Ploile torențiale au inundat mai multe mine din zona Munților Apuseni. Apa poluată s-a revărsat în râul Arieș
Incidentul a fost adus la cunoștință Instituției Prefectului Alba, miercuri după-amiază, iar la fața locului s-au deplasat pentru intervenţii reprezentanții Comitetului Local pentru Situații de Urgență. Gurile de mină sunt gestionate de Întreprinderea de Prospecții și Exploatări Miniere din Cluj, instituție care va fi cel mai probabil trasă la răspundere, în cazul unei eventuale poluări. Prefectul Dan Simedru asigură că situația se află sub control, cel puțin deocamdată.
Reprezentanții ISU Alba ne-au informat că au fost înștiințați că în zonă ploua torențial, iar apa râului Arieș a prins o culoare ruginie. Situație este gestionată de Sistemul de Gospodărire a Apelor. Revenim cu amănunte.
ȘTIREA TA — trimite informații foto/video la Alba24
Publică Anunț Gratuit pe Alba24.ro
Publica un anunt gratuit





Comentarii (1)