologic Greco-Catolic ”Sfântul Vasile Cel Mare” Blaj

Școala Gimnazială ”Toma Cocișiu” Blaj – unitate arondată: Școala Primară Petrisat

Grădinița cu Program Prelungit ”Lumea Copiilor” Blaj

Școala Gimnazială ”Simion Bărnuțiu” Tiur Blaj – unități arondate: Grădinița cu Program Normal Tiur, Grădinița cu Program Normal Izvoarele, Școala Gimnazială ”Ion Micu Moldovan” Blaj, Școala Gimnazială ”Petru Pavel Aaron” Blaj, Școala Gimnazială ”Axente Sever” Mănărade – Grădinița cu Program Normal Mănărade

Școala Postliceală Sanitară Blaj

ABRUD (3)

Liceul ”Horea, Cloșca și Crișan” Abrud

Școala Gimnazială ”Avram Iancu” Abrud – unitate arondată: Grădinița cu Program Prelungit Nr. 1 Abrud

CUGIR (16)

Colegiul Tehnic „Ion D. Lăzărescu” Cugir – unități arondate: Școala Profesională Cugir

Liceul Teoretic „David Prodan” Cugir

Școala Gimnazială „Iosif Pervain” Cugir – unități arondate: Grădinița cu Program Normal nr. 1, Grădinița cu Program Normal Nr. 2, Grădinița cu Program Prelungit nr. 3, Școala Primară Mugești

Școala Gimnazială Nr.3 Cugir – unități arondate: Grădinița cu Program Normal nr. 5, Grădinița cu Program Normal Vinerea, Școala Gimnazială „Ioan Mihu” Vinerea

Școala Gimnazială „Singidava” Cugir – unități arondate: Grădinița cu Program Normal ”Voinicel”, Grădinița cu Program Prelungit ”Prichindel” Cugir

Scoala Postliceală „Med-Farm Speranța” Cugir

CÂMPENI (14)

Colegiul Național „Avram Iancu” Câmpeni

Grădinita cu Program Prelungit „Piticot” Câmpeni – unități arondate: Grădinița cu Program Normal nr. 1 Câmpeni

Liceul Tehnologic Silvic Câmpeni

Școala Gimnazială Câmpeni – unități arondate: Școala Primară Certege, Grădinița cu Program Normal Certege; Școala Primară Mihoești, Grădinița cu Program Normal Mihoești; Școala Primară Valea Bistrii, Grădinița cu Program Normal Valea Bistrii; Școala Primară Vârși, Grădinița cu Program Normal Vârși

Școala Postliceală ”Henri Coandă” Câmpeni

OCNA MUREȘ (17)

Școala Gimnazială ”Lucian Blaga” Ocna Mureș

Liceul Teoretic ”Petru Maior” Ocna Mureș – structuri arondate Școala Primară Uioara de Jos, Grădinița cu Program Normal nr. 1 Ocna Mureș, Grădinița cu Program Normal nr. 3 Ocna Mureș, Grădinița cu Program Normal nr. 7 Uioara de Jos

Liceul Tehnologic Ocna Mureș

Școala Gimnazială ”Lucian Blaga” Ocna Mureș” – structuri arondate: Școala Primară Cisteiu de Mureș, Grădinița cu Program Normal Cisteiu de Mureș, Grădinița cu Program Normal Nr. 2 Ocna Mureș, Grădinița cu Program Normal nr. 5 Ocna Mureș, Grădinița cu Program Prelungit nr. 6 Ocna Mureș, Școala Gimnazială Războieni, Grădinița cu Program Normal Războieni, Grădinița cu Program Normal nr. 6 Uioara de Sus, Școala Primară Uioara de Sus

Școala Postliceală Sanitară Med Farm Speranța Ocna Mureș

CIUGUD (5)

Școala Gimnazială Ciugud – structuri arondate: Grădinița cu Program Normal Ciugud, Grădinița cu Program Normal Drâmbar, Grădinița cu Program Normal Hăpria, Grădinița cu Program Normal Șeușa

CRICĂU (4)

Școala Gimnazială ”Decebal” Cricău – unități arondate: Grădinița cu Program Normal Cricău, Grădinița cu Program Normal Craiva, Grădinița cu Program Normal Tibru

STREMȚ (5)

Școala Gimnazială Stremț – structuri arondate: Grădinița cu Program Normal Stremț, Școala Gimnazială ”Vasile Bologa” Geoagiu de Sus, Grădinița cu Program Normal Geoagiu de Sus, Școala Primară Geomal

VINȚU de JOS (6)

Școala Gimnazială „Iuliu Maniu” Vințu de Jos – unități arondate: Grădinița cu Program Normal Valea Vințului, Școala Primară Valea Vințului, Grădinița cu Program Normal Vințu de Jos, Grădinița cu Program Normal Vurpăr, Școala Primară Vurpăr

LOPADEA NOUĂ / Ciuguzel (1)

Școala Gimnazială Ciuguzel

CUT (2)

Școala Gimnazială ”Septimiu Albini” Cut – unități arondate: Grădinița cu Program Normal Cut

DAIA ROMÂNĂ (2)

Școala Gimnazială Daia Română – unitate arondată: Grădinița cu Program Normal Daia Română

NOȘLAC (1)

Școala Gimnazială Noșlac

CERGĂU (1)

Școala Gimnazială ”Aron Cotruș” Cergău Mare

Potrivit IȘJ Alba, ”astăzi, 30 octombrie, în conformitate cu datele transmise de unitățile de învățământ, se înregistrează următoarea situație:

–  143 unități de învățământ în Scenariul 1 (S1): participarea zilnică (față în față) a tuturor preșcolarilor și elevilor în unitățile de învățământ, cu respectarea și aplicarea tuturor normelor de protecție sanitară

–  151 unități de învățământ în Scenariul 2 (S2). Acesta presupune participarea zilnică (față în față) a tuturor preșcolarilor și elevilor din învățământul primar, a elevilor din clasele a VIII-a și a XII-a, cu respectarea și aplicarea tuturor normelor de protecție, respectiv revenirea parțială (prin rotație de una-două săptămâni) a elevilor din celelalte clase de gimnaziu și liceu, cu respectarea și aplicarea tuturor normelor de protecție

– 176 unități de învățământ în Scenariul 3 (S3): participarea tuturor preșcolarilor și elevilor la activități/lecții online.

Consiliile de administrație de la nivelul fiecărei unități de învățământ adoptă propunerile de scenarii și, implicit, schimbarea acestora, în funcție de analiza situației epidemiologice efectuate de către direcțiile de sănătate publică și Institutul Național de Sănătate Publică, de infrastructura și de resursele existente în fiecare unitate de învățământ.

Reamintim că, potrivit ordinului comun al ministrului educației și cercetării și al ministrului sănătății nr. 5.487/1494/01.09.2020, criteriul epidemiologic în baza căruia unitățile/instituțiile de învățământ stabilesc unul dintre cele trei scenarii de funcționare este rata incidenței cumulate, respectiv: numărul total de cazuri noi din ultimele 14 zile raportat la 1.000 de locuitori.

Data de referință pentru aceste informații este 30 octombrie, ora 12.00. Inspectoratul Școlar Județean Alba va transmite zilnic informările privind situația unităților de învățământ din județ”.

Citeste mai mult
Publicitate

ACTUALITATE

Călin Furdui (PNL), reales viceprimar al orașului Cugir. 10 consilieri locali au votat pentru el

Publicat

Călin Furdui a fost reales viceprimar al orașului Cugir, în prima ședință de după învestirea Consiliului Local și  primarului. 

Consilierii locali au avut de ales între Călin Furdui, propus de PNL, Bogdan Dumitru, propus de PSD şi Flaviu Serdiuc, propus de USR-PLUS.

Votul a fost secret. 10 consilieri din cei 16 prezenți (3 absenți), l-au votat pe  liberalul Călin Furdui.

„Este un mandat important, cu multă muncă și responsabilitate întrucât, pe lângă probleme curente, vom implementa concomitent 16 proiecte cu fonduri europene. Alături de primarul Adrian Teban am toată convingerea că vom implini angajamentele pe care echipa noastră și le-a asumat în fața cetățenilor” a declarat Călin Furdui.

Citeste mai mult
Publicitate

ACTUALITATE

27 de persoane, sancționate de jandarmii din Alba cu avertisment scris, pentru nepurtarea măștii de protecție

Publicat

Douăzeci și șapte de persoane au fost sancționate joi de Jandarmii din Alba cu avertisment scris, pentru nepurtarea măștii de protecție.

Jandarmeria Alba continuă acțiunile executate pentru prevenirea și limitarea infectării cu noul Coronavirus. În acest context, joi, 29 octombrie, echipajele de jandarmerie, alături de alte structuri și autorități, au acționat pe raza județului Alba. Pe timpul misiunilor executate în vederea verificării respectării măsurilor impuse prin Legea nr 55 din 2020, privind unele măsuri pentru prevenirea și combaterea efectelor pandemiei de COVID-19, au fost verificate de către jandarmi mai multe zone aglomerate, printre care parcuri, terase, mijloace de transport în comun și autogări. Au fost aplicate 27 de sancțiuni contravenționale pentru nepurtarea măștii de protecție, respectiv 27 de avertismente scrise.

Sub coordonarea Instituției Prefectului- Județul Alba, acțiunile vor continua și în perioada următoare, iar scopul acestora este unul preventiv și de informare a cetățenilor cu privire la necesitatea respectării măsurilor de protecție sanitară.

„Pentru a evita creșterea numărului de infectări și a îmbolnăvirilor, facem apel la cetățeni să respecte cu strictețe prevederile legale incidente și să semnaleze cazurile de încălcare a normelor de protecție sanitară fie direct echipajelor de jandarmerie, fie prin apel la TelVerde 0800 800 165”, au transmis reprezentanții Jandarmeriei Alba.

foto: arhivă

Citeste mai mult
Publicitate

ACTUALITATE

Copil de 14 ani, prins la volanul unui autoturism, la Bistra. Polițiștii i-au deschis dosar penal

Publicat

masina-politia

Un adolescent de 14 ani din comuna Bistra s-a ales cu dosar penal după ce a condus o mașină prin localitate.

Potrivit IPJ Alba, joi, 29 octombrie, în jurul orei 17.50 polițiștii Secției 9 Poliție Rurală Câmpeni, în timp ce acționau pe raza comunei Bistra, l-au depistat pe un minor de 14 ani, din comuna Bistra, care conducea un autoturism, pe DC 145, fără a poseda permis de conducere pentru vreo categorie de autovehicule.

Față de minor, cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de conducere fără permis.

Citeste mai mult
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate