ACTUALITATE
Amenzi de până la 2.500 de lei pentru gunoi aruncat pe domeniul public, la Alba Iulia. PROIECT în Consiliul Local
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2014/03/IMG_9640.jpg)
Consilierii locali din Alba Iulia vor avea de aprobat, în ședința din 30 iulie, un proiect privind modificarea și completarea Regulamentului de organizare și funcționare a serviciului public de salubrizare în municipiu, aprobat prin HCL 36/2016.
Proiectul prevede stabilirea contravențiilor și sancțiunile în domeniul serviciului de salubrizare pentru utilizatori, precum și cuantumul amenzilor aplicabile.
Contravențiile în domeniul serviciului de salubrizare privind colectarea selectivă:
Descrierea faptei care intră sub incidența sancțiunii – cuantumul amenzii pentru persoane fizice / cuantumul amenzii pentru persoane juridice
- Abandonarea sau depozitarea deșeurilor municipale pe spațiile verzi, căile de comunicație, în locurile publice sau în alte locuri decât cele special amenajate – 100 – 200 lei / 500 – 2.500 lei
- Nerespectarea precolectării selective a deșeurilor – 200 – 500 lei / 2.000 – 2.500 lei
- Depozitarea deșeurilor pe platformele de colectare în afara recipientelor și nemenținerea curățeniei pe platforme – 100 – 200 lei / 500 – 1.000 lei
- Depunerea în recipientele de precolectare a deșeurilor municipale de pe platformele amenajate pe domeniul public de deșeuri animaliere (dejecții, cadavre de animale/păsări), deșeuri de construcții/demolări, deșeuri vegetale, deșeuri periculoase, etc. – 200 – 1.000 lei / 1.000 – 2.500 lei
- Neasigurarea sau obstrucționarea/blocarea căilor de acces către platformele de colectare pentru mijloacele de transport ale operatorului – 100 – 200 lei / 500 – 1.000 lei
- Depozitarea materialelor de construcții pe domeniul public sau privat al localității, fără aprobarea prealabilă a administrației publice locale – 500 – 1.000 lei / 1.000 – 2.000 lei
- Utilizarea recipientelor pentru deșeuri reciclabile în alte scopuri decât cele pentru care sunt destinate – 100 – 200 lei / 500 – 2.500 lei
- Aruncarea deșeurilor de construcții și demolări pe domeniul public sau privat al localității – 100 – 500 lei / 1.000 – 2.500 lei
- Deteriorarea și/sau sustragerea recipientelor/părți ale acestora aflate în punctele de precolectare – 100 – 500 lei / 500 – 2.000 lei
- Folosirea recipientelor de colectare de pe platformele de precolectare aferente asociaților de proprietari/locatari de către utilizatori non-casnici – 100 – 500 lei / 1.000 – 2.000 lei
- Colectarea de către operatorii economici în recipiente pentru deșeurile asimilabile deșeurilor industriale (rezultate din activitatea acestora) – / 1.000 – 2.000 lei
- Utilizarea recipientelor pentru colectarea deșeurilor stradale de către operatorii economici pentru colectarea deșeurilor asimilabile rezultate din activitatea proprie de colectare – / 1.000 – 2.000 de lei
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)