ACTUALITATE
Ana Zaharescu, elevă la Colegiul Naţional „Horea, Cloşca şi Crişan” Alba Iulia, pentru al treilea an consecutiv la Olimpiada națională de neogreacă
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2016/02/ana-zaharescu.jpg)
În prezent, Ana Zaharescu este elevă în clasa a XI-a la Colegiul Național „Horea, Cloșca și Crișan” din Alba Iulia. Eleva a obținut în 2015, pentru al doilea an consecutiv, locul I, nivel B2, la Olimpiada Internațională a Elenismului, ediția a II-a, organizată în luna septembrie la București.
La etapa județeană de neogreacă din acest an, Ana Zaharescu a obținut 88 de puncte. Lucrarea elevei a fost corectată la Ministerul Educației și având în vedere că a obținut peste 80 de puncte, aceasta va participa, la nivelul C – ultimul nivel de competenţă, la Olimpiada națională de Neogreacă care se va desfășura în perioada 23 – 25 aprilie, la Iași. Etapa internațională va avea loc în luna septembrie, la Măgurele.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)