Connect with us

Blaj

Bărbat din Blaj, REȚINUT de polițiști după ce s-a urcat băut la volan. Unde a fost oprit de agenți și ce alcoolemie avea

Publicat

Un bărbat de 37 de ani din Blaj a fost reținut de polițiști după ce a fost prins în timp ce conducea sub influența alcoolului. 

Potrivit IPJ Alba, la data de 20 iulie 2025, polițiștii Secției de Poliție Rurală Blaj au luat măsura reținerii, pentru 24 de ore, față de un bărbat de 37 de ani, din Blaj, cercetat pentru săvârșirea infracțiunii de conducere sub influența băuturilor alcoolice.

În cursul zilei de luni, 21 iulie 2025, bărbatul va fi prezentat Parchetului de pe lângă Judecătoria Blaj, pentru dispunerea măsurilor legale.

De menționat că bărbatul a fost prins în noaptea de 19 spre 20 iulie 2025, în jurul orei 03:30, în timp ce conducea un autoturism pe raza localității Crăciunelu de Jos, aflându-se sub influența băuturilor alcoolice.

În urma testării conducătorului auto cu aparatul etilotest, a rezultat valoarea de 1,08 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.

Cercetările sunt continuate.

Urmăriți Alba24.ro și pe Google News

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *







ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.