ACTUALITATE
Autorităţile judeţene şi locale din Alba şi oameni de afaceri au dezbătut cu reprezentanţii ADR Centru domeniile de finanţare în perioada următoare
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2012/10/ADR-centru-intalnire-24-oct2.jpg)
Potrivit reprezentanţilor ADR, grupul de lucru județean Alba, format din reprezentanții Consiliului Județean Alba, ai primăriilor de orașe și municipii din județ, reprezentanții instituțiilor deconcentrate de la nivel județean, ai mediului universitar, precum și ai Camerei de Comerț din județ s-au reunit la sediul Consiliului Județean Alba pentru a discuta pe marginea documentelor de planificare elaborate la nivel regional și local. La nivelul Regiunii Centru s-au elaborat analiza socio-economică pentru perioada 2014-2020, precum şi analiza SWOT regională, care vor fi completate în perioada următoare cu strategia regională.
”Programarea dezvoltării regionale este o acţiune deosebit de complexă, care presupune consultări publice largi şi un parteneriat puternic între actorii din regiune care intervin în acest proces. În cadrul acestor întâlniri urmărim identificarea problemelor şi a nevoilor la nivelul comunităţii, selectarea proiectelor necesare şi prioritizarea acestora, activități pentru care avem nevoie de implicarea comunităţii, dar și de un parteneriat larg. De asemenea, analizăm posibilitatea de a integra proiectele propuse de membri cu alte proiecte de la nivelul comunităţii, care să ducă la dezvoltare economică şi socială unitară și echilibrată a județelor și a regiunii”, a declarat Simion Crețu, director general ADR Centru.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)