ACTUALITATE
Cel mai în vârstă candidat care a promovat BACALAUREATUL în Alba, are 49 de ani. Nici Eminescu, nici matricele nu au fost un obstacol pentru „senior”
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2013/06/graduation-hats1.jpg)
Anul trecut, în judeţul Alba au fost doi candidaţi în vârstă de 52 de ani din Cugir, care au s-au gândit că, pe lângă „şcoala vieţii”, mai este necesară şi o diplomă de Bacalaureat.
În vara acestui an, Melania Burz este cea mai în vârstă candidată din judeţul Alba care a trecut prin emoţiile examenului de Bacalaureat. A urmat cursurile la fără frecvenţă la Liceul „Horea, Cloşca şi Crişan” dimn Abrud, specializarea tehnician în automatizări.
Cu toate că notele pe care le-a obţinut la probele susţinute nu sunt mari, la vârsta de 49 de ani, când responsabilităţile sunt mult mai mari şi randamentul la învăţat scăzut, a reuşit să obţină la examenul de „maturitate” media 6,51. Iar la proba de competenţe digitale, candidata de la Abrud a primit calificativul „utilizator avansat”.
Dacă pentru alţi elevi subiectul la Limba română, respectiv poezia lui Mihai Eminescu a fost un coşmar, Melania Burz a reuşit să obţină nota 6,40. La proba obligatorie a profilului, Matematică, a reuşit să rezolve problemele de nota 6,20, iar la Biologie vegetală şi animală a obţinut nota 6,95.
Melania Burz s-a născut în 1965, iar din cei 2.755 de candidaţi care s-au prezentat la probele examenului de Bacalaureat este cel mai în vârstă candidat din acest an.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)