Casa Verde Fotovoltaice: Ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor, Diana Buzoianu, a făcut precizări despre ce se va întâmpla cu programul ”Casa Verde Fotovoltaice”. Dacă la începutul anului se anunța că acesta ar putea fi suspendat, acum o variantă este transformarea acestuia. Totul depinde însă de buget.

Publicitate

Buzoianu spune că sunt mai multe scenarii în discuție. Unul dintre acestea este transformarea în Programul “Casa Verde Baterii”.

“Avem mai multe scenarii (pentru Programul Casa Verde Fotovoltaice, n.r.). Urmează să avem discuții cu Ministerul Finanțelor, dar după ce va fi aprobată Legea bugetului național, pentru că, în baza acestei legi, ulterior vom putea să avem o discuție și pe bugetul AFM.

În momentul în care vom ști limita maximală la care putem să mergem, vom avea și împărțirea în interiorul bugetului pe mai multe proiecte.

Publicitate
Clinica Balneomed Articol 728x90

Casa Verde Fotovoltaice. Transformarea în “Casa Verde Baterii”

Este unul dintre scenarii (transformarea în “Casa Verde Baterii, n.r.), dar nu vă pot da mai multe detalii, pentru că depinde foarte mult de bugetul maximal care va putea să fie alocat prin AFM în acest an. Nu vă pot da în acest moment un astfel de răspuns din nou, pentru că în momentul de față nu avem încă un buget aprobat.

Deci, după ce avem o sumă discutată și aprobată care să poată să fie susținută din bugetul național, să nu creștem deficitul pentru România prin aceste proiecte, după ce avem această sumă totală, vom împărți această sumă pe mai multe proiecte. Unul dintre scenarii este inclusiv să alocăm bani pentru proiectul de care ați menționat mai devreme, dar nu știu încă suma totală”, a declarat Buzoianu, citată de Agerpres.

Publicitate

Programul „Casa Verde Fotovoltaice” oferea o finanțare nerambursabilă de până la 30.000 de lei pentru achiziționarea și instalarea unui sistem de panouri fotovoltaice cu putere minimă instalată de 3 kW, inclusiv a instalației de stocare a energiei electrice produse din surse regenerabile. Beneficiarul trebuia să contribuie cu o sumă minimă de 3.000 de lei.

Programul de leasing social pentru mașini electrice, amânat

În ceea ce privește programul de leasing social pentru achiziția de mașini electrice, ministrul spune că nu se va derula. Aceasta a transmis că amânarea cu un an a Fondului Social pentru Climă, prin care urma să fie susținută o astfel de inițiativă la nivel național, nu va face posibilă derularea acestui proiect.

Publicitate

“(Leasingul social pentru achiziția de mașini, n.r.) Este un proiect care era gândit ca parte din Fondul Social pentru Climă, care, în momentul de față, este amânat un an de zile, pentru că ETS 2, acest mecanism de scheme de vânzare pentru certificate de carbon, a fost și el amânat un an de zile și atunci, automat, și Fondul Social pentru Climă a fost amânat un an de zile.

Drept urmare, proiectele care urmau să fie făcute din acest fond, momentan nu sunt încă discutate”, a precizat Diana Buzoianu.