Eveniment
Ce element l-a dat de gol pe un hoț care a furat 98 de cartușe de țigări dintr-un magazin din Alba Iulia. Pedeapsa primită

Un bărbat din Zlatna, momentan încarcerat la Penitenciarul Aiud, a primit o nouă condamnare, într-un dosar de furt. Deși fapta pentru care a ajuns în fața magistraților este mai veche, o decizie din partea Judecătoriei Alba Iulia a a venit în data de 10 iunie 2025.
Fapta pentru care bărbatul a fost condamnat a avut loc în data de 27 octombrie 2022, în jurul orei 5.20. Atunci a spart un magazin situat pe Bulevardul Transilvaniei din Alba Iulia, de unde a furat 98 de cartușe de țigări și suma de 300 de lei.
Anchetatorii au descoperit foarte ușor cine a fost cel care a spart magazinul. Mai exact, criminaliștii care au cercetat zona au reușit să găsească mai multe amprente.
Când amprentele au fost introduse în baza de date, anchetatorii au obținut o potrivire. Daunele materiale pe care patronul magazinului spart le-a cerut au fost de 24.000 de lei.
Pedeapsa primită
Bărbatul a fost judecat și condamnat pentru furt calificat. Pentru cele 98 de cartușe de țigări furate, bărbatul a primit o pedeapsă de un an și 4 luni de închisoare.
Momentan decizia nu este definitivă și poate fi atacată în apel.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News