ACTUALITATE
Bărbatul din Vinţu de Jos prins pe DN7, băut şi fără permis, la volanul unei maşini neînmatriculate, reţinut de Poliţie
![catuse](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2018/04/arestat-catuse.jpg)
Bărbatul din Vinţu de Jos, prins de Poliţie în timp ce conducea un autoturism neînmatriculat pe DN7, aflându-se sub influenţa alcoolului şi fără a deţine permis, a fost reţinut. Este cercetat pentru cumul de infracţiuni rutiere.
Potrivit IPJ Alba, joi, poliţiştii Secţiei 7 Poliţie Rurală Sebeş au luat măsura reţinerii, pentru o perioadă de 24 de ore, faţă de un bărbat de 39 de ani, din comuna Vinţu de Jos, care este cercetat pentru 3 infracţiuni rutiere.
Acesta a fost depistat în noaptea de 19/20 decembrie 2018, în jurul orei 3.30, în timp conducea un autoturism neînmatriculat, pe DN 7, fără a deţine permis de conducere pentru nicio categorie de autovehicule şi fiind sub influenţa băuturilor alcoolice.
În urma testării acestuia cu aparatul etilotest a rezultat valoarea de 0,72 mg/l alcool pur în aerul expirat, motiv pentru care a fost condus la spital unde i-au fost recoltate mostre de sânge. Valorile alcoolemiei rezultate în urma examinării mostrelor de sânge au fost de 1,75 g/l alcool pur în sânge (prima probă) şi 1,55 g/l alcool pur în sânge (a doua probă).
Bărbatul va fi prezentat Parchetului de pe Lângă Judecătoria Sebeş, pentru dispunerea măsurilor legale.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)