Trei paşi până la retrogradare. Unirea Alba Iulia, învinsă cu 2-0 la Râmnicu Vâlcea

Unirea Alba Iulia a pierdut cu 2-0, miercuri, la Vâlcea, în compania formației locale, CSM. Trupa pregătită de Gabi Rotaru își reduce șansele de a rămâne în eșalonul secund, cu fiecare etapă trecută.

Vâlcenii au forțat atacul încă din primele minute, când Pascal s-a opus în două rânduri ocaziilor venite din partea gazdelor. Avea să fie 1-0 pentru CSM Râmnicu Vâlcea în minutul 36, când gazdele au bătut un corner de pe partea dreaptă și Posteucă a înscris cu capul de lângă Potopea, lăsându-l fără replică pe portarul Pascal.

Actul secund nu a adus multe modificări, chiar dacă Gabi Rotaru i-a schimbat pe Bâlu și Câmpean, în locul acestora intrând Oara și Mureșan. Vâlcea a continuat să atace poarta lui Pascal și, în minutul 66, Vasile a înscris după o greșeală a defensivei albaiuliene.

Iată cele două distribuții:

CSM Rm. Vâlcea: Chiriţă – Tomozei, I.Popescu, Posteucă, Odoroabă – Roşca, Pârvu – Vasile, Geantă, Ganea (cpt.) -Gogoşoiu. Rezerve: Iorga, Mocanu, Rădoi, M. Rădulescu, Balauru, Dandea. Antrenor: Laurentiu Tudor

Unirea Alba Iulia: Pascal – Bâlu, Camara, Potopea, Giurgiu – Spătaru, Pleniceanu, Boboc, Stanciu (cpt.) – Câmpean, M. Oprea. Rezerve: Răducanu, Oară, G. Ivan, Militaru, A. Filip, Mureşan, Bodolan. Antrenor: Gabriel Rotaru.

Lipsă de fair-play, la golul secund și trageri de timp

Imediat după deschiderea scorului, formația gazdă CSM Râmnicu Vâlcea a început să tragă de timp. Orice duel aerian sau prin alunecare necesita intervenția medicilor, în vreme ce „copiii de mingi” și-au luat „liber”, aceștia întizându-se pe jos, fără a mai fi preocupați de recuperarea mingilor. Mai mult decât atât, în minutul 66, Spătaru a rămas la pământ în urma unui duel cu Ganea, însă centralul partidei, Teodora Albon, nu a întrerupt partida. În acest timp, fotbaliștii de la Vâlcea nu au dat mingea în afara terenului, chiar dacă „alb-negrii” au făcut acest lucru, în repetate rânduri. În urma fazei din minutul 66, a urmat golul, gazdele și-au dublat avantajul, iar pe teren s-a iscat o adevărată ceartă între Teodora Albon și jucătorii celor două echipe.

La finele jocului, principalul Unirii, Gabriel Rotaru nu a participat la conferința de presă de după meci. Acesta și-a motivat totuși absența: ”Nu mai am voce să mai vorbesc. Ce aș putea spune? Cât de fair-play au fost ei, că nu au dat mingea afară la golul doi sau ce să mai zic? Asta e, mergem mai departe, trebuie să ne îndeplinim obiectivul”.