EVENIMENT
UPDATE COD PORTOCALIU de vreme rea la Alba Iulia și în alte localități din Alba. Averse, descărcări electrice, grindină, vijelii
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2019/06/furtuna-fulgere-2.jpg)
Județul Alba se află sub avertizare Cod Portocaliu de furtuni, luni după-amiaza.
UPDATE: Până la ora 14.45 , sunt vizate localitățile Alba Iulia, Aiud, Teiuș, Ighiu, Galda de Jos, Mihalț, Stremț, Sântimbru, Ciugud, Bucerdea Grânoasă, Berghin, Cricău, Rădești, Râmeț.
Se vor semnala averse care vor cumula local 30-40 l/mp, frecvente descărcări electrice, grindină de dimensiuni mici și medii, intensificări ale vântului ce pot lua aspect de vijelie.
În intervalul orar 13.10 – 13.50, o parte a județului Alba se află sub Cod Portocaliu de vreme rea. Se vor semnala: averse care vor cumula local 30 l/mp, frecvente descărcări electrice, grindină de dimensiuni mici și medii și intensificări ale vântului ce pot lua aspect de vijelie. Mai mult, în ultimele două ore în zona s-au acumulat cantități de 35-50 l/mp.
Zonele vizate din județul Alba: Aiud, Baia de Arieș, Galda de Jos, Stremț, Livezile, Sălciua, Poșaga, Întregalde, Râmeț, Ponor.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)