ACTUALITATE
Au pus în pericol siguranţa circulaţiei. Dosare penale pentru şoferi, la Alba Iulia şi în alte localităţi din judeţ
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2017/05/actiune-politia_8.jpg)
Mai mulţi bărbaţi care au condus sub influenţa alcoolului sau fără permis, pe drumuri din Alba, s-au ales cu dosare penale, la sfârşitul săptămânii trecute.
În 8 iunie, în jurul orei 3.45, poliţiştii Secției 1 Poliție Rurală Galda de Jos, în timp ce efectuau serviciul de patrulare intercomunală pe raza comunei Galda de Jos, la intersecția DJ 107 H cu DJ 107 K l-au depistat pe un tânăr de 27 de ani, din comuna Galda de Jos, în timp ce conducea un moped, fără a poseda permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule şi fiind sub influenţa băuturilor alcoolice, potrivit IPJ Alba.
În urma testării mopedistului cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,69 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Tot vineri, în jurul orei 18.50, poliţiştii Secţiei 6 Poliţie Rurală Jidvei, în timp ce acţionau pe raza comunei Cetatea de Baltă, l-au depistat pe un bărbat de 68 de ani, din localitate, în timp ce conducea un moped fără a poseda permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule.
Sâmbătă, 9 iunie, în jurul orei 17.30, poliţiştii Secției 6 Poliție Rurală Jidvei l-au depistat pe un tânăr de 28 de ani, din comuna Sâncel, în timp ce conducea un moped, pe raza comunei, fiind sub influenţa băuturilor alcoolice şi fără a poseda permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule.
În urma testării mopedistului cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,71 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spitalul din Blaj unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Tot sâmbătă, în jurul orei 18.40, poliţiştii Serviciului Rutier Alba, în timp ce acţionau pe B-dul Revoluţiei din Alba Iulia, l-au depistat pe un bărbat de 31 de ani, din Alba Iulia, în timp ce conducea un autoturism fiind sub influenţa băuturilor alcoolice.
În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 0,43 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spitalul din Alba Iulia unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
foto: arhivă
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)