cec bankNoi date în cazul clienţilor CEC Bank Zlatna care şi-au pierdut economiile după ce angajate ale instituţiei bancare au luat banii din conturi. În ancheta Poliţiei, până acum au fost depuse peste 80 de plângeri, din partea oamenilor care au fost înşelaţi de fostele reprezentante ale băncii.

Publicitate

Din datele IPJ Alba, într-o săptămână, peste 80 de clienţi ai băncii au depus plângeri la Poliţie, în acest caz. Cercetările se derulează în continuare pentru delapidare, dar este posibil să fie conturate şi alte infracţiuni, cum sunt falsul sau înşelăciunea.

Consilierul judeţean Tudor Ponoran a anunţat joi că, după o întâlnire cu reprezentanţii CEC Bank, sunt noi informaţii pentru păgubiţi.

“Astăzi m-am întâlnit, împreună cu domnul primar (n.r. – Silviu Ponoran, primarul oraşului Zlatna), cu directorul CEC Romania, Cristian Nae, care ne-a comunicat următoarele informaţii despre recuperarea banilor de către păgubiţi - persoanele care dispun de acte cu banii depuşi la CEC vor primi sumele în câteva zile de la cerere şi dobânda în aproximativ o săptămână.

Publicitate
Clinica Balneomed Articol 728x90

Cazurile în care nu există deloc documente, după caz, vor fi deferite direct procuraturii şi cel mai probabil vor aştepta finalizarea unui proces. CEC Romania transmite oamenilor că îşi dă tot concursul pentru a rezolva problemele oamenilor cât mai urgent”, a scris Ponoran, pe Facebook.

Reamintim că două surori din Zlatna, angajate la CEC Bank, au lăsat fără banii din conturi mai mulţi clienţi. Oamenii au descoperit neregulile abia când au mers să ceară extrase de cont şi, iniţial, acestea nu le-au eliberat.

Vezi şi Două angajate de la CEC Bank Zlatna, suspectate că au sustras bani din conturile clienților. Oamenii, disperați că au rămas fără economii

Ulterior, angajatele au fost concediate. Unii localnici au spus că sunt cazuri în care un client a pierdut mai multe zeci de mii de euro. Oamenii îşi ţineau banii la bancă după ce lucraseră în străinătate, dar şi din pensii sau din subvenţii de la stat.

Publicitate

Şi banca a început o anchetă internă, colaborând în continuare cu autorităţile.