Un bărbat de 25 de ani din Aiudul de Sus a ajuns la spital vineri după-amiaza, după ce, în timp ce se deplasa pe carosabil, a fost lovit de un microbuz. 

Potribit IPJ Alba, la data de 31 iulie 2026, în jurul orei 17.49, polițiștii rutieri din municipiul Aiud au fost sesizați, prin SNUAU 112, cu privire la faptul că, pe strada Abrudului din localitatea Aiudul de Sus, a avut loc un eveniment rutier soldat cu victime.

Publicitate

Polițiștii s-au deplasat la fața locului și au constatat că un bărbat, în vârstă de 59 de ani, din municipiul Aiud, în timp ce conducea un microbuz, pe strada Abrudului din localitatea Aiudul de Sus, l-ar fi acroșat pe un bărbat, în vârstă de 25 de ani, din localitatea Aiudul de Sus, care se deplasa pe partea carosabilă, în calitate de pieton.

Publicitate

În urma evenimentului rutier, bărbatul de 25 de ani a suferit leziuni corporale ușoare, fiind transportat la spital.

Publicitate

Atât conducătorul auto, cât și pietonul au fost testați cu aparatul etilotest, rezultatele fiind negative.

Cercetările sunt continuate sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă.