Connect with us
Publicitate

EVENIMENT

Alegeri prezidențiale 2019: Detalii despre VOT și lista cu președinții și locțiitorii din secțiile de votare în județul Alba


Publicat

sectii votare alegeri

Duminică, 10 noiembrie, cetăţenii din Alba sunt chemaţi din nou la vot, pentru a alege președintele României. Sunt aşteptaţi să se prezinte la urne peste 300.000 de alegători cu drept de vot, care vor depune buletinele în urnele amenajate în 439 de secții din județ.

Au fost stabilite şi listele finale cu preşedinţii secţiilor de votare şi locţiitorii acestora.

Ordinea candidaților pe buletinele de vot la Alegeri Prezidențiale 2019

Cetăţenii care doresc să-şi exprime votul la alegerile europarlamentare pot verifica online la ce secţie de vot sunt arondaţi. Detaliile se regăsesc pe www.registrulelectoral.ro.

În județul Alba, pe listele electorale permanente, sunt înscriți 310.304 cetățeni cu drept de vot.

Sâmbătă, 9 noiembrie, la ora 7.00, s-a încheiat campania electorală.

Duminică, 10 noiembrie, la ora 6.00 se face verificarea urnelor, a listelor electorale, a buletinelor de vot și a ștampilelor.

VOTUL începe la ora 7.00 şi se încheie la ora 21.00. Există posibilitatea de prelungire a programului de vot până la cel mai târziu ora 23:59 pentru alegătorii care se află la sediul secției de votare la ora 21:00, precum și pentru cei care se află la rând în afara sediului secției de votare.

Poate vota orice cetățean român care a împlinit vârsta de 18 ani, pe baza unui document de identitate valabil, cu excepția persoanelor condamnate prin hotărâre judecătorească definitivă la pierderea drepturilor electorale, debililor sau alienaților mintal puși sub interdicție.

Alegerile prezidențiale se desfășoară în 10 noiembrie, însă, dacă niciunul dintre candidați nu întrunește majoritatea de voturi valabil exprimate ale alegătorilor înscriși în listele electorale permanente, se organizează al doilea tur de scrutin, în data de 24 noiembrie 2019.

Sunt 14 candidați înscriși în cursa electorală pentru alegerea președintelui României: Klaus Iohannis (PNL), Viorica Dăncilă (PSD), Dan Barna (USR-PLUS), Mircea Diaconu (actor,  candidat independent susținut de ALDE și Pro România), Theodor Paleologu ( PMP), Kelemen Hunor (UDMR), Ramona Ioana Bruynssels (Partidul Puterii Umaniste), Cătălin Ivan (Partidul Alternativa pentru Demnitate Naţională, fost europarlamentar din partea PSD), Alexandru Cumpănașu (independent), Viorel Cataramă (din partea Dreptei Liberale), Bogdan Stanoevici (actor, candidat independent, fost ministru pentru românii de pretutindeni), John Ion Banu (Partidul Naţiunea Română, stabilit în SUA), Ninel Peia (Partidul Neamul Românesc, fost deputat PSD), Sebastian-Constantin Popescu ( Partidul Noua Românie).

Fiecare candidat poate fi votat o singură data în primul tur al alegerilor prezidențiale 2019, aplicându-se ștampila votat pe căsuța reprezentativă candidatului favorit.

PREŞEDINŢI ŞI LOCŢIITORI SECŢII VOTARE în judeţul Alba:

Alba Iulia

Secţia de votare nr. 1 – Centrul de zi pentru persoane vârstnice

Preşedinte: Covaciu Niculeasă Simpna

Locţiitor: Cunțan Ioan Ovidiu

Secţia de votare nr. 2 – Şcoala Gimnazială “Vasile Goldiş”

Preşedinte: Maria Eugenia Coman

Locţiitor: Ioana Marinela Cosma-Popa

Secţia de votare nr. 3 – Şcoala Gimnazială “Vasile Goldiş”

Preşedinte: Dana-Elena Tîrziu

Locţiitor: Ioan Dreghiciu

Secţia de votare nr. 4 – Şcoala Gimnazială “Avram Iancu”

Preşedinte: Liliana-Daniela Manolache

Locţiitor: Ioana Emilia Zamă

Secţia de votare nr. 5 – Şcoala Gimnazială “Avram Iancu”

Preşedinte: Alexandra Ioana Belizna

Locţiitor: Alexandrina Susana Bișboacă

Secţia de votare nr. 6 – Casa de Cultură a Studenţilor

Preşedinte: Dana Liana Beldean

Locţiitor: Ileana Maria Avram

Secţia de votare nr. 7 – Colegiul Economic “Dionisie Pop Marţian”

Preşedinte: Ioana Valentina Nicula

Locţiitor: Andrei Florin Moga

Secţia de votare nr. 8 – Colegiul Naţional “Horea, Cloşca şi Crişan”

Preşedinte: Gheorghe Crişan

Locţiitor: Doina Vasiu

Secţia de votare nr. 9 – Colegiul Naţional “Horea, Cloşca şi Crişan”

Preşedinte: Gabriel Ioan Vasiu

Locţiitor: Raluca Elena Grădinariu

Secţia de votare nr. 10 – Colegiul Naţional “Horea, Cloşca şi Crişan”

Preşedinte: Ioana Raluca Dinu

Locţiitor: Roxana Adina Moldovan

Secţia de votare nr. 11 – Colegiul Naţional “Horea, Cloşca şi Crişan”

Preşedinte: Cătălina Gabriela Rusu

Locţiitor: Raluca Loredana Buzură

Secţia de votare nr. 12 – Colegiul Tehnic “Apulum”

Preşedinte: Claudiu Mihai Jurca

Locţiitor: Maria Bucea

Secţia de votare nr. 13 – Colegiul Tehnic “Apulum”

Preşedinte: George Barbu

Locţiitor: Gabriela Crişan

Secţia de votare nr. 14 – Colegiul Tehnic “Apulum”

Preşedinte: Anuța Mihaela Precup

Locţiitor: Cătălin Sima

Secţia de votare nr. 15 – Grădiniţa cu program prelungit nr. 9

Preşedinte: Adrian Florin Bota

Locţiitor: Mariana Moldovan

Secţia de votare nr. 16 – Seminarul Teologic Ortodox “Sfântul Simion Ştefan”

Preşedinte: Ioan Sabo

Locţiitor: Cristina Mariana Sătmărean

Secţia de votare nr. 17 – Şcoala Gimnazială “Ion Agârbiceanu”

Preşedinte: Mariana Moldovan

Locţiitor: Camelia Maria Petrea

Secţia de votare nr. 18 – Şcoala Gimnazială “Ion Agârbiceanu”

Preşedinte: Ioan Ovidiu Mândroc

Locţiitor: Ionela Simona Mircea

Secţia de votare nr. 19 – Grădiniţa cu Program Prelungit nr. 11

Preşedinte: Paula Ramona Gabra

Locţiitor: Patricia Alexandra Sularia

Secţia de votare nr. 20 – Grădiniţa cu program prelungit step by step nr. 12

Preşedinte: Aurica Tinuța Crăciun

Locţiitor: Delia Cristina Cordon

Secţia de votare nr. 21 – Grădiniţa cu program prelungit step by step nr. 12

Preşedinte: Rozalia Liliana Ban

Locţiitor: Monica Iulia Totoian

Secţia de votare nr. 22 – Şcoala Gimnazială “Mihai Eminescu”

Preşedinte: Radu Răzvan Hale

Locţiitor: Florentina Cristina Cristea

Secţia de votare nr. 23 – Şcoala Gimnazială “Mihai Eminescu”

Preşedinte: Claudia Rodica Rotar

Locţiitor: Alina Vasilica Vărărean

Secţia de votare nr. 24 – Grădiniţa cu program prelungit nr. 13

Preşedinte: Daniel Fonoage

Locţiitor: Ligia Toma-Paraschivescu

Secţia de votare nr. 25 – Grădiniţa cu program prelungit nr. 13

Preşedinte: Cristina Maniu

Locţiitor: Vasile Bretoi

Secţia de votare nr. 26 – Liceul cu Program Sportiv

Preşedinte: Tudor Ionuț Udrea

Locţiitor: Valeria Molodeţ

Secţia de votare nr. 27 – Liceul cu Program Sportiv

Preşedinte: Teodor Moga

Locţiitor: Angela Loredana Benga

Secţia de votare nr. 28 – Liceul cu Program Sportiv

Preşedinte: Alexandru Paul Gânfălean

Locţiitor: Marcela Veronica Negruț

Secţia de votare nr. 29 – Liceul cu Program Sportiv

Preşedinte: Ionela Nicoleta Mateiu

Locţiitor: Cipriana Andreea Mănică

Secţia de votare nr. 30 – Bazinul Olimpic

Preşedinte: Ioana Maria Săsărman

Locţiitor: Angela Rusu

Secţia de votare nr. 31 – Bazinul Olimpic

Preşedinte: Ioan Bucur

Locţiitor: Maria Vărărean

Secţia de votare nr. 32 – Stadionul Municipal Cetate

Preşedinte: Adrian Radu

Locţiitor: Maria Monica Ilea

Secţia de votare nr. 33 – Grădiniţa cu program normal nr. 10

Preşedinte: Ioan Marius Săsărman

Locţiitor: Augustin Presecan

Secţia de votare nr. 34 – Grădiniţa cu program normal nr. 10

Preşedinte: Teodora Mirela Băbuț

Locţiitor: Smaranda Delia Secăreanu

Secţia de votare nr. 35 – Colegiul Tehnic “Dorin Pavel” – Şcoala Generală nr. 9

Preşedinte: Georgeta Manuela Mînzăleanu

Locţiitor: Diana Cecilia Giurea

Secţia de votare nr. 36 – Colegiul Tehnic “Dorin Pavel”

Preşedinte: Ana Maria Toma

Locţiitor: Maria Bucur

Secţia de votare nr. 37 – Grădiniţa cu program prelungit nr. 16

Preşedinte: Daniil Pantea

Locţiitor: Ana Maria Bounegru

Secţia de votare nr. 38 – Colegiul Tehnic “Alexandru Domşa”

Preşedinte: Daniel Vasile

Locţiitor: Mihai Horia Şandru

Secţia de votare nr. 39 – Colegiul Tehnic “Alexandru Domşa”

Preşedinte: Camelia Elena Danciu

Locţiitor: Ana Maria Soos

Secţia de votare nr. 40 – Colegiul Tehnic “Alexandru Domşa”

Preşedinte: Tatiana Elena Moga

Locţiitor: Felicia Mariana Borcău

Secţia de votare nr. 41 – Florida Impex SRL

Preşedinte: Maria Dorina Simina

Locţiitor: Gina Loredana Săvencu

Secţia de votare nr. 42 – Grădiniţa cu program normal nr. 5 Partoş

Preşedinte: Gheorghe Viorel Stoia

Locţiitor: Nicoleta Claudia Pușcaș

Secţia de votare nr. 43 – Căminul pentru persoane vârstnice

Preşedinte: Dragomir Vlonga Mircea

Locţiitor: Camelia Maria Văcariu

Secţia de votare nr. 44 – Grădiniţa cu program normal Bărăbanţ

Preşedinte: Florin Valentin Anghel

Locţiitor: Florica Crăciunean

Secţia de votare nr. 45 – Grădiniţa cu program normal Bărăbanţ

Preşedinte: Ligia Daniela Groza

Locţiitor: Cristian Ioan Goţia

Secţia de votare nr. 46 – Şcoala gimnazială Miceşti – sala de sport

Preşedinte: Cristina Valeria Laslo

Locţiitor: Ioan Marius Lungociu

Secţia de votare nr. 47 – Şcoala Gimnazială Miceşti

Preşedinte: Flavia Cristina Zdrânc

Locţiitor: Mioara Camelia Muntean

Secţia de votare nr. 48 – Căminul cultural Oarda de Jos

Preşedinte: Florin Victor Dreghiciu

Locţiitor: Radu Adrian Manolache

Secţia de votare nr. 49 – Grădiniţa cu program normal Oarda de Sus

Preşedinte: Cornelia Dreghiciu

Locţiitor: Romana Maria Rusu

Secţia de votare nr. 50 – Şcoala primară Pâclişa

Preşedinte: Octavian Pitacă

Locţiitor: Elena Onacă.

AICI, listele actualizate pentru celelalte secții din județ.

AICI, integral (lista secțiilor de votare din județ, actualizată la data de 26 octombrie).


ȘTIREA TA - Dacă ești martorul unor evenimente deosebite, fotografiază, filmează și trimite-le la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Publicitate

ACTUALITATE

FOTO-VIDEO: Incendiu la Pâclișa. Arde un hectar de vegetație uscată, la marginea pădurii

Publicat

Detașamentul de pompieri Alba Iulia, intervine pentru localizarea și stingerea unui incendiu de vegetatie uscată izbucnit miercuri după amiază în cartierul Pâclișa.

Din primele informații, arde vegetație uscată și litiera pădure pe o suprafață de aproximativ un hectar, au transmis reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență.

La fața locului au fost trimise două autospeciale de stingere a incendiilor.

Revenim cu detalii.

Sursă: ISU Alba

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

Pensie de urmaș pentru copiii cadrelor medicale decedate la datorie, în lupta cu coronavirusul. Proiect ADOPTAT de Senat

Publicat

Senatul a aprobat cu unanimitate de voturi o inițiativă legislativă prin care se acordă pensie de urmaş copiilor cadrelor medicale decedate în lupta cu coronavirusul. Este vorba despre o sumă egală cu 75% din cuantumul salarial de la data decesului. 

Ședința Senatului a avut loc online, iar votul a fost exprimat telefonic. Din totalul de 136 de senatori, și-au exprimat votul 130. Inițiativa a fost depusă de PSD luna trecută.

Cine beneficiază. Vor beneficia de pensia de urmaș copiii cadrelor medicale în cauză, cu vârste mai mici de 18 ani sau, dacă își continuă studiile, până la finalizarea acestora. Ezistă o limită superioară de vârstă: 26 de ani.

  • „La decesul unui cadru medical, Ministerul Sănătăţii acordă familiei acestuia sau persoanei care a suportat cheltuielile ocazionate de deces, după caz, un ajutor suplimentar în cuantum de două salarii medii pe economie”.

„Urmaşii cadrelor medicale decedate, ca urmare a desfăşurării activităţii medicale în lupta cu Covid-19, au dreptul la o pensie de urmaş egală cu 75% din cuantumul salarial pe care cadrul medical o avut-o la data decesului care se actualizează potrivit reglementărilor legale în vigoare.

În cazul în care nu există urmaş, dacă cel decedat era singurul susţinător al părinţilor săi, aceştia vor beneficia de jumătate din pensia de urmaş menţionată anterior.

Membrii familiilor cadrelor medicale decedate în timpul şi din cauza serviciului ca urmare a desfăşurării activităţii medicale în lupta cu Covid-19 beneficiază gratuit de asistenţă medicală şi medicamente în cadrul reţelei sanitare a Ministerului Sănătăţii sau în alte reţele sanitare cu decontarea cheltuielilor de către acest minister”, se arată în propunerea legislativă adoptată de Senat.

Sursă: G4Media.ro

Citeste mai mult
Publicitate

ACTUALITATE

12 angajați de la Serviciile Permise, Înmatriculări și Pașapoarte Alba, detașați pentru a susține structurile MAI din județ

Publicat

evidenta populatiei alba

Opt angajați ai Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare Vehicule Alba și alți patru de la Serviciul Public Comunitar de Pașapoarte Alba au fost detașați la nivelul județului pentru a susține structurile MAI în executarea misiunilor de ordine. Astfel, programul Serviciului regim permise și înmatriculări a fost modificat

Având în vedere necesitatea creșterii capacității operaționale a structurilor MAI cu atribuții în executarea misiunilor de ordine și siguranță publică/ situații de urgență în contextul instituirii stării de urgență, prefectul județului Alba, Nicolae Albu a efectuat o analiză la nivelul Instituției Prefectului – Județul Alba, în vederea stabilirii resurselor umane disponibile din cadrul Serviciului Public Comunitar de Pașapoarte și Serviciului Public Comunitar Regim Permise de Conducere si Înmatriculare Vehicule și redirecționării acestora către activitățile de sprijin operațional ale structurilor MAI pe fondul răspândirii epidemiei COVID-19.

Astfel, opt angajați de la Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare Vehicule și patru de la Serviciului Public Comunitar de Pașapoarte au fost detașați pentru a susține la nivelul județului Alba, structurile MAI cu atribuții în executarea misiunilor de ordine și siguranță publică/situații de urgență.

În acest context, reprezentanții Prefecturii Alba au transmis programul de lucru cu publicul la Serviciul Public Comunitar Regim Permise de Conducere și Înmatriculare Vehicule:

Ghișeul nr. 5

  • Eliberări documente și primiri numere provizorii
  • Primiri documente pentru eliberare autorizații provizorii

LUNI : 8:30-13:00
MARTI : 8:30-13:00
MIERCURI : 8:30-13:00
JOI : 8:30-13:00
VINERI : 8:30-12:00

  • Eliberări documente

LUNI : 8:30-16.30
MARȚI : 8:30-16.30
MIERCURI : 8:30-16.30
JOI : 8:30-16.30
VINERI : 8:30-16.30

Program cu publicul pentru operațiuni de înmatriculare și radiere vehicule

Ghișeul nr. 3

  • Primiri dosare înmatriculare auto
  • Primiri dosare radieri auto
  • Primiri dosare duplicate certificate înmatriculare
  • Primiri dosare numere pierdute, deteriorate

LUNI : 9:00-15:00
MARȚI : 9:00-15:00
MIERCURI : 9:00-15:00
JOI : 9:00-15:00
VINERI : 9:00-13:00

Ghişeul nr. 4

  • Primiri dosare înmatriculare auto
  • Primiri dosare radieri auto
  • Primiri dosare duplicate certificate înmatriculare
  • Primiri dosare numere pierdute, deteriorate

LUNI : 9:00-15:00
MARȚI : 9:00-15:00
MIERCURI : 9:00-15:00
JOI : 9:00-15:00
VINERI : 9:00-13:00

Program cu publicul pentru operațiuni de preschimbare permise de conducere auto, primiri dosare pentru programare la examen in vederea obtinerii permisului de conducere auto

Ghişeul nr. 2

  • Preluări imagini pentru preschimbarea permisului de conducere
  • Primiri dosare pentru preschimbarea permisului de conducere

LUNI : 09:00-15:00
MARȚI : 09:00-15:00
MIERCURI : 09:00-15:00
JOI : 09:00-15:00
VINERI : 11:00-13:00

  • Primiri dosare pentru preschimbarea permisului de conducere obținut în alte state

VINERI : 9:00-11:00

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

VIDEO: Incendiu de pădure la Lupșa. Pompierii intervin la fața locului cu două autospeciale

Publicat

incendiu padure

Stația de pompieri Câmpeni, în cooperare cu SVSU Lupșa, intervin pentru localizarea și stingerea unui incendiu de pădure în localitatea Lupșa, potrivit unei informații trimise de reprezentanții Inspectoratului pentru Situații de Urgență Alba.

La fața locului au fost trimise două autospeciale pentru stins incendii și o ambulanță SMURD.

”Acțiunea este în dinamică, revenim cu detalii” au transmis miercuri după amiază, reprezentanții ISU ALBA


Sursă video: ISU Alba

UPDATE: Ard aproximativ 10 hectare de litieră de pădure.

Citeste mai mult
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate