Două persoane au fost rănite uşor după ce autoturismele în care se aflau au intrat în coliziune, miercuri după-amiaza. Accidentul rutier s-a petrecut pe raza comunei Galda de Jos din judeţul Alba.

Impactul între cele două autoturisme s-a produs în momentul în care un bărbat, aflat la volanul unui autoturism a încercat să iasă din curte şi, din cauza unui TIR parcat pe marginea drumului nu a observat maşina condusă regulamentar pe strada principală din localitate, de o tânără.

Publicitate

Şoferiţa acuza dureri în zona feţei. Ambii conducători auto au fost transportaţi la spital.

UPDATE: Potrivit IPJ Alba, “la ora 18.27, pe strada Principală din comuna Galda de Jos, A.V., un bărbat de 59 de ani, din Galda de Jos, în timp ce conducea un autoturism în direcţia centru - DN1, nu a acordat prioritate de trecere unui autoturism condus de o tânără de 23 de ani, din Teiuş, intrând în coliziune cu acesta.

Publicitate
Clinica Balneomed Articol 728x90

În urma accidentului, conducătoarea autoturismului a suferit leziuni corporale uşoare, fără a rămâne internată în spital.

Ambii conducători auto au fost testaţi cu aparatul etilotest care a evidenţiat faptul că în momentul producerii accidentului nu erau sub influenţa băuturilor alcoolice.”