ACTUALITATE
ADR Centru a prezentat oportunităţi turistice şi de afaceri din Alba şi alte cinci judeţe, în Landul Branderburg – Germania
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2012/09/Premier-Platzeck.jpg)
Potrivit reprezentanţilor ADR, Regiunea Centru, care se află la a doua participare de acest fel, a beneficiat de un stand găzduit în secțiunea specială dedicată partenerilor landului german, lângă standurile a trei regiuni poloneze şi în imediata apropiere a centrului de presă. Delegația Cancelariei de Stat, condusă de Ministrul Președinte al Landului Brandenburg, Matthias Platzeck, a vizitat, sâmbătă, aceste standuri.
La a XIII-a ediție a evenimentului ”Zilele Landului Brandenburg-2012” – Brandenburg Tag au participat peste 100.000 de vizitatori. Experții ADR Centru au prezentat oportunitățile, atracțiile deosebite și tradițiile din regiune, la stand fiind expuse materialele de prezentare ale celor șase județe – Alba, Brașov, Covasna, Harghita, Mureș și Sibiu, precum și mai multe broșuri informative furnizate de MDRT. Germanii au obținut astfel informații despre posibilitățile de investiții și de petrecere a timpului liber în Regiunea Centru, marea majoritate a materialelor de informare și promovare fiind editate în limba germană.
De menţionat este faptul că Regiunea Centru a participat și la ediția precedentă, din 2010 a acestui eveniment, iar importantă este şi funcţionarea Biroului de reprezentare a Landului Brandenburg în România, partener tradițional al ADR Centru, prin care au fost transmise concetățenilor germani detalii ieșite din comun referitoare la atracțiile regiunii, filtrate chiar de propriile lor experiențe în țara noastră.
Zilele Landului Brandenburg se organizează din doi în doi ani, locația evenimentului schimbându-se de fiecare dată. Pe lângă regiunile partenere tradiționale ale Landului Brandenburg (Centru, Masovien, Westpommern și Wielkopolska – ultimele trei din Polonia) au mai fost invitați să participe și alti parteneri internaționali. În fața publicului german s-au prezentat acum asociații din domeniile culturii și artei, al activității cu tineri și copii, al serviciilor publice, spectacole de teatru, precum și manifestări dedicate dezvoltării turismului și mediului de afaceri cu specific regional. În stil specific german, toate evenimentele au prezentat rezultatele muncii oamenilor și au ca scop promovarea Landul lor natal, Brandenburg.
Parteneriatul dintre Regiunea Centru și Landul Brandenburg a fost demarat în 2001, fiind consolidat de-a lungul timpului prin dezvoltarea unor proiecte comune, vizite oficiale ale factorilor de decizie politică și delegații ale oamenilor de afaceri. Cancelaria de Stat a acestui land a susţinut activ eforturile de dezvoltare și prin care a dorit să impulsioneze activităţile şi proiectele comune derulate în Regiunea Centru. Pe lângă experiența administrativă a Landului Brandenburg, Regiunea Centru a mai beneficiat, în urma acestui parteneriat, și de un avantajos schimb de bune practici, deoarece acest land este cel mai avansat din Germania din punctul de vedere al introducerii şi utilizării pe scară largă a energiei produse din surse regenerabile.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)