EVENIMENT
Al treilea aparat RT PCR intră în dotarea laboratorului DSP Alba. Testările în județ, mai mult decât dublul mediei pe țară
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2020/04/93101079_2634305050181071_3435758723362979840_o-e1586604130348.jpg)
Laboratorul DSP Alba va fi dotat cu un nou aparat RT PCR, al treilea și cu un extractor automat, o investiție de peste 150.000 de euro. Potrivit directorului instituției, până acum s-a testat 15,5% din populația județului, adică peste dublul mediei pe țară.
Până sâmbătă, în județul Alba s-au făcut 50.536 de testări (700 în ultimele 24 de ore, la DSP Alba). Sunt 24 cazuri noi, 40 decese, 710 persoane vindecate, 154 cazuri active.
”50.536 teste reprezintă 15,54% din populația județului nostru 1.502.042 teste pe țară reprezintă 7,73% din populația țării. Județul Alba a testat până acum mai mult decât dublul mediei pe țară”, a transmis Alexandru Sinea, șeful DSP Alba.
Potrivit sursei citate, săptămâna viitoare în dotarea laboratorului DSP Alba va întra încă un aparat RT PCR (al 3-lea) și un extractor automat cu o capacitate de 96 de probe/ciclu de 2 ore.
”Este aparatură de ultimă generație în testarea COVID-19. Ambele aparate au fost achiziționate din fonduri proprii ale DSP Alba. Aparatura achiziționată depășește valoarea de 150.000 de euro”, a mai spus Sinea.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)
Tamara Dochin
duminică, 16.08.2020 at 15:40
De cînd s-a început testarea în masă a populatiei, așteptat si eu să fiu chemată la testare. Nu m-a sunat nimeni pînă acum. Oare e adevar sau minciună? Văd că aparate performante se tot aduc.