Connect with us

Eveniment

Comunicat de presă Voicu Vușcan, PSD Alba: O moțiune împotriva stabilității României, la fel ca și partidul care a depus-o, AUR

Publicat

”Moțiunea de cenzură este unul dintre instrumentele parlamentare democratice și trebuie, în acest sens, respectată. Mai departe de exercițiul democratic, e clar că moțiunea de cenzură depusă de cei din AUR nu e una îndreptată împotriva Guvernului, ci îndreptată împotriva stabilității României.

Ea nu va aduna nici voturile necesare, așa cum nu îndeplinește nici condițiile raționale, motivate, pentru ca un guvern să cadă.

Nu are nimeni pretenția că actualul ori fostul guvern au fost perfecte. Realizările obținute, însă, sunt o dovadă clară că ele au fost funcționale, că au acționat în interesul cetățenilor și că au obținut rezultate pentru cetățeni.

Asumat de PSD într-un moment de criză socială și economică, pe fondul pandemiei, Guvernul României a reușit câteva performanțe care au ajutat fiecare român în parte.

Prețurile la energia electrică și gaze au fost plafonate, măsură care vine și astăzi în sprijinul oamenilor, în special a celor cu venituri mai mici.

PNRR a fost corectat și a fost eliminat plafonul de 9,4% din PIB, astfel că pensiile românilor au putut să fie crescute.

România a aderat la spațiul Schengen și vizele pentru Statele Unite au fost eliminate.

Marile proiecte de infrastructură au fost accelerate și, în guvernul PSD-PNL, au fost dați în folosință mai mulți kilometri de autostradă sau drum expres decât în mandatul oricărui alt guvern. În prezent se lucrează intens pe o sumedenie de șantiere și se construiesc autostrăzi, drumuri de mare viteză. La fel se întâmplă și cu lucrările din infrastructura de cale ferată, unde se lucrează pe sute și sute de kilometri.

Producția industrială s-a dezvoltat, investițiile au continuat, astfel că, astăzi, PIB-ul României depășește țări precum Polonia, Grecia, Ungaria sau Croația.

România, în ciuda situației geo-politice, în ciuda tuturor provocărilor interne și externe, s-a dezvoltat și va continua să se dezvolte cu un guvern asumat și responsabil.

România nu va cădea pradă extremismului și își va continua drumul european și democratic”, a declarat într-un comunicat de presă, deputatul PSD de Alba, Voicu Vușcan.

 

Urmăriți Alba24.ro și pe Google News

1 Comentariu

1 Comentariu

  1. pilu

    miercuri, 26.02.2025 at 12:24

    Aşa este precum spui. S-au realizat multe lucruri bune, dar pentru cei ce sunt la putere. Totul este la superlativ, datoria creşte din zi în zi, curentul, gazul,apa etc sunt toate în creştere, numai pensiile nu. Şi multe altele. Bravo PSD !

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *







ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement
Advertisement