ACTUALITATE
Comunicat Călin Matieș: Felicitări UEFA pentru că nu a autorizat afișarea steagului ”Ungariei Mari” la meciurile internaționale!
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2023/03/calin-maties-facebook-e1679513880806.jpg)
Senatorul de Alba Călin Matieș a reacționat la decizia UEFA de a nu autoriza solicitarea Federației Maghiare de Fotbal cu privire la utilizarea steagului Ungariei Mari la meciurile de fotbal.
”Felicitări UEFA pentru că nu a autorizat și pentru că a anunțat că nu va autoriza cererea federației maghiare de fotbal ca suporterii să afișeze la meciurile internaționale steagul ”Ungariei Mari” – adică steagul fals și mincinos cu ”Transilvania furată”
Felicitări FRF pentru poziția fermă pe acest subiect, promptitudine și implicare!
Rușine primarului Gabriel Pleșa pentru că a permis afișarea la Alba Iulia, în Piața Cetății, a unei imagini cu o hartă care prezenta Transilvania ca fiind teritoriu ungar, cu ocazia organizării unui eveniment la care a participat și președintele țării vecine.
Transilvania a fost, este și va fi pământ românesc, iar Alba Iulia – Capitala Marii Uniri – orașul simbol în care unitatea românilor s-a îmbinat perfect cu iubirea de neam și țară!” a scris acesta pe contul său de Facebook.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)