Administrația Națională de Meteorologie (ANM) anunță val de caniculă și disconfort termic până luni, 29 iunie. Vor fi temperaturi deosebit de ridicate, de până la 37 de grade în Alba și alte județe, respectiv 38-39 de grade în sud și vest.

Publicitate

Temperaturile resimțite vor fi însă mult mai mari, de 40-41 de grade. Va fi foarte cald și marți, 30 iunie.

Sunt emise avertizări Cod Portocaliu și Cod Galben de caniculă.

Informare meteo: de joi, 25 iunie, ora 10.00 până luni, 29 iunie, ora 10.00

Val de căldură, caniculă și disconfort termic

În intervalul 25 iunie – 29 iunie un val de căldură se va extinde și se va intensifica în toate regiunile țării.

Publicitate

Va fi caniculă vineri (26 iunie) în vest și nord-vest, sâmbătă (27 iunie) și în centru și sud, iar duminică (28 iunie) în toată țara.

Publicitate

Disconfortul termic se va accentua treptat, iar indicele temperatură umezeală (ITU) va atinge și depăși pragul critic de 80 de unități în zonele de câmpie, iar apoi și în cele de deal.

Temperaturile maxime se vor situa în general între 30 și 39 de grade, cu cele mai ridicate valori în Câmpia de Vest în a doua parte a intervalului.

Nopțile de sâmbătă spre duminică și duminică spre luni vor avea temperaturi minime ce vor caracteriza local nopți tropicale. La nivel național acestea se vor situa între 14 și 25 de grade.

Valul de căldură se va menține până în primele zile ale lunii iulie.

Publicitate

Atenționare Cod Galben: joi, 25 iunie, orele 12.00 – 21.00

Val de căldură, temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic

Joi (25 iunie) un val de căldură se va extinde în cea mai mare parte a țării.

În Banat, Crișana, Maramureș, Oltenia, Muntenia, Dobrogea, în cea mai mare parte a Transilvaniei și în sudul și estul Moldovei se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată.

Maximele termice vor fi cuprinse între 30 și 35 de grade, cu cele mai mari valori în vest și nord-vest, unde izolat va fi caniculă.

Disconfortul termic va fi accentuat în zonele de câmpie, unde indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge și depăși ușor pragul critic de 80 de unități.

Publicitate

Atenționare Cod Galben: vineri, 26 iunie, orele 12.00-21.00

Val de căldură, temperaturi deosebit de ridicate, disconfort termic

Vineri (26 iunie) valul de căldură se va extinde în toate regiunile.

În Oltenia, Muntenia, Dobrogea, Moldova, în sudul Banatului și local în Transilvania se vor înregistra temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată. Maximele termice vor fi cuprinse în general între 30 și 34 de grade, disconfortul termic va fi accentuat.

Indicele temperatură-umezeală (ITU) va atinge și depăși ușor pragul critic de 80 de unități în zonele de câmpie și pe alocuri în cele de deal.

Avertizare Cod Portocaliu: vineri, 26 iunie, orele 12.00 –  21.00

Temperaturi deosebit de ridicate, caniculă și disconfort termic accentuat

În județele Timiș, Arad, Bihor, Satu Mare, Maramureș, Sălaj, Cluj, Alba, Hunedoara, Bistrița-Năsăud și Mureș vor fi temperaturi deosebit de ridicate pentru această dată și local caniculă.

Publicitate

Disconfortul termic va fi accentuat, iar indicele temperatură-umezeală ITU va depăși pragul critic de 80 de unități.

Temperaturile maxime se vor situa între 33 și 37 de grade, cu cele mai ridicate valori în Câmpia de Vest.

Recomandări ISU Alba

Pentru siguranța dumneavoastră, Inspectoratul pentru Situații de Urgență "UNIREA”" al județului Alba recomandă respectarea următoarelor măsuri:

  • Evitați aglomerația, efortul fizic intens și expunerea prelungită la soare!
  • Evitați expunerea prelungită la soare!
  • Purtați pălării de soare și haine lejere de culori deschise!
  • Consumați suficientă apă pentru a vă hidrata corespunzător!
  • Evitați consumul băuturilor alcoolice!
  • Consumați fructe și legume proaspete!
  • Evitați deplasările la orele de vârf; dacă totuși este necesar, deplasați-vă prin locuri umbrite și faceți repaus.
  • Scăldați-vă doar în locuri special amenajate pentru înot și respectați avertizările privind interzicerea scăldatului;
Publicitate

De asemenea, pe cât posibil, păstrați legătura cu persoanele în vârstă, rudele, vecinii sau bolnavii cronici.

La cel mai mic semn privind înrăutățirea stării de sănătate, contactați medicul de familie.

În caz de nevoie, apelați numărul unic pentru apeluri de urgență 112.