Connect with us
Publicitate

EDUCAȚIE

ADMITERE LICEU 2022: Rezultatele la repartizare computerizată, publicate astăzi de Ministerul Educației. Detalii pentru elevi

Publicat

Rezultate repartizare computerizată – ADMITERE liceu 2022: Ministerul Educației publică joi, 14 iulie, rezultatele la repartizare computerizată. Elevii află la ce liceu vor învăța în continuare.

Alba24 va publica listele cu rezultate, de îndată ce acestea vor fi disponibile.

De vineri, 15 iulie până miercuri, 20 iulie, se depun dosarele de înscriere la unitățile de învățământ la care au fost repartizați candidații. În 21, 22 și 25 iulie 2022, comisia de admitere județeană/ a municipiului București soluționează situațiile speciale apărute după etapa de repartizare computerizată.

Vezi și TOP LICEE 2022 în ALBA după repartizare computerizată. ULTIMELE MEDII de intrare, pe specializări

A doua etapă de admitere liceu se desfășoară în perioada iulie-august.

TOP LICEE 2022 – după ultima medie de intrare, pe specializări (sursa Ministerul Educației):

Liceu / Specializare /Ultima medie de intrare 2022 / Ultima medie de intrare 2021/ Nr. locuri / Nr. locuri ocupate

  • COLEGIUL NAȚIONAL „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN” ALBA IULIA – Ştiinţe ale Naturii – Real – Teoretică – 9,41 – 9,42 – 26 – 26
  • COLEGIUL NAȚIONAL „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN” ALBA IULIA – Matematică – Informatică – Real – Teoretică – 9,36 – 9,46 – 78 – 78
  • COLEGIUL NAȚIONAL „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN” ALBA IULIA – Ştiinţe Sociale – Umanist – Teoretică – 9,24 – 9,13 – 26 – 26
  • COLEGIUL NAȚIONAL „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN” ALBA IULIA – Filologie – Limba engleză – Umanist – Teoretică – 9,17 – 9,01 – 26 – 26
  • COLEGIUL NAȚIONAL „LUCIAN BLAGA” SEBEȘ – Matematică – Informatică – Real – Teoretică – 9,11 – 9,62 – 52 – 52
  • COLEGIUL ECONOMIC „DIONISIE POP MARȚIAN” ALBA IULIA – Economic – Servicii – Tehnologică – 8,94 – 8,91 – 24 – 24
  • COLEGIUL NAȚIONAL „AVRAM IANCU” CÂMPENI – Matematică – Informatică – Real – Teoretică – 8,75 – 6.42 – 8.2 – 26 – 26
  • SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX „SFÂNTUL SIMION ȘTEFAN” ALBA IULIA – Ştiinţe Sociale – Umanist – Teoretică – 8,67 – 8,31 – 13 – 13
  • COLEGIUL NAȚIONAL „LUCIAN BLAGA” SEBEȘ – Ştiinţe ale Naturii – Real – Teoretică – 8,59 – 7,44 – 52 – 52
  • COLEGIUL ECONOMIC „DIONISIE POP MARȚIAN” ALBA IULIA – Turism şi alimentaţie – Servicii – Tehnologică – 8,52 – 7,91 – 48 – 48
  • COLEGIUL ECONOMIC „DIONISIE POP MARȚIAN” ALBA IULIA – Comerţ – Servicii – Tehnologică – 8,43 – 7,79 – 24 – 24
  • SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX „SFÂNTUL SIMION ȘTEFAN” ALBA IULIA – Filologie – Umanist – Teoretică – 8,40 – 7,87 – 13 – 13
  • COLEGIUL NAȚIONAL „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN” ALBA IULIA – Filologie – Limba franceză – Umanist – Teoretică – 8,35 – 8,59 – 26 – 26
  • COLEGIUL NAȚIONAL „AVRAM IANCU” CÂMPENI – Ştiinţe ale Naturii – Real – Teoretică – 8,34 – 6,72 – 26 – 26
  • LICEUL „HOREA, CLOȘCA și CRIȘAN” ABRUD – Matematică – Informatică – Real – Teoretică – 8,33 – 8,14 – 13 – 13
  • COLEGIUL NAȚIONAL „LUCIAN BLAGA” SEBEȘ – Ştiinţe Sociale – Umanist – Teoretică – 8,29 – 7,48 – 26 – 26
  • COLEGIUL NAȚIONAL „LUCIAN BLAGA” SEBEȘ – Filologie – Limba engleză – Umanist – Teoretică – 8,26 – 7,94 – 26 – 26
  • COLEGIUL TEHNIC „APULUM” ALBA IULIA – Chimie industrială – Tehnic – Tehnologică – 8,09 – 7,49 – 24 – 24
  • COLEGIUL TEHNIC „APULUM” ALBA IULIA – Estetica şi igiena corpului omenesc – Servicii – Tehnologică – 8,06 – 7,6 – 24 – 24
  • COLEGIUL NAȚIONAL „TITU MAIORESCU” AIUD – Matematică – Informatică – Real – Teoretică – 8,00 – 6,35 – 26 – 26
  • COLEGIUL NAȚIONAL „INOCHENTIE MICU CLAIN” BLAJ – Ştiinţe ale Naturii – Real – Teoretică – 7,97 – 6,1 – 26 – 26
  • COLEGIUL NAȚIONAL „AVRAM IANCU” CÂMPENI – Filologie – Limba engleză – Umanist – Teoretică – 7,96 – 7,46 – 13 – 13
  • LICEUL „HOREA, CLOȘCA și CRIȘAN” ABRUD – Ştiinţe ale Naturii – Real – Teoretică – 7,94 – 6,33 – 13 – 13
  • COLEGIUL NAȚIONAL „INOCHENTIE MICU CLAIN” BLAJ – Matematică – Informatică – Real – Teoretică – 7,89 – 7,38 – 52 – 52
  • LICEUL TEHNOLOGIC SEBEȘ – Economic – Servicii – Tehnologică – 7,86 – 7,13 – 24 – 24
  • COLEGIUL NAȚIONAL „TITU MAIORESCU” AIUD – Filologie – Umanist – Teoretică – 7,83 – 7,5  – 26 – 26
  • COLEGIUL NAȚIONAL „BETHLEN GABOR” AIUD – Matematică – Informatică – Real – Teoretică – 7,78 – 6,39 – 13 – 13
  • LICEUL TEHNOLOGIC „ALEXANDRU DOMȘA” ALBA IULIA – Electronică automatizări – Tehnic – Tehnologică – 7,75 – 6,63 – 24 – 24
  • LICEUL TEHNOLOGIC SEBEȘ – Tehnologică – Servicii – Turism și alimentație  – 7,61 – (nou) – 24 – 24
  • LICEUL GERMAN SEBEȘ – Real – Științe ale Naturii – 7,52 – 7,26 – 13 – 7
  • COLEGIUL NAȚIONAL „TITU MAIORESCU” AIUD – Ştiinţe ale Naturii – Real – Teoretică – 7,44 – 6,55 – 26 – 26
  • COLEGIUL NAȚIONAL „INOCHENTIE MICU CLAIN” BLAJ – Filologie – Umanist – Teoretică – 7,42 – 6,51 – 26 – 26
  • LICEUL TEHNOLOGIC SEBEȘ – Industrie alimentară – Resurse naturale și protecția mediului – Tehnologică – 7,32 – (nou) – 24 – 24
  • COLEGIUL NAȚIONAL „AVRAM IANCU” CÂMPENI – Științe sociale – Franceză – Umanist – Teoretică – 7,32 – (nou) – 26 – 26
  • LICEUL „HOREA, CLOȘCA și CRIȘAN” ABRUD – Filologie – Umanist – Teoretică – 7,20 – nou – 26 – 26
  • LICEUL TEHNOLOGIC „ALEXANDRU DOMȘA” ALBA IULIA – Mecanică – Tehnic – Tehnologică – 7,19 – (nou) – 24 – 24
  • LICEUL „DR. LAZĂR CHIRILĂ” BAIA DE ARIEȘ – Științe ale naturii – Real – Teoretică – 7,07 – 6,91 – 13 – 13
  • LICEUL TEORETIC TEIUȘ – Filologie – Umanist – Teoretică – 7,02 – 6,09 – 26 – 26
  • LICEUL TEHNOLOGIC „ȘTEFAN MANCIULEA” BLAJ – Economic – Servicii – Tehnologică – 7,02 – 6,59 – 24 – 24
  • LICEUL TEHNOLOGIC „DORIN PAVEL” ALBA IULIA – Construcţii, instalaţii şi lucrări publice – Tehnic – Tehnologică – 6,97 – 5,94 – 24 – 24
  • LICEUL TEHNOLOGIC SEBEȘ – Industrie textilă şi pielărie – Tehnic – Tehnologică – 6,96 – 6,05 – 24 – 24
  • LICEUL TEORETIC „DAVID PRODAN” CUGIR – Filologie – Umanist – Teoretică – 6,91 – 6,81 – 26 – 26
  • LICEUL GERMAN SEBEȘ – Filologie – Umanist – Teoretică – 6,83 – 5,61 – 13 – 6
  • LICEUL TEORETIC TEIUȘ – Ştiinţe ale Naturii – Real – Teoretică – 6,73 – 6,17 – 26 – 26
  • COLEGIUL TEHNIC „ION D. LĂZĂRESCU” CUGIR – Economic – Servicii – Tehnologică – 6,73 – 6,83 – 24 – 24
  • LICEUL TEHNOLOGIC AIUD – Economic – Servicii – Tehnologică – 6,67 – 6,43 – 24 – 24
  • LICEUL TEHNOLOGIC SILVIC CÂMPENI – Economic – Servicii – Tehnologică – 6,64 – 4,47  – 24 – 24
  • LICEUL TEHNOLOGIC „ȘTEFAN MANCIULEA” BLAJ – Agricultură – Resurse naturale și protecția mediului – Tehnologică – 6,62 – 5,48 – 24 – 24
  • LICEUL „DR. LAZĂR CHIRILĂ” BAIA DE ARIEȘ – Filologie – Umanist – Teoretică – 6,61 – 4,93 – 13 – 13
  • LICEUL „CORNELIU MEDREA” ZLATNA – Ştiinţe ale Naturii – Real – Teoretică – 6,59 – 4,82 – 26 – 26
  • LICEUL TEORETIC „DAVID PRODAN” CUGIR – Matematică – Informatică – Real – Teoretică – 6,42 – 8,93 – 26 – 26
  • LICEUL TEORETIC „PETRU MAIOR” OCNA MUREȘ – Filologie – Umanist – Teoretică – 6,31 – 5,57 – 26 – 26
  • LICEUL TEORETIC „PETRU MAIOR” OCNA MUREȘ – Ştiinţe ale Naturii – Real – Teoretică – 6,30 – 4,88 – 7.09 – 26 – 26
  • LICEUL TEORETIC „PETRU MAIOR” OCNA MUREȘ – Matematică – Informatică – Real – Teoretică – 6,29 – 5,69 – 26 – 26
  • LICEUL TEORETIC „DAVID PRODAN” CUGIR – Ştiinţe ale Naturii – Real – Teoretică – 6,12 – 8,12 – 26 – 26
  • LICEUL TEHNOLOGIC AIUD – Mecanică – Tehnic – Tehnologică – 6,12 – 5,57 – 24 – 24
  • COLEGIUL NAȚIONAL „BETHLEN GABOR” AIUD – Ştiinţe ale Naturii – Real – Teoretică – 5,74 – 6,89 – 13 – 13

TOP LICEE 2022 – după ultima medie de intrare, pe unități și specializări

Liceu / Specializare /Ultima medie de intrare 2022 / Ultima medie de intrare 2021/ Nr. locuri / Nr. locuri ocupate

ALBA IULIA

COLEGIUL NAȚIONAL „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN” ALBA IULIA

  • Ştiinţe ale Naturii – Real – Teoretică – 9,41 – 9,42 – 26 – 26
  • Matematică – Informatică – Real – Teoretică – 9,36 – 9,46 – 78 – 78
  • Ştiinţe Sociale – Umanist – Teoretică – 9,24 – 9,13 – 26 – 26
  • Filologie – Limba engleză – Umanist – Teoretică – 9,17 – 9,01 – 26 – 26
  • Filologie – Limba franceză – Umanist – Teoretică – 8,35 – 8,59 – 26 – 26

COLEGIUL ECONOMIC „DIONISIE POP MARȚIAN” ALBA IULIA

  • Economic – Servicii – Tehnologică – 8,94 – 8,91 – 24 – 24
  • Turism şi alimentaţie – Servicii – Tehnologică – 8,52 – 7,91 – 48 – 48
  • Comerţ – Servicii – Tehnologică – 8,43 – 7,79 – 24 – 24

SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX „SFÂNTUL SIMION ȘTEFAN” ALBA IULIA

  • Ştiinţe Sociale – Umanist – Teoretică – 8,67 – 8,31 – 13 – 13
  • Filologie – Umanist – Teoretică – 8,40 – 7,87 – 13 – 13

COLEGIUL TEHNIC „APULUM” ALBA IULIA

  • Chimie industrială – Tehnic – Tehnologică – 8,09 – 7,49 – 24 – 24
  • Estetica şi igiena corpului omenesc – Servicii – Tehnologică – 8,06 – 7,6 – 24 – 24

LICEUL TEHNOLOGIC „ALEXANDRU DOMȘA” ALBA IULIA

  • Electronică automatizări – Tehnic – Tehnologică – 7,75 – 6,63 – 24 – 24
  • Mecanică – Tehnic – Tehnologică – 7,19 – (nou) – 24 – 24

LICEUL TEHNOLOGIC „DORIN PAVEL” ALBA IULIA

  • Construcţii, instalaţii şi lucrări publice – Tehnic – Tehnologică – 6,97 – 5,94 – 24 – 24

SEBEȘ

COLEGIUL NAȚIONAL „LUCIAN BLAGA” SEBEȘ

  • Matematică – Informatică – Real – Teoretică – 9,11 – 9,62 – 52 – 52
  • Ştiinţe ale Naturii – Real – Teoretică – 8,59 – 7,44 – 52 – 52
  • Ştiinţe Sociale – Umanist – Teoretică – 8,29 – 7,48 – 26 – 26
  • Filologie – Limba engleză – Umanist – Teoretică – 8,26 – 7,94 – 26 – 26

LICEUL TEHNOLOGIC SEBEȘ

  • Economic – Servicii – Tehnologică – 7,86 – 7,13 – 24 – 24
  • Industrie alimentară – Resurse naturale și protecția mediului – Tehnologică – 7,32 – (nou) – 24 – 24
  • Tehnologică – Servicii – Turism și alimentație  – 7,61 – (nou) – 24 – 24
  • Industrie textilă şi pielărie – Tehnic – Tehnologică – 6,96 – 6,05 – 24 – 24

LICEUL GERMAN SEBEȘ

  • Real – Științe ale Naturii – 7,52 – 7,26 – 13 – 7
  • Filologie – Umanist – Teoretică – 6,83 – 5,61 – 13 – 6

AIUD

COLEGIUL NAȚIONAL „TITU MAIORESCU” AIUD

  • Matematică – Informatică – Real – Teoretică – 8,00 – 6,35 – 26 – 26
  • Filologie – Umanist – Teoretică – 7,83 – 7,5  – 26 – 26
  • Ştiinţe ale Naturii – Real – Teoretică – 7,44 – 6,55 – 26 – 26

COLEGIUL NAȚIONAL „BETHLEN GABOR” AIUD

  • Matematică – Informatică – Real – Teoretică – 7,78 – 6,39 – 13 – 13
  • Ştiinţe ale Naturii – Real – Teoretică – 5,74 – 6,89 – 13 – 13

LICEUL TEHNOLOGIC AIUD

  • Economic – Servicii – Tehnologică – 6,67 – 6,43 – 24 – 24
  • Mecanică – Tehnic – Tehnologică – 6,12 – 5,57 – 24 – 24

BLAJ

COLEGIUL NAȚIONAL „INOCHENTIE MICU CLAIN” BLAJ

  • Ştiinţe ale Naturii – Real – Teoretică – 7,97 – 6,1 – 26 – 26
  • Matematică – Informatică – Real – Teoretică – 7,89 – 7,38 – 52 – 52
  • Filologie – Umanist – Teoretică – 7,42 – 6,51 – 26 – 26

LICEUL TEHNOLOGIC „ȘTEFAN MANCIULEA” BLAJ

  • Economic – Servicii – Tehnologică – 7,02 – 6,59 – 24 – 24
  • Agricultură – Resurse naturale și protecția mediului – Tehnologică – 6,62 – 5,48 – 24 – 24

CUGIR

LICEUL TEORETIC „DAVID PRODAN” CUGIR

  • Filologie – Umanist – Teoretică – 6,91 – 6,81 – 26 – 26
  • Matematică-Informatică – Real – Teoretică – 6,42 – 8,93 – 26 – 26
  • Ştiinţe ale Naturii – Real – Teoretică – 6,12 – 8,12 – 26 – 26

COLEGIUL TEHNIC „ION D. LĂZĂRESCU” CUGIR

  • Economic – Servicii – Tehnologică – 6,73 – 6,83 – 24 – 24

OCNA MUREȘ

LICEUL TEORETIC „PETRU MAIOR” OCNA MUREȘ

  • Filologie – Umanist – Teoretică – 6,31 – 5,57 – 26 – 26
  • Ştiinţe ale Naturii – Real – Teoretică – 6,30 – 4,88 – 7.09 – 26 – 26
  • Matematică – Informatică – Real – Teoretică – 6,29 – 5,69 – 26 – 26

CÂMPENI

COLEGIUL NAȚIONAL „AVRAM IANCU” CÂMPENI

  • Matematică – Informatică – Real – Teoretică – 8,75 – 6.42 – 8.2 – 26 – 26
  • Ştiinţe ale Naturii – Real – Teoretică – 8,34 – 6,72 – 26 – 26
  • Filologie – Limba engleză – Umanist – Teoretică – 7,96 – 7,46 – 13 – 13
  • Științe sociale – Franceză – Umanist – Teoretică – 7,32 – (nou) – 26 – 26

LICEUL TEHNOLOGIC SILVIC CÂMPENI

  • Economic – Servicii – Tehnologică – 6,64 – 4,47 – 24 – 24

ABRUD

LICEUL „HOREA, CLOȘCA și CRIȘAN” ABRUD

  • Matematică – Informatică – Real – Teoretică – 8,33 – 8,14 – 13 – 13
  • Ştiinţe ale Naturii – Real – Teoretică – 7,94 – 6,33 – 13 – 13
  • Filologie – Umanist – Teoretică – 7,20 – nou – 26 – 26

BAIA DE ARIEȘ

LICEUL „DR. LAZĂR CHIRILĂ” BAIA DE ARIEȘ

  • Științe ale naturii – Real – Teoretică – 7,07 – 6,91 – 13 – 13
  • Filologie – Umanist – Teoretică – 6,61 – 4,93 – 13 – 13

ZLATNA

LICEUL „CORNELIU MEDREA” ZLATNA

  • Ştiinţe ale Naturii – Real – Teoretică – 6,59 – 4,82 – 26 – 26

TEIUȘ

LICEUL TEORETIC TEIUȘ

  • Filologie – Umanist – Teoretică – 7,02 – 6,09 – 26 – 26
  • Ştiinţe ale Naturii – Real – Teoretică – 6,73 – 6,17 – 26 – 26

Algoritmul de repartizare

La repartizarea computerizată, când se ajunge la un candidat, se caută în lista sa de opțiuni prima opțiune validă la care există locuri libere. Ordinea opțiunilor de pe fișă este prin urmare semnificativă, prima opțiune exprimată este luată în considerare înaintea celorlalte opțiuni.

Exemplu: se verifică prima opțiune a candidatului curent; în cazul în care opțiunea este validă și mai există locuri la această opțiune, este considerat admis la această opțiune și se trece la următorul candidat; altfel se verifică a doua opțiune de pe fișă etc.

Observație: o opțiune este invalidă dacă: codul opțiunii alese de candidat nu există; opțiunea aleasă necesită dată proba la limba maternă sau modernă și candidatul nu a susținut-o; opțiunea aleasă este cu predare în limba maternă iar candidatul care a susținut Evaluarea Națională cu probă de limba maternă a optat pentru calculul mediei de Evaluare fără a lua în considerare nota de la proba de limba maternă.

În cazul în care candidatul nu are loc la nici una din opțiunile exprimate pe fișă, el rămâne nerepartizat în această sesiune de admitere și va trebui să participe la o sesiune ulterioară organizată numai pe locurile rămase libere în această sesiune. Situația poate să apară în cazul în care candidatul nu a exprimat suficiente opțiuni, opțiunile exprimate de el fiind ocupate înaintea lui de alți candidați care au medii mai mari.

Exemple algoritm repartizare:

  • elevul are media 10 este repartizat primul, deci la prima sa opţiune
  • elevul are media 9 şi la prima sa opţiune s-au ocupat 14 locuri de către 14 elevi cu medii mai mari; va fi al 15-lea repartizat la prima sa opţiune
  • elevul are media 8 şi la prima sa opţiune s-au ocupat toate locurile de către elevi cu medii mai mari; dacă la a doua sa opţiune mai există locuri libere, va repartizat la a doua sa opţiune; se verifică a treia opţiune de pe fişa sa şi următoarele, în ordine, până la găsirea primei sale opţiuni la care mai sunt locuri libere; nu se poate întâmpla ca „locul tău” să fie ocupat de către cineva cu medie mai mică decât a ta, pentru că tu eşti repartizat înaintea lui
  • elevul A are media de admitere 8.93 şi opţiunea X pe locul 2 în fişa de opţiuni, iar elevul B are media de admitere 8.91 şi opţiunea X pe locul 1 în fişa de opţiuni, candidatul A are prioritate la repartizarea pentru opţiunea X (în cazul în care candidatul A nu a fost repartizat la opţiunea de pe primul loc), având media mai mare decât B”.

CALENDAR REPARTIZARE COMPUTERIZATĂ – ADMITERE LICEU 2022

Etapa I – repartizare computerizată și admitere în învățământul liceal pentru candidații din seria curentă, precum și pentru cei din seriile anterioare care nu împlinesc 18 ani până la data începerii cursurilor anului școlar 2022-2023

  • 4 – 11 iulie 2022: completarea opțiunilor în fișele de înscriere de către absolvenții clasei a VIII-a și de către părinții acestora, asistați de diriginții claselor a VIII-a (orice opțiune greșită poate conduce la o repartizare nedorită); completarea fișelor de înscriere de către absolvenții clasei a VIII-a care doresc să participe la admitere în alt județ și depunerea/ transmiterea fișelor, conform procedurii stabilite de Comisia națională de admitere

Candidații nerepartizați pe locurile speciale pentru rromi și candidații nerepartizați pe locurile distinct alocate în unitățile de învățământ de masă candidaților cu CES, precum și cei care au fost repartizați dar care solicită, în scris, renunțarea la locul pe care au fost repartizați, care doresc să participe la etapa de repartizare computerizată și admitere în învățământul liceal pentru candidații din seria curentă, precum și pentru cei din seriile anterioare care nu împlinesc 18 ani până la data începerii cursurilor anului școlar 2022-2023 completează opțiunile în perioada 8 -11 iulie 2022

  • 4 – 11 iulie 2022: introducerea în baza de date computerizată (în aplicația informatică centralizată) a datelor din fișele de înscriere; verificarea de către părinți și candidați a corectitudinii datelor din fișa listată de calculator, corectarea eventualelor greșeli în baza de date computerizată și listarea fișelor corectate din calculator, operațiuni ce se vor realiza utilizând aplicația informatică centralizată
  • 12 iulie 2022: termenul-limită pentru transmiterea bazei de date de la centrele de înscriere la centrul de admitere județean/al municipiului București, precum și a listei absolvenților care nu participă la repartizarea computerizată, prin confirmarea operațiunilor specifice în aplicația informatică centralizată; predarea/ transmiterea de către comisia din centrul de înscriere a fișelor de opțiuni originale la centrul de admitere județean/ al municipiului București
  • 12 iulie 2022: transmiterea bazei de date de la centrele de admitere județene/al municipiului București la Centrul național de admitere prin confirmarea, de către acestea, a finalizării operațiunilor specifice, în aplicația informatică centralizată
  • 13 iulie 2022: verificarea și corectarea eventualelor erori din bazele de date, precum candidați aflați în baza de date pentru admiterea computerizată și care au fost deja admiși la liceele la care se susțin probe de aptitudini etc., de către Comisia națională de admitere și comisiile de admitere județene/a municipiului București; transmiterea modificărilor la comisia națională
  • 13 iulie 2022: corectarea erorilor și confirmarea încheierii modificărilor în aplicația informatică centralizată
  • 14 iulie 2022: repartizarea computerizată în învățământul liceal a absolvenților clasei a VIII-a care nu împlinesc 18 ani până la data începerii cursurilor anului școlar 2022 – 2023; comunicarea rezultatelor candidaților repartizați computerizat în învățământul liceal; afișarea în unitățile de învățământ gimnazial a listei cu locurile neocupate în unitățile de învățământul liceal din județ/municipiul București
  • 15 – 20 iulie 2022: depunerea dosarelor de înscriere la școlile la care candidații au fost repartizați
  • 20 iulie 2022: transmiterea de către unitățile de învățământ liceal a situației locurilor rămase libere în urma neînscrierii candidaților admiși în această etapă de admitere
  • 21, 22 și 25 iulie 2022: rezolvarea de către comisia de admitere județeană/ a municipiului București, a situațiilor speciale apărute după etapa de repartizare computerizată

A doua etapă de admitere liceu – repartizare 2022

A doua etapă de admitere în învățământul liceal pentru candidații din seria curentă, precum și pentru cei din seriile anterioare care nu împlinesc 18 ani până la data începerii cursurilor anului școlar 2022-2023

  • 25 iulie 2022: afișarea centrului de admitere, a situației locurilor rămase libere, inclusiv a celor destinate candidaților rromi, precum și a celor destinate candidaților cu CES, a locului de desfășurare și a graficului probelor de aptitudini sau de verificare a cunoștințelor de limbă modernă ori maternă
  • 26 iulie 2022: înscrierea candidaților pentru probele de aptitudini sau probele de verificare a cunoștințelor de limbă modernă sau maternă, inclusiv a candidaților pe locurile speciale pentru rromi și a candidaților pentru locurile distinct alocate candidaților cu CES în unitățile de învățământ de masă
  • 27 – 28 iulie 2022: desfășurarea probelor de aptitudini sau a probelor de verificare a cunoștințelor de limbă modernă sau maternă
  • 28 – 29 iulie 2022: afișarea rezultatelor la probele de aptitudini și la probele de verificare a cunoștințelor de limbă modernă sau maternă și rezolvarea eventualelor contestații
  • 1-3 august 2022: primirea cererilor de înscriere a candidaților care au fost repartizați computerizat în prima etapă de admitere, dar care nu și-au depus dosarele de înscriere în termen, a candidaților care au fost respinși la liceele/clasele care au organizat probe de aptitudini și a candidaților care au susținut probe de verificare a cunoștințelor de limbă modernă sau de limbă maternă în etapa a doua, precum și a candidaților care nu au participat sau au participat la repartizarea computerizată în prima etapă de admitere, dar, din diferite motive, nu au fost repartizați computerizat, inclusiv a candidaților pe locurile speciale pentru rromi și a candidaților pentru locurile distinct alocate candidaților cu CES în unitățile de învățământ de masă; primirea cererilor de înscriere a absolvenților clasei a VIII-a care nu au susținut evaluarea națională; candidații pe locurile speciale pentru rromi și candidații pentru locurile distinct alocate candidaților cu CES în unitățile de învățământ de masă își păstrează prioritatea pe locurile destinate acestora care au rămas libere după soluționarea situațiilor speciale.
  • 4-5 august 2022: repartizarea candidaților din etapa a doua, de către comisia de admitere județeană/a municipiului București; repartizarea se face conform unei proceduri stabilite de către comisia de admitere județeană/a municipiului București, publicate pe site-ul inspectoratului școlar județean/al Municipiului București și comunicate unităților de învățământ până la data de 11 iulie 2022.
  • 6 august 2022: transmiterea către Centrul național de admitere a rezultatelor repartizării prin confirmarea încheierii operațiunilor specifice în aplicația informatică centralizată

Admiterea candidaților pentru învățământul seral și pentru cel cu frecvență redusă

  • 14-15, 18-20 iulie 2022: înscrierea la învățământul seral sau cu frecvență redusă a candidaților din seriile anterioare care împlinesc vârsta de 18 ani până la data începerii cursurilor anului școlar 2022 – 2023
  • 21, 22 și 25 iulie 2022: repartizarea candidaților din seriile anterioare care împlinesc vârsta de 18 ani până la data începerii cursurilor anului școlar 2022 – 2023 pe locurile de la învățământul seral și cu frecvență redusă: la solicitarea comisiilor de admitere județene/a municipiului București sau din proprie inițiativă, Comisia Națională de Admitere poate aproba, în situații justificate, modificarea datelor limită/perioadelor și evenimentelor din calendarul admiterii în învățământul liceal pentru anul școlar 2022-2023.

Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți Alba24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:


ȘTIREA TA - Dacă ești martorul unor evenimente deosebite, fotografiază, filmează și trimite-le la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată.


Publicitate

ACTUALITATE

10-26 august: Tabăra Internațională de Artă Plastică “Inter-Art” Aiud 2022. Participă artiști din mai multe țări. PROGRAM

Publicat

În perioada 10-26 august se desfășoară Tabăra Internațională de Artă Plastică “Inter-Art” Aiud 2022. La ediția XXV, aniversară, participă artiști din 19 țări.

Deschiderea festivă a taberei de artă va fi joi, 11 august, de la ors 18.00, la Colegiul Național „Bethlen Gábor” Aiud.

Evenimentul cuprinde mai multe expoziții de artă, recital de muzică și lansare de carte.

Tabăra Internațională de Artă Plastică “Inter-Art” Aiud 2022 – repere din program

Joi, 11 august 2022

  • ora 18.00: Deschiderea festivă a taberei de artă / Sala Apafi, Colegiul Național „Bethlen Gábor” Aiud
  • ora 19.00: Vernisajul expoziţiei internaţionale de Mail Art – Labirint / Galeriile Inter-Art Aiud

Artiști în expoziție Oriola Kureta Semenescu (Albania), Hagop Sulahian (Armenia), Miche-Art-Universalis (Belgia), Rosilda Sa (Brazilia), Xia Li (China), Rich Dethlefsen (Danemarca), Tamerat Siltan (Etiopia), Virginie Loreau și Christiane Carré (Franța), Viktor Anghius Locker și Michael Wagner (Germania), Patrick Cauvin (Haiti), Láng Eszter și Szabó Henrietta (Ungaria), Gita Meh (Iran);  Luzena Barbara Walder, Viviana Ravelli, Rosanna Veronesi, Carlo Maria Giudici – Italia; Lena Kelekian (Liban), Nicola Gibbons (Noua Zeelandă), Antonio Mousinho (Portugalia), Nicola Pavlovic (Serbia), Miguel Jimenez (Spania), Vera Staub (Elveția), Houda Ajili (Tunisia), Özlem Kalkan Erenus (Turcia), Jovana Shelmerdine (Marea Britanie), Patricia Goodrich și Jeanne LaRocco (SUA); Rodica Strugaru, Elena Cristea, Anca Sas, Daniela Areta Voștinar, Gheorghe Munteanu, Ecaterina Neagu, Denis Serban-Cernat,Simona Damo, Elena-Felicia Selejan, Elena Dăscălescu, Ruxandra Ștefana Munteanu, Marcel Gheorghe Muntean,Maria Koiciu, MedaCotuna, Eliza Spătar, Andreea Rus, Adriana Cănija Popa, Alina Vodă, Stefan Balog, Zoltán Balog, Brain Cell 1144 – România

  • Vernisajul expoziţiei „in memoriam Andor Kömives” / Galeriile „Inter-Art” Aiud. Curator: Ioan Hădărig, director artistic, Fundația “Inter-Art”  / coordonator proiect: Ștefan Balog, președinte Fundația “Inter-Art” Foundation Aiud

Duminică, 14 august 2022

  • ora 18.00: Vernisajul expoziţiei de artă „Petrecerea de visa lui Dali” / Galeriile „Inter-Art” Aiud

Marţi, 16 august 2022

  • ora 17.00: Vernisajul expoziţiei de artă “Poeme Vizuale: Dickinson şi Blaga” / Muzeul Naţional al Unirii Alba Iulia

Joi, 18 august 2022

  • ora 17.00: Vernisajul expoziţiei de artă Elena Cristea: „Șoaptele umbrelor” / Muzeul Castelul Corvinilor, Hunedoara

Vineri, 19 august

  • ora 17.00: Lansare de carte Florin Grigoraș “Soapte de vânt”şi Vernisajul expoziţiei de artă Stefan Balog la Galeriile „Inter-Art” Aiud
  • 0ra 19.30: „Noaptea Inter-Art” 2022 – ediţia a VII-a, Recital de muzică / Centrul Municipiului Aiud

Joi, 25 august

  • Ora 18.00: Expoziţia de închidere a taberei / Galeriile „Inter-Art” Aiud

Artiști participanți la Tabăra Internațională de Artă Plastică “Inter-Art” Aiud 2022

  • Albania: Oriola Kureta Semenescu
  • Bulgaria: Dimitar Velichkov
  • Bulgaria: Dobromira Dimitrova
  • Canada: Susie Veroff
  • Denmarca: Rich Dethlefsen
  • Egipt: Kareem Mahmoud Helmy Elbasiouny
  • Elveția: Vera Staub Elsasser
  • Franța: Monghal Myriem
  • Georgia: Inga Shalvashvili
  • Germania: Ayse Kazci
  • Grecia: Konstantinos Meramveliotakis
  • Haiti: Patrick Cauvin
  • Haiti: Veronica Frisch
  • India: Asit Kumar Patnaik
  • Italia: Constantin Migliorini
  • Coreea de Sud: Clemens Beungkun Sou
  • Moldova: Estela Raileanu
  • Slovenia: Lojze Kalinsek
  • Spania: Yasemin Yilmaz
  • SUA: Patricia Goodrich
  • România: Elena Cristea, Munteanu Gheorghe, Neagu Ecaterina, Rodica Strugaru, Victor Cacovean, Mihaela Bakó, Andrei Bakó , Zoltán Balog, Stefan Balog

Conducător tabără: Ștefan Balog / Director artistic tabără: Ioan Hădărig

Organizatori: Fundația „Inter-Art” Aiud , Centrul Multicultural „Liviu Rebreanu” Aiud – Direcție Municipală de Cultură, Primăria-Consiliul Local Aiud, Departamentul Pentru Relații Interetnice – Guvernul României

Parteneri : Institutul Cultural Român, Muzeul Național al Unirii Alba Iulia , Primăria Municipiului Hunedoara , Muzeul „Castelul Corvinilor” Hunedoara , Colegiul „Bethlen Gábor” Aiud , Asociația Dr. Szász Pál Aiud

Citeste mai mult
Publicitate

ECONOMIE

Schemă de 358 milioane de euro pentru firmele românești afectate de pandemie, aprobată de Comisia Europeană. Cine poate primi bani

Publicat

Comisia Europeană a aprobat, marţi, o schemă de finanțare românească, în valoare de 358 de milioane de euro (aproximativ 1,7 miliarde de lei), pentru sprijinirea companiilor în contextul pandemiei de coronavirus, informează un comunicat de presă al Executivului comunitar.

Schema a fost aprobată în temeiul Cadrului temporar pentru măsuri de ajutor de stat. Măsura va fi deschisă companiilor micro, mici şi medii afectate de pandemia de coronavirus şi active în sectoarele manufacturier, comerţ angro şi cu amănuntul şi turism.

Sprijinul public se va acorda sub formă de subvenţii directe. Măsura este destinată să ajute companiile să finanţeze investiţii în active tangibile şi intangibile şi să depăşească deficitul de investiţii acumulat în economie din cauza crizei coronavirusului. De această măsură ar urma să beneficieze aproximativ 1.000 de companii.

Comisia a constatat că schema românească este în conformitate cu condiţiile cadrului temporar. În special, ajutorul nu va depăşi 1% din bugetul total al schemei per beneficiar, va viza investiţiile în active tangibile şi intangibile, dar nu investiţii financiare, nu va depăşi nivelul maxim prevăzut în Cadrul temporar pentru măsuri de ajutor de stat şi se va acorda până la 31 decembrie 2022.

Executivul comunitar a concluzionat că măsura este necesară, adecvată şi proporţională pentru a remedia o perturbare gravă a economiei unui stat membru, în conformitate cu articolul 107, alineatul (3) litera (b) din TFUE şi cu condiţiile prevăzute în cadrul temporar. Pe această bază, Comisia a aprobat schema în temeiul normelor UE privind ajutoarele de stat.

Pe această bază, Comisia a aprobat măsura conform normelor UE privind ajutoarele de stat, precizează executivul comunitar.

sursă: Agerpres

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

Noul PROGRAM de raționalizare a apei potabile în județul Alba. Unde se dă apă cu porția din cauza caniculei și a unei defecțiuni

Publicat

Din cauza unei avarii majore la o conductă de aducțiune a apei, dar și din cauza caniculei, compania APA CTTA SA Alba este nevoită să raționalizeze apa potabilă în mai multe localități. Mai exact în localitățile indicate mai jos apa va fi furnizată după programul indicat. 

Raționalizarea apei intră în vigoare din data de 9 august

Întreruperea furnizării în localitatea Ungurei

Întreruperea furnizării apei potabile, între orele 22.00-06.00 în urmatoarele localități:

– comuna Valea Lungă

– localitățile Săliște, Tărtăria

În următoarele localități furnizarea apei potabile se va efectua dupa următorul program:

06.00-10.00 Ohaba

06.00-09.00 și 18.00-22.00- comuna Lopadea Nouă (Asinip, Ciuguzel), Comuna Hopârta (Silivaș, Turdaș, Spălnaca)

De asemenea, în comunele Cergau (satele Cergau Mare, Cergau Mic și Lupu) și Roșia de Secaș (satele Roșia de Secaș și Tău), nu poate fi asigurată continuitatea alimentarii cu apă potabilă a locuințelor aflate în zonele mai înalte.

Comuna Gârda de Sus ( Ghețari, Ocoale, Mununa, Hanasești, Dealu Frumos și Gârda Seaca) furnizarea se va face în funcție de rezervele acumulate în rezervorul de înmagazinare au precizat reprezentanții companiei.

Citeste mai mult
Publicitate

EDUCAȚIE

Șase foști elevi ai Colegiului Militar ”Mihai Viteazul” din Alba Iulia, șefi de promoție la academiile militare absolvite

Publicat

Foștii elevi ai Colegiului Naţional Militar „Mihai Viteazul” Alba Iulia fac impresie bună peste tot, pe unde merg mai departe cu studiile. 

Șase absolvenți ai promoţiilor 2019, 2018 şi 2017 s-au remarcat la absolvirea academiilor militare prin obţinerea de rezultate deosebite, au transmis reprezentanții instituției de învățământ, pe contul oficial de Facebook. 

Cei 6 au fost declaraţi şefi de promoţie la specializările în care s–au pregătit, iar doi dintre ei au fost desemnaţi şefi de promoţie pe academiile absolvite, obținând cea mai mare medie de absolvire a studiilor.

Sublocotenent Bogdan Cătană–Bota (promoţia 2019) – şeful promoţiei 2022 a Academiei Forţelor Terestre „Nicolae Bălcescu” din Sibiu şi a specializării Finanţe – Contabilitate;

Aspirant inginer Ana – Cristina Geică (promoţia 2018) – şeful promoţiei 2022 a Academiei Navale „Mircea cel Bătrân” Constanţa şi a programului de studii „Navigaţie, hidrografie şi echipamente navale”;

Sublocotenent Alexandru Lazăr (promoţia 2019) – șef promoție la specializarea Controlor trafic aerian – Academia Forțelor Aeriene „Henri Coandă” Brașov;

Sublocotenent Carla Holom (promoţia 2019) – şef promoţie la specializarea Intendenţă – Academia Forţelor Terestre „Nicolae Bălcescu” din Sibiu;

Sublocotenent inginer Alexandru Mătuşa (promoţia 2018) –şef promoţie la programul de studii Echipamente şi sisteme electronice militare – Academia Tehnică Militară „Ferdinand I”, București;

Sublocotenent inginer Denisa – Georgiana Şipoş (promoţia 2017) – şef promoţie la programul de studii Topogeodezie și automatizarea asigurării topogeodezice – Academia Tehnică Militară „Ferdinand I”, București.

Citeste mai mult
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate

Statistici T5

Parteneri Romania24.ro, Cluj24.ro, Ardeal24,ro, Botosani24.ro Copyright © 2022 Alba24.ro powered by Independent Media & More. Alba24.ro folosește fluxurile de știri ale agențiilor Agerpres și Mediafax