Ce studii are Adrian Veștea. A făcut facultatea la o universitate ce a fost desființată
Adrian Veștea, desemnat premier prin decizie a președintelui Nicușor Dan, are în CV-ul oficial și detalii privind parcursul educațional. Cu o carieră lungă în administrația locală și centrală, acesta a urmat cursuri la o universitate particulară ce a fost ulterior desființată.
Potrivit CV-ului publicat de Guvern, Adrian Veștea și-a început studiile universitare în 1996, la patru ani după absolvirea liceului, la Universitatea particulară „George Barițiu” din Brașov. Examenul de licență a fost susținut în anul 2000 la Academia de Studii Economice din București, la specializarea Contabilitate și informatică de gestiune.
Ce studii are Adrian Veștea
Adrian Veștea (52 de ani) s-a născut la Râșnov și a absolvit Liceul „C.D. Nenițescu” în anul 1992, potrivit CV-ului său oficial.
În perioada 1996-2000, acesta a urmat studiile universitare la Universitatea „George Barițiu” din Brașov. În anul 2000, și-a susținut examenul de licență la Academia de Studii Economice din București, în domeniul Contabilitate și informatică de gestiune.
Ulterior, în 2004, a promovat examenul de admitere în Corpul Experților Contabili. În 2006 a absolvit un program postuniversitar la Institutul Național de Administrație Sibiu, iar în 2007 a obținut o diplomă de master la Universitatea „Lucian Blaga” din Sibiu, în Managementul administrației publice în procesul integrării europene.
Universitatea „George Barițiu” din Brașov, instituția la care și-a început studiile
Universitatea „George Barițiu” din Brașov, instituția particulară la care Adrian Veștea a urmat studiile între 1996 și 2000, a fost înființată prin lege în anul 2002.
Anterior, universitatea funcționa ca instituție de învățământ superior particular, însă nu era acreditată și nu putea organiza examene de licență.
În 2013, Agenția Română de Asigurare a Calității în Învățământul Superior a acordat Universității „George Barițiu” calificativul „lipsă de încredere”, în urma evaluării instituționale, potrivit edupedu.o.
Ulterior, universitatea a fost desființată prin lege, începând cu anul universitar 2017-2018.
Traseul profesional al lui Adrian Veștea
Potrivit CV-ului oficial, Adrian Veștea a lucrat după terminarea liceului la Ocolul Silvic Râșnov, în perioada 1992-1993. A urmat stagiul militar, între 1993 și 1994, apoi a fost angajat la Institutul de Cercetări și Amenajări Silvice, în perioada 1994-2000.
După finalizarea studiilor universitare, Veștea a fost, pentru o perioadă, cadru didactic asociat la Liceul Tehnologic Silvic „Dr. Nicolae Rucăreanu” din Brașov.
Între 2001 și 2004, a lucrat ca economist și contabil-șef la societatea ASCO S.A.
Trei mandate de primar la Râșnov
În 2004, Adrian Veștea a devenit primar al orașului Râșnov. A ocupat această funcție timp de trei mandate, până în 2016.
Mandatele sale la conducerea administrației locale din Râșnov au reprezentat etapa care l-a consolidat politic la nivelul județului Brașov.
De la Consiliul Județean Brașov la Ministerul Dezvoltării
După perioada în care a fost primar, Adrian Veștea a fost ales președinte al Consiliului Județean Brașov. A condus instituția începând din 2016, iar ulterior a fost numit ministru al Dezvoltării în Guvernul Ciolacu.
După mandatul de ministru, Veștea a revenit la conducerea Consiliului Județean Brașov.
Context politic
Adrian Veștea este asociat cu ”tabăra” din PNL favorabilă negocierilor cu PSD pentru formarea unui nou guvern, potrivit g4media.ro.
După demiterea Guvernului Bolojan prin moțiune de cenzură, Veștea a declarat că PNL ar trebui să negocieze cu PSD formarea unei noi majorități guvernamentale.
Desemnarea sa ca premier a atras atenția atât prin profilul politic, cât și prin parcursul său educațional și administrativ.
ȘTIREA TA — trimite informații foto/video la Alba24
Publică Anunț Gratuit pe Alba24.ro
Publica un anunt gratuit





Comentarii (0)