ACTUALITATE
A băut de ziua lui, s-a urcat la volan, dar a fost oprit de polițiști: Tânăr din Mihalț, cercetat pentru conducerea unui vehicul sub influența alcoolului
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2013/10/DSC02468.jpg)
La data de 11.07.2014, ora 01.05, pe bld. Republicii, din municipiul Alba Iulia, poliţiştii din cadrul Serviciului Rutier Alba, aflaţi în executarea serviciului de supraveghere şi control a traficului rutier au oprit pentru control un autoturism condus de C. B.P., de 28 de ani, din comuna Mihalţ, judeţul Alba.
În urma testării cu aparatul etilotest a rezultat valoarea de 0,78 mg/l alcool pur în aerul expirat, fapt pentru care C.B.P., a fost condus la Spitalul Judeţean Alba, unde i-au fost recoltate două mostre de sânge, în vederea stabilirii gradului de alcoolemie.
Faţă de C. B.P se efectuează cercetări sub aspectul comiterii infracţiunii de ,,Conducerea pe drumurile publice a unui autovehicul de către o persoană care, la momentul prelevării mostrelor biologice, are o îmbibaţie alcoolică de peste 0,80 g/l alcool pur în sânge,, faptă pedepsită de art. 336 alin.1 din Codul Penal.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)