ACTUALITATE
Colegiul Economic „Dionisie Pop Marțian” din Alba Iulia, laureat în cadrul „Galei premiilor pentru un Mediu Curat 2012”
![elevi](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2012/12/colegiul-economic-dionisie-pop-martian-alba-iulia.jpg)
Evenimentul organizat de asociaţia ECOTIC sub egida Ministerului Mediului şi Pădurilor şi a Gărzii Naţionale de Mediu a reunit în acest an 34 de proiecte dedicate protecţiei mediului şi economisirii resurselor, la care au participat companii, instituţii publice, ONG-urilor şi instituţii de învăţământ ce au desfăşurat proiecte în domeniu, în anul 2012.
Proiectul „Pronatura 2012 – Mai bine pentru mediu, mai bine pentru sănătatea noastră” al Colegiului Economic „D.P. Marţian” Alba Iulia, coordonat de profesorii Cosmin Apolzan, Cristina Toth, Cristian Dincă a primit premiul ,,ECO” pentru iniţiative de protecţia mediului, alături de Rompetrol – Marele Premiu şi Vodafone Romania – Premiul de Excelenţă. La festivitatea de decernare a premiilor, Colegiul Economic „D. P. Marţian” a fost reprezentat de directorul adjunct, prof. Cristian Dincă, căruia i-a fost înmânată diploma şi premiul.
Proiectul „Pronatura 2012”, derulat în semestrul II al anului şcolar 2011-2012 a presupus implicarea elevilor şi a profesorilor din liceu în peste 50 de activităţi ecologice, acţiuni de plantare, excursii şi drumeţii, expoziţii şi activităţi culturale cu tematica „Pronatura” sau în realizarea unor studii cu tematica eco-turistică. Parteneri în acest proiect au fost Consiliul Judeţean Alba, Primăria municipiului Alba Iulia, Direcţia Silvică Alba, care au sprijinit sub diferite forme unele activităţi. De asemenea, în luna noiembrie a acestui an, proiectul a primit premiul I, la secţiunea liceu, în cadrul concursului „Pronatura”, organizat de Consiliul Judeţean Alba.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)