Connect with us
Publicitate

ACTUALITATE

ANPC a retras de pe piață peste 30 de milioane de măști. Unele aveau deficiențe majore privind gradul de filtrare


Publicat

Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC) a retras de la comercializare peste 31 de milioane de măşti de protecţie, în urma controalelor realizate la nivel naţional pe piaţa acestor produse, a anunţat joi, preşedintele instituţiei, Eduardt Cozminschi, într-o conferinţă de presă.

Şeful ANPC a menţionat că cele peste 31 de milioane de măşti au fost retrase de la comercializare până la remedierea deficienţelor, iar alte 90.000 de măşti au fost retrase definitiv în urma deficienţelor constatate.

„În urma controalelor pe care le-am efectuat, tot timpul am încercat să mergem pe trasabilitatea produsului. Acest lucru ne-a dus la importatori şi la producători. În ultima perioadă au fost efectuate controale având ca obiect măştile de protecţie şi măştile medicale la 504 operatori economici, iar produsele controlate au fost în valoare de 3.650.000 de lei. În urma abaterilor constatate, au fost retrase temporar de la comercializare peste 31 de milioane de bucăţi măşti până la remedierea deficienţelor constatate, şi de asemenea au fost retrase definitiv de la comercializare ca necorespunzătoare aproximativ 90.000 de măşti. În urma acestor abateri au fost aplicate nu mai puţin de 286 de sancţiuni, în valoare de 1.750.000 de lei şi de asemeni au fost aplicate 114 avertismente în condiţiile în care erau doar abateri de la informare, deci am mers pe Legea Prevenţiei”, a afirmat Eduardt Cozminschi.

Acesta a explicat că una dintre abaterile constatate în ceea ce priveşte comercializarea măştilor a fost lipsa marcajului „CE” – certificat de conformitate agreat de Uniunea Europeană.

„Printre abaterile pe care le-am găsit, acestea sunt privitoare la informare parţială sau totală, am descoperit că nu a fost aplicat marcajul CE, deci produsul nu corespunde normelor europene, nu a fost certificat de o autoritate recunoscută pe plan european, nu au fost însoţite de certificate de conformitate, nu au indicaţii de utilizare, nu au indicaţii de manipulare sau de înmagazinare. De asemenea am găsit şi multe abateri de practici comerciale incorecte, astfel încât prin anumite denumiri consumatorul era indus în eroare să cumpere acel produs în ideea că îi asigură o protecţie a sănătăţii. Aceste măşti (arată către un pachet de măşti retrase de la comercializare, n.r.) nu au un certificat de conformitate care a fost agreat de către Uniunea Europeană. Ele poate sunt bune, nimic de spus, dar în momentul în care nu au un astfel de certificat, deci nu se poate aplica CE-ul pe ele, nu pot fi vândute în România”, a menţionat preşedintele ANPC.

Directorul general al Autorităţii, Paul Anghel, a adăugat că printre măştile retrase de la comercializare se numără şi măşti care au marcajul CE, dar acesta a fost dat de un organism care nu este certificat la nivelul UE.

Preşedintele ANPC a precizat că marea majoritate a măştilor retrase de la comercializare sunt produse în „spaţiul ex-european”.

„Marea majoritate a produselor care nu corespund sunt din spaţiul ex-european: China, Turcia, India„, a declarat Eduardt Cozminschi.

Despre retragerea temporară de la comercializare a unora dintre măşti, preşedintele ANPC a explicat că acestea au deficienţe minore de informare pe etichete.

„Retragerea temporară presupune că sunt nişte deficienţe minore să spunem la partea de etichetare şi de informare, care pot fi uşor remediate în sensul că se modifică eticheta în sensul în care trebuie să ofere toate informaţiile”, a afirmat Eduardt Cozminschi.

De asemenea, preşedintele ANPC a precizat că în ultima perioadă ANPC a făcut 9 notificări în sistemul european RAPEX pe tema măştilor neconforme.

Preşedintele ANPC a explicat că măştile retrase definitiv de la comercializare au avut deficienţe care ţin de gradul de filtrare. „Deficienţe majore înseamnă practic gradul de filtrare, deci gradul de filtrare dacă este practic mai mic de 95%, acel produs nu va asigura niciun fel de protecţie, iar consumatorul a fost indus în eroare„, a afirmat Eduard Cozminschi.

Potrivit comunicatului remis ulterior de ANPC, abaterile constatate în cursul acţiunilor de control au fost: lipsa totală sau parţială a elementelor de informare-caracterizare de pe eticheta produsului; lipsa înscrierii instrucţiunilor de utilizare; lipsa menţionării compoziţiei materialului utilizat; lipsa traducerii în limba română a informaţiilor şi instrucţiunilor pe etichetele de produs; lipsa indicării elementelor de identificare şi caracterizare, referitoare la denumirea producătorului/importatorului/distribuitorului şi adresa sediului în România; lipsa marcajului CE; lipsa declaraţiei de conformitate; lipsa indicaţiilor privind condiţiile speciale de depozitare şi/sau manipulare şi/sau nerespectarea acestora; lipsa informaţiilor privind modul de întreţinere a EIP; lipsa lotului sau a numărului de serie ori a altui element care să permită identificarea măştii – EIP; lipsa înscrierii mărimii măştii – EIP; comercializarea de produse nesigure (în interiorul cutiei, măştile nu erau ambalate); practici comerciale incorecte; lipsa afişării sau afişare neconformă a preţurilor.

De asemenea, ANPC a descoperit anumite elemente care pot induce în eroare consumatorul cu privire la legalitatea produsului, cum ar fi: în declaraţia de conformitate era înscris că produsul mască era dispozitiv medical, iar raportul de testare era emis pentru un EIP care se supune altui cadru legal; aplicarea marcajului CE de către organisme neacreditate; aplicarea marcajului CE la produsele „măşti igienice lavabile” şi „măşti igienice lavabile pentru copii” la care se afirma prin etichetare că „nu fac parte din grupa echipamentelor individuale de protecţie şi nici din grupa dispozitivelor medicale”, pe declaraţia de conformitate fiind indicată Legea nr.245/2004; neconcordanţă între denumirea produsului şi informaţiile de pe ambalaj şi cele din declaraţia de conformitate emisă de producător; instrucţiuni de utilizare diferite de cele înscrise în fişa tehnică, produsul fiind prezentat drept un dispozitiv medical de tipul II, deşi documentaţia menţionează tipul I. Produsul avea marcajul CE fără ca producătorul să poată prezenta un document eliberat de către un organism de evaluare a conformităţii.

sursa: Agerpres



ȘTIREA TA - Dacă ești martorul unor evenimente deosebite, fotografiază, filmează și trimite-le la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

1 Comentariu

1 Comment

  1. pienariu anca

    vineri, 06.11.2020 at 08:10

    Articol lung, dar incomplet!!!!! Si de unde, ma rog! stim noi care sunt acele masti (modele) neconforme, cand, de exemplu: nu are marcat CE, sau e are marcat CE, dar nu e…CE! …atunci: ce e? Sau, alt exemplu: ” Ele poate sunt bune, nimic de spus, dar în momentul în care nu au un astfel de certificat, deci nu se poate aplica CE-ul pe ele, nu pot fi vândute în România”, Si ce facem daca le-am cumparat si am dat ceva banuti pe ele? Oare nu trebuiau luate masuri (verificate) inainte de a intra in tara? Sa va fie de bine si MULTA SANATATE ANPC-ule!!!!!!!

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Publicitate

EVENIMENT

GRAFIC: Top județe cu incidența cea mai mare a cazurilor COVID. Județul Alba ajunge pe locul 7. Date din 29 noiembrie

Publicat

Grupul de Comunicare Strategică (GCS) a transmis duminică, 29 noiembrie, situația incidenței cazurilor COVID pe județe, actualizată.

Este vorba despre coeficientul infectărilor cumulate la 14 zile, raportate la 1.000 de locuitori este calculat de către Direcțiile de Sănătate Publică, la nivelul Municipiului București și al județelor.

Citește și 5.554 cazuri COVID confirmate în România, în ultimele 24 de ore. 148 decese, 1.250 pacienți la ATI. Date oficiale, 29 noiembrie

Sâmbătă, au fost raportate 5.554 de cazuri noi.

TOP județe – incidența COVID la 14 zile – 29 noiembrie – sursă GCS:

  1. Constanța – 16896 – 196 – 7,58
  2. Sibiu – 13982 – 229 – 7,13
  3. Brașov – 18964 – 346 – 6,68
  4. Mun. București – 67017 – 886 – 6,46
  5. Cluj – 21569 – 213 – 6,29
  6. Arad – 11191 – 125 – 5,51
  7. Alba – 9881 – 98 – 5,2
  8. Argeș – 13565 – 277 – 5,01
  9. Timiș – 18967 – 184 – 4,75
  10. Satu Mare – 5576 – 164 – 4,37
  11. Tulcea – 3663 – 72 – 4,37
  12. Prahova – 19122 – 356 – 4,35
  13. Bihor – 13938 – 151 – 4,25
  14. Mureș – 11997 – 122 – 4,00
  15. Ialomița – 4623 – 126 – 3,9
  16. Hunedoara – 8764 – 104 – 3,72
  17. Dâmbovița – 11369 – 148 – 3,66
  18. Bistrița-Năsăud – 5783 – 46 – 3,45
  19. Ilfov – 15249 – 258 – 3,41
  20. Călărași – 4277 – 71 – 3,27
  21. Iași – 19912 – 249 – 3,24
  22. Brăila – 5633 – 85 – 3,23
  23. Sălaj – 5529 – 45 – 3,21
  24. Galați – 10212 – 87 – 3,18
  25. Covasna – 4166 – 56 – 3,15
  26. Mehedinți – 3935 – 31 – 2,98
  27. Dolj – 12117 – 212 – 2,97
  28. Giurgiu – 4026 – 23 – 2,92
  29. Vâlcea – 8011 – 165 – 2,85
  30. Bacău – 12948 – 147 – 2,82
  31. Maramureș – 8541 – 87 – 2,78
  32. Caraș-Severin – 4743 – 9 – 2,73
  33. Teleorman – 5529 – 21 – 2,6
  34. Botoșani – 6103 – 85 – 2,59
  35. Buzău – 6490 – 59 – 2,34
  36. Vaslui – 7678 – 87 – 2,22
  37. Suceava – 13075 – 63 – 2,12
  38. Neamț – 9324 – 95 – 2,1
  39. Olt – 7285 – 119 – 1,76
  40. Vrancea – 5383 – 67 – 1,66
  41. Harghita – 4651 – 27 – 1,49
  42. Gorj – 4318 – 28 – 1,43

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

5.554 cazuri COVID confirmate în România, în ultimele 24 de ore. 148 decese, 1.250 pacienți la ATI. Date oficiale, 29 noiembrie

Publicat

Numărul cazurilor de COVID-19 confirmate în România a ajuns la 471.536, potrivit datelor transmise duminică, 29 noiembrie, de Grupul de Comunicare Strategică.

Sunt 5.554 infectări noi.

De asemenea, au fost înregistrate 148 de decese noi, iar 1.250 pacienți sunt internați la ATI.

Citește și 103 de noi cazuri de COVID-19 înregistrate în Alba. LOCALITĂȚILE din care provin. Trei persoane au pierdut lupta cu virusul

Până astăzi, 29 noiembrie, pe teritoriul României, au fost confirmate 471.536 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus (COVID – 19). 348.852 de pacienți au fost declarați vindecați.

În urma testelor efectuate la nivel național, față de ultima raportare, au fost înregistrate 5.554 cazuri noi de persoane infectate cu SARS – CoV – 2 (COVID – 19), acestea fiind cazuri care nu au mai avut anterior un test pozitiv.

Până astăzi, 11.193 de persoane diagnosticate cu infecție cu SARS – CoV – 2 au decedat.

În intervalul 28.11.2020 (10:00) – 29.11.2020 (10:00) au fost raportate 148 de decese (86 bărbați și 62 femei), ale unor pacienți infectați cu noul coronavirus, internați în spitalele Alba, Argeș, Arad, Bacău, Bistrița-Năsăud, Bihor, Botoșani, Călărași, Caraș-Severin, Cluj, Constanța, Dolj, Harghita, Ialomița, Iași, Maramureș, Mehedinți, Mureș, Neamț, Prahova, Sălaj, Sibiu, Suceava, Timiș, Vaslui, Vrancea, Ilfov și Municipiul București.

Dintre acestea, 1 deces a fost înregistrat la categoria de vârstă 10-19 ani, 1 deces la categoria de vârstă 30-39 de ani, 5 decese la categoria de vârstă 40-49 de ani, 11 decese la categoria de vârstă 50-59 de ani, 31 decese la categoria de vârstă 60-69 ani, 67 decese la categoria de vârstă 70-79 ani și 32 decese la categoria de peste 80 de ani.

147 dintre decesele înregistrate sunt ale unor pacienți care au prezentat comorbidități, iar 1 pacient decedat nu a prezentat comorbidități.

În unitățile sanitare de profil, numărul total de persoane internate cu COVID-19 este de 13.200. Dintre acestea, 1.250 sunt internate la ATI.

JudețNumăr de cazuri confirmate(total)Număr de cazuri nou confirmateIncidența înregistrată la 14 zile
Alba9881985,2
Arad111911255,51
Argeș135652775,01
Bacău129481472,82
Bihor139381514,25
Bistrița-Năsăud5783463,45
Botoșani6103852,59
Brașov189643466,68
Brăila5633853,23
Buzău6490592,34
Caraș-Severin474392,73
Călărași4277713,27
Cluj215692136,29
Constanța168961967,58
Covasna4166563,15
Dâmbovița113691483,66
Dolj121172122,97
Galați10212873,18
Giurgiu4026232,92
Gorj4318281,43
Harghita4651271,49
Hunedoara87641043,72
Ialomița46231263,9
Iași199122493,24
Ilfov152492583,41
Maramureș8541872,78
Mehedinți3935312,98
Mureș119971224,00
Neamț9324 952,1
Olt72851191,76
Prahova191223564,35
Satu Mare55761644,37
Sălaj5529453,21
Sibiu139822297,13
Suceava13075632,12
Teleorman5529212,6
Timiș189671844,75
Tulcea3663724,37
Vaslui7678872,22
Vâlcea80111652,85
Vrancea5383671,66
Mun. București67017 8866,46
Cazuri noi nealocate pe județe5534*-465

Până la această dată, la nivel național, au fost prelucrate 4.097.782 de teste. Dintre acestea, 16.225 au fost efectuate în ultimele 24 de ore, 9.877 în baza definiției de caz și a protocolului medical și 6.348 la cerere.

Pe teritoriul României, 48.541 de persoane confirmate cu infecție cu noul coronavirus sunt în izolare la domiciliu, iar 11.978 de persoane se află în izolare instituționalizată. De asemenea, 69.194 de persoane se află în carantină la domiciliu, iar în carantină instituționalizată se află 68 de persoane.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 3.652 de apeluri la numărul unic de urgență 112.

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

TOP localități din Alba după incidența cazurilor COVID înregistrate în ultimele 14 zile. Situația actualizată în 29 noiembrie

Publicat

Direcția de Sănătate Publică Alba a prezentat duminică, 29 noiembrie, situația actualizată a incidenței cazurilor de COVID-19 în județ, pentru perioada 15-28 noiembrie.

Este situația cazurilor noi în intervalul ultimelor 14 zile, raportate la mia de locuitori.

Citește și 103 de noi cazuri de COVID-19 înregistrate în Alba. LOCALITĂȚILE din care provin. Trei persoane au pierdut lupta cu virusul

La nivelul județului Alba, incidența cazurilor noi de COVID-19 în ultimele 14 zile este de 5,20 (anterior 5,35), potrivit DSP. În perioada 15-28 noiembrie 2020, la nivelul județului Alba s-au înregistrat 1.974 infectări noi cu coronavirus (anterior 2.029).

Situația pe orașe:

Cea mai mare incidență a cazurilor noi este la Blaj – 10,20 (anterior 10,68), urmat de Alba Iulia – 8,10 (anterior 8,31), Cugir – 6,57 (anterior 6,73), Sebeș cu 6,24 (anterior 6,72), Câmpeni – 5,61 (anterior 5,48).

Abrud are incidența 5,46 (anterior 5,65), Baia de Arieș – 4,68 (anterior 3,90) și Aiud – 4,54 (anterior 4,62).

Teiuș are 2,74 (anterior 3,15), Ocna Mureș – 2,49 (anterior 2,70) și Zlatna – 2,00 (anterior 2,00).

Vezi și UPDATE MODELELE DE DECLARAȚIE și adeverință de la angajator pentru carantină în Alba Iulia, Abrud, Sebeș, Cugir, Blaj sau Ciugud

TOP localități – Rata incidenței cazurilor noi COVID-19 la 14 zile (județul Alba):

Mediul urban:

Localitate – cazuri în perioada 15 – 28 noiembrie – incidența cazurilor COVID-19

Blaj – 212 cazuri – 10,20 (anterior 10,68)

Alba Iulia – 622 cazuri – 8,10 (anterior 8,31)

Cugir – 170 cazuri – 6,57 (anterior 6,73)

Sebeș – 206 cazuri – 6,24 (anterior 6,72)

Câmpeni – 42 cazuri – 5,61 (anterior 5,48)

Abrud – 29 cazuri – 5,46 (anterior 5,65)

Baia de Arieș – 18 cazuri – 4,68 (anterior 3,90)

Aiud – 116 cazuri – 4,54 (anterior 4,62)

Teiuș – 20 cazuri – 2,74 (anterior 3,15)

Ocna Mureș – 35 cazuri – 2,49 (anterior 2,70)

Zlatna – 16 cazuri – 2,00 (anterior 2,00)

AICI: GHID de CARANTINĂ în Alba Iulia, Sebeș, Blaj, Cugir, Abrud și Ciugud: Reguli și interdicții, documente de deplasare, amenzi

Mediul rural

Ciugud – 34 cazuri – 10,41 (anterior 10,41)

Cenade – 10 cazuri – 10,01 (anterior 10,01)

Mihalț – 29 cazuri – 8,73 (anterior 6,93)

Horea – 15 cazuri – 7,65 (anterior 7,14)

Cricău – 14 cazuri – 6,94 (anterior 6,94)

Bucium – 9 cazuri – 6,27 (anterior 9,05)

Șona – 27 cazuri – 6,15 (anterior 5,46)

Vințu de Jos – 30 cazuri – 5,43 (anterior 5,97)

 

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

103 de noi cazuri de COVID-19 înregistrate în Alba. LOCALITĂȚILE din care provin. Trei persoane au pierdut lupta cu virusul

Publicat

În județul Alba, în ultimele 24 de ore au fost depistate 103 de noi cazuri de COVID-19, potrivit datelor transmise de DSP Alba.

De asemenea au mai fost înregistrate trei noi decese ale unor persoane confirmate ca fiind infectate cu coronavirus.

Citește și TOP localități din Alba după incidența cazurilor COVID înregistrate în ultimele 14 zile. Situația actualizată în 29 noiembrie

Până în prezent în județul Alba au fost înregistrate 9.958 de persoane confirmate cu noul coronavirus, 7.422 persoane s-au vindecate și au fost înregistrate 256 decese.

Sâmbătă, în Alba au fost prelucrate 294 de teste, la DSP. Numărul total de teste efectuate pana în prezent în județ a ajuns la 124.603.

Localitate – nr. cazuri noi înregistrate

Aiud – 11

Alba Iulia – 28

Baia de Arieș – 3

Blaj – 6

Câmpeni – 2

Cugir – 6

Sebeș – 7

Teiuș – 1

Zlatna – 1

Bistra – 3

Bucerdea Grânoasă – 1

Fărău – 1

Ighiu – 6

Mihalț – 9

Pianu – 2

Roșia de Secaș – 1

Roșia Montană – 1

Săsciori – 2

Șibot – 1

Șona – 4

Unirea – 2

Valea Lungă – 2

Vințu de Jos – 1

2 anchete epidemiologice în desfășurare

Trei decese cauzate de COVID-19 

Este vorba despre doi bărbați de 73 de ani respectiv 72 de ani, din Sebeș și Sohodol și o femeie de 74 de ani, din Șeușa, toți cu multiple afecțiuni.

 

Citeste mai mult
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate