ACTUALITATE
Căruţaş din Blaj, amendat de jandarmi, după ce şi-a înjurat calul şi i-a deranjat pe trecători. Era nervos că animalul nu mai trăgea atelajul
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2012/04/caruta.jpg)
În timpul unei misiuni de patrulare pe care o executa luni, 14 septembrie, în jurul orei 21.00, pe strada Dr. Vasile Suciu din municipiul Blaj, un echipaj de jandarmerie a observat un bărbat care se manifesta zgomotos. Părea că ar fi consumat alcool în exces şi îşi înjura calul. Din spusele bărbatului, episodul de violenţă verbală a izbucnit în momentul în care animalul se încăpăţânase să mai tragă căruţa la care era înhămat. În urma verificărilor efectuate a reieşit că, extrem de supărat, căruţaşul nu s-a limitat doar la “apostrofarea” calului, ci de acelaşi tratament şi limbaj extrem de vulgar au avut parte şi cei prezenţi în zonă, care au asistat involuntar la incident şi care i-au cerut să înceteze.
Identificat ca fiind Dan C. (38 de ani), domiciliat în Blaj, a fost îndrumat să evite pe viitor un astfel de comportament, iar la final a fost sancţionat contravenţional cu amendă în valoare de 100 lei.
foto: arhivă
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)