Motoare turate la maxim la „Alba Motor Challenge”

La Straja s-a desfăşurat, în week-end, a treia şi a patra etapă a competiției „Alba Motor Challenge” – ediţia a VII-a, în cadrul Campionatului Naţional de Viteză în Coastă „Dunlop 2011”. Traseul a fost stabilit, pe o distanță de 3,3 kilometri, pe DJ 107.

Panta maximă a traseului a fost de 8%, fiind incluse 9 curbe la dreapta şi tot atâtea la stânga, dar şi trei „ace de păr”.

Start-urile pentru manşa I au fost programate pentru ora 13.00, iar cele pentru manşa II, la ora 14.30. Punctul de start a fost pe DJ 107, în dreptul indicatorului de ieşire din localitatea Hăpria şi punct de sosire DJ 107, la intersecţia cu drumul spre localitatea Straja + 150 metri.

Pentru etapa III, premierea cursei a fost programată sâmbătă, la ora 17.20, iar pentru etapa a IV-a, duminică, la aceeaşi oră. Verificările tehnice şi premierea câştigătorilor s-a desfăşurat la Casa de Cultură a Sindicatelor Alba Iulia.

La startul celei de-a VII-a ediţii a Trofeului „Alba Motor Challenge” şi-au anunţat participarea 53 de piloţi. Printre cei care au concurat s-a aflat şi prezentatoarea emisiunii ProMotor de la ProTV, Roxana Ciuhulescu. Aceasta conduce un Seat Ibiza Diesel,  în echipă cu Andrei Mitraşcă.

Evenimentul a fost organizat de CS „Autosport Fair Play” Abrud, cu sprijinul Consiliului Judeţean Alba, Inspectoratului Judeţean de Poliţie Alba şi a Inspectoratului Judeţean de Jandarmi.

După a patra etapă, rezultatele provizorii erau următoarele, potrivit autorally.ro:

Poziţie  în clasament provizoriu – Număr – Pilot – Automobil – Grupa – Timp realizat – Nr. puncte:

1 – 1 – Lucien Hora – Lola F3000 – D – 01:38,538 – 20

2 – 2 –  Paul Andronic – Mitsubishi Lancer – H – 5 01:46,033 – 15

3 – 3 –  Christian Nistoran – Mitsubishi Lancer Evo VI – N – 5 01:48,895 – 12

4 – 110 –  Cătălin Cismaru – Mitsubishi Lancer Evo IX – N – 5 01:51,047 – 10

5 – 9 –  Sorinel Iliescu – Mitsubishi Lancer Evo IX – N – 5 01:52,773 – 8

6 – 31 –  Codruţ Cioroiu – Mitsubishi Lancer EVO – A – 5 01:52,837 – 6

7 – 88 –  Ciprian Ciobotaru – Mitsubishi Lancer Evo IX – A – 5 01:53,470 – 4

8 – 16 – Mihai  Cîmpeanu – Mitsubishi Tommi Makinen – A – 5 01:54,244 – 3