ACTUALITATE
Andrei Biro din Alba Iulia, de la clasa de chitară a Centrului de Cultură „Augustin Bena” Alba, a câştigat locul al doilea la Festivalul „De la Baroc la Rock” din Sibiu
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2014/02/Andrei-Biro.jpg)
În perioada 15-16 februarie, a avut loc la Sibiu prima ediție a festivalului-concurs de chitară, pentru copii şi tineri. Festivalul a avut ca scop deschiderea oportunităţii de debut şi punerea într-un sistem competiţional a tinerilor talentaţi care excelează în interpretarea la chitară a unei palete variate de genuri muzicale, după cum spune şi numele dat de organizatori festivalului Festivalul Regional de Chitară ,,De la Baroc la Rock”.
La ediţia întâi a acestui festival, a participat și clasa de chitară a profesorului Tudor Dragoș, de la Centrul de Cultură „Augustin Bena” din Alba Iulia. În urma jurizării concurenţilor, elevul Andrei Biro a obţinut premiul al II-lea, acordat de un juriu format din profesorii Laura Neacşu, Ştefan Trifan, Daniel Vecsei şi conf.univ.dr. Constantin Andrei.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)