Un bărbat din Alba care a aruncat cu toporul în curtea unui vecin și a amenințat cu moartea, dar și cu incendierea locuinței, a fost trimis în judecată.

S-a întâmplat într-un sat din Alba, în data de 6 septembrie 2025.

Publicitate

Atunci, în jurul orei 17:30, în timp ce se afla în curtea imobilului pe fondul unor discuții în contradictoriu și al consumului de alcool, a amenințat-o cu acte de violență pe persoana vătămată („îți dau foc la casă”, „te omor”), context în care a și aruncat cu un topor către curtea în care se afla persoana vătămată.

Publicitate

La aproape un an de la comiterea faptei, bărbatul în cauză a fost trimis în judecată. Dosarul a trecut de stadiul de măsuri și excepții de cameră preliminară și va fi judecat pe rolul Judecătoriei Alba Iulia.

Publicitate

Momentan nu a fost fixat un prim termen de judecată.