Cheltuielile Jandarmeriei pentru muniții și armament cresc cu 520% în noul proiect de buget, au anunțat reprezentanții USR, care se arată îngrijorați de această situație. Mai mulți reprezentanți ai partidelor de opoziție, dar și ai societății civile, consideră că ar fi vorba de o pregătire a autorităților pentru eventualele proteste din acest an, ale populației.

Publicitate

Deputatul USR, Claudiu Năsui, a fost foarte direct în legătură cu acest lucru. Acesta a înrebat-o pe Carmen Dan, ministrul de Interne, dacă Jandarmeria se pregătește de război.

„Banii pentru baronii locali sunt, de asemenea, pe creşteri. Şi ştiţi ce altceva mai creşte? Creşte Jandarmeria, creşte cu 6.300 de oameni, bugetul ei pentru muniţii şi armament de tip de război creşte cu 520% şi atunci ne întrebăm: de ce aţi crescut acest buget aşa de mult? Ajunge la peste două miliarde de lei. De ce se întâmplă lucrurile acestea? Şi aici este o întrebare legitimă: vă pregătiţi de război? Ştiţi dumneavoastră că se va întâmpla ceva ce noi nu ştim?”, a spus deputatul USR.

Publicitate
Clinica Balneomed Articol 728x90

Foto: facebook