Ce alcoolemie a avut un șofer din Alba care a spus că a băut un 50 de coniac și două sticle de cidru. A fost trimis în judecată
Un șofer din Alba, care a fost tras pe dreapta de polițiștii rutieri și testat pozitiv pentru alcool, a fost recent trimis în judecată.
În data de 2 iunie 2026, dosarul în care acesta are calitatea de inculpat a trecut de stadiul de cameră preliminară. Pe scurt un judecător a admis rechizitoriul întocmit de procurori.
Faptele s-au petrecut în noaptea de 20 iulie 2025. Atunci o patrulă de polițiști a observat că autovehiculul condus de bărbat avea daune vizibile la nivelul pneurilor.
Drept urmare l-au tras pe drepta. Cum bărbatul nu era coerent și emana halenă alcoolnică, a fost condus la spitalul din Blaj pentru prelevarea de probe biologice.
Șoferul a declarat că ”a mâncat mai multe aperitive şi a consumat 50 ml de coniac cu gheaţă şi lămâie apoi două sticle de cidru marca Strongbow”, se arată în motivarea instanței. Acesta ar fi participat la un eveniment la un local din zonă.
După testarea de sânge s-a stabilit că: la ora 03:40, inculpatul prezenta in sânge o alcoolemie de 2,38 g %o (două grame treizeci și opt la mie), iar la data de 20.07.2025, ora 04:40 o alcoolemie de 2,10 g %o (două grame şi zece la mie) alcool pur in sânge.
Drept urmare, în data de 2 iunie 2026, magistrații Judecătoriei Blaj l-au trimis în judecată pe șofer pentru conducere sub influența alcoolului. Momentan dosarul nu a primit un prim termen de judecată.
Urmariti Alba24.ro si pe Google News
Publică Anunț Gratuit pe Alba24.ro
Publica un anunt gratuitȘTIREA TA — trimite informații foto/video la Alba24






Comentarii (0)