A murit Constantin Sârbu, fostul director al Casei de Cultură a Sindicatelor din Alba Iulia, timp de 31 de ani
A murit Constantin Sârbu, fostul director al Casei de Cultură a Sindicatelor din Alba Iulia, timp de 31 de ani.
Actor de profesie, Constantin Sârbu a activat în domeniul culturii mai bine de o jumătate de veac.
Stabilit în Alba Iulia din anul 1959, şi-a început cariera de actor la Teatrul de Păpuşi „Prichindel“.
Din 1977, a fost instalat director al Casei de Cultură a Sindicatelor din Alba Iulia, care a devenit o a doua casă a actorului. Nu a părăsit-o decât atunci când a ieşit la pensie, după 31 de ani de activitate.
„I-am cunoscut pe toţi oamenii formidabili ai scenei româneşti. Aveam stagiuni permanente cu teatrele naţionale din Cluj, Bucureşti, Timişoara, Târgu Mureş.
Toate marile spectacole de teatru din România treceau pe la Casa de Cultură a Sindicatelor din Alba Iulia. Teatrul Naţional din Timişoara stătea şi câte o săptămână.
Au fost zile în care aveam trei spectacole de teatru“, declara Constantin Sârbu, ziarului Adevărul, care a publicat, în urmă cu câțiva ani, un portret al acestuia.
Va rămâne pentru totdeauna în amintirea artiștilor care au trecut pragul Casei de Cultură și a publicului din Alba Iulia, pe care l-a iubit și l-a servit toată viața.
Urmariti Alba24.ro si pe Google News
Anunturi Alba24
Publica un anunt gratuitSTIREA TA — trimite foto/video la Alba24







Comentarii (1)