Connect with us
Publicitate

EDUCAȚIE

Concursul pentru funcțiile de directori de școli 2021: LISTA posturilor vacante în ALBA, calendar și înscrieri

Publicat

sediul ISJ Alba

Începe concursul pentru ocuparea funcțiilor de directori de școli. Legislația a fost modificată astfel încât selecția să se poată desfășura și în starea de alertă.

De miercuri, 15 septembrie, se vor putea depune dosarele de înscriere la proba scrisă, pe platforma informatică dedicată. În 30 septembrie va fi disponibilă lista candidaților admiși la evaluarea dosarelor, iar în 15 octombrie va fi proba scrisă.

În județul Alba, sunt peste 160 de posturi scoase la concurs, în 127 de unități de învățământ.

LISTA posturilor de directori/directori adjuncți scoase la concurs în ALBA:

Numele unităţii de învăţământ PJ (denumirea oficială din SIIIR) – Număr posturi vacante director – Număr posturi vacante director adjunct

– PALATUL COPIILOR ALBA IULIA – 1 –  0

– CENTRUL ȘCOLAR DE EDUCAȚIE INCLUZIVĂ ALBA IULIA – 1 – 0

– CLUB SPORTIV ȘCOLAR BLAJ – 1 –  0

– COLEGIUL ECONOMIC „DIONISIE POP MARŢIAN” ALBA IULIA – 1 – 0

– COLEGIUL NAŢIONAL „AVRAM IANCU” CÂMPENI – 1 – 1

– COLEGIUL NAŢIONAL „BETHLEN GABOR” AIUD – 1* – 1

– COLEGIUL NAŢIONAL „HOREA, CLOŞCA ŞI CRIŞAN” ALBA IULIA – 1 – 1

– COLEGIUL NAŢIONAL „INOCHENŢIE MICU CLAIN” BLAJ – 1 – 1

– COLEGIUL NAŢIONAL „LUCIAN BLAGA” SEBEŞ – 1 – 1

– COLEGIUL NAȚIONAL „TITU MAIORESCU” AIUD – 1 –  0

– COLEGIUL NAȚIONAL MILITAR „MIHAI VITEAZUL” ALBA IULIA –  0 – 1

– COLEGIUL TEHNIC „APULUM” ALBA IULIA – 1 – 1

– COLEGIUL TEHNIC „ION D. LĂZĂRESCU” CUGIR – 1 –  0

– LICEUL „CORNELIU MEDREA” ZLATNA – 1 – 1

– LICEUL „DR. LAZĂR CHIRILĂ” BAIA DE ARIEŞ – 1 –  0

– LICEUL „HOREA, CLOȘCA ȘI CRIȘAN” ABRUD – 1 – 1

– LICEUL CU PROGRAM SPORTIV „FLORIN FLEŞERIU” SEBEŞ – 1 – 1

– LICEUL CU PROGRAM SPORTIV ALBA IULIA – 1 – 1

– LICEUL DE ARTE „REGINA MARIA” ALBA IULIA – 1 – 0

– LICEUL GERMAN SEBEŞ – 1* –  1

– LICEUL TEHNOLOGIC „ALEXANDRU DOMȘA” ALBA IULIA – 1 – 1

– LICEUL TEHNOLOGIC „ȘTEFAN MANCIULEA” BLAJ – 1 –  0

– LICEUL TEHNOLOGIC „TIMOTEI CIPARIU” BLAJ – 1 – 1

– LICEUL TEHNOLOGIC „ŢARA MOŢILOR” ALBAC – 1 – 1

– LICEUL TEHNOLOGIC AGRICOL „ALEXANDRU BORZA” CIUMBRUD – 1 –  0

– LICEUL TEHNOLOGIC AIUD – 1 – 1

– LICEUL TEHNOLOGIC DE TURISM ŞI ALIMENTAŢIE ARIEŞENI – 1 –  0

– LICEUL TEHNOLOGIC JIDVEI – 1 – 1

– LICEUL TEHNOLOGIC OCNA MUREŞ – 1 –  0

– LICEUL TEHNOLOGIC SEBEŞ – 1 – 1

– LICEUL TEHNOLOGIC SILVIC CÎMPENI – 1 – 1

– LICEUL TEOLOGIC GRECO – CATOLIC „SF. VASILE CEL MARE” BLAJ – 1 –  0

– LICEUL TEOLOGIC ROMANO – CATOLIC „GROF MAJLATH GUSZTAV KAROLY” ALBA IULIA – 1* –  0

– LICEUL TEORETIC „DAVID PRODAN” CUGIR – 1 –  0

– LICEUL TEORETIC „PETRU MAIOR” OCNA MUREȘ – 1 – 1

– LICEUL TEORETIC TEIUŞ – 1 –  1

– LICEUL TEHNOLOGIC „DORIN PAVEL” ALBA IULIA – 1 – 1

– SEMINARUL TEOLOGIC ORTODOX „SFÂNTUL SIMION ŞTEFAN” ALBA IULIA – 1 – 1

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ „ARON COTRUŞ” CERGĂU MARE – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ „AVRAM IANCU” ABRUD – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ „AVRAM IANCU” ALBA IULIA – 1 – 1

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ „AVRAM IANCU” AVRAM IANCU – 1 –  0

– ȘCOALA GIMNAZIALĂ „AVRAM IANCU” UNIREA – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ „AXENTE SEVER” AIUD – 1 – 1

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ „DAVID PRODAN” SĂLIŞTEA – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ „DECEBAL” CRICĂU – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ „DEMETRIU RADU” RĂDEȘTI – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ „DR. PETRU ŞPAN” LUPŞA – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ „EMIL RACOVIŢĂ” GÂRDA DE SUS – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ „HOREA” HOREA – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ „IOAN DE HUNEDOARA” SÂNTIMBRU – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ „IOAN MAIORESCU” BUCERDEA GRÂNOASĂ – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ „ION AGÂRBICEANU” BUCIUM – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ „ION AGÂRBICEANU” CENADE – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ „ION BIANU” VALEA LUNGĂ – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ „ION BREAZU” MIHALŢ – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ „ION POP RETEGANUL” SÂNCEL – 1 –  0

– ȘCOALA GIMNAZIALĂ „IOSIF PERVAIN” CUGIR – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ „IOSIF SÂRBU” ŞIBOT – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ „IULIU MANIU” VINŢU DE JOS – 1 – 1

– ȘCOALA GIMNAZIALĂ „LUCIAN BLAGA” OCNA MUREȘ – 1 – 1

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI EMINESCU” ALBA IULIA – 1 – 1

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAI EMINESCU” IGHIU – 1 – 1

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ „MIHAIL KOGĂLNICEANU” SEBEŞ – 1 – 1

– ȘCOALA GIMNAZIALĂ „NICODIM GANEA” BISTRA – 1 – 1

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ „NICOLAE DRĂGAN” GALDA DE JOS – 1 –  1

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ „OVIDIU HULEA” AIUD – 1 – 1

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ „PROF. UNIV. DR. GHEORGHE BELEIU” POIANA VADULUI – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ „SEBES PAL” RIMETEA – 1* –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ „SEPTIMIU ALBINI” CUT – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ „SIMION BALINT” ROŞIA MONTANĂ – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ „SIMION BĂRNUŢIU” TIUR BLAJ – 1 – 1

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ „SIMION LAZĂR” LUNCA MUREŞULUI – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ „SIMION PANTEA” SĂLCIUA – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ „SINGIDAVA” CUGIR – 1 – 1

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ „ŞTEFAN CEL MARE” CETATEA DE BALTĂ – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ „TOMA COCIŞIU” BLAJ – 1 – 1

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ „VASILE GOLDIŞ” ALBA IULIA – 1 – 1

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ „ION AGÂRBICEANU” ALBA IULIA  – 1 – 1

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ ALMAŞU MARE – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ BERGHIN – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ BLANDIANA – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ CÂLNIC – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ CIUGUD – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ CIURULEASA – 1 –  0

– ȘCOALA GIMNAZIALĂ CÎMPENI – 1 – 1

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ CRĂCIUNELU DE JOS – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ DAIA ROMÂNĂ – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ DOŞTAT – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ DRAŞOV – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ FĂRĂU – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ GÂRBOVA – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ HOPÂRTA – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ LIVEZILE – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ LOPADEA NOUĂ – 1* –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ METEŞ – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ MIRĂSLĂU – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ MOGOŞ – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ NOŞLAC – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 2 SEBEŞ – 1 – 1

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ NR. 3 CUGIR – 1 – 1

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ OHABA – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ PETREŞTI – 1 – 1

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ PIANU DE SUS – 1 – 1

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ PONOR – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ POŞAGA DE JOS – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ ROŞIA DE SECAŞ – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ SĂSCIORI – 1 – 1

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ SCĂRIŞOARA – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ SOHODOL – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ STREMŢ – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ ŞONA – 1 – 1*

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ ŞUGAG – 1 –  0

– ŞCOALA GIMNAZIALĂ VADU MOŢILOR – 1 –  0

– ȘCOALA GIMNAZIALĂ VIDRA – 1 –  0

– ŞCOALA POSTLICEALĂ SANITARĂ ALBA IULIA – 1 –  0

– GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 16 ALBA IULIA – 1 –  0

– GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT „DUMBRAVA MINUNATĂ” ALBA IULIA – 1 –  0

– GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT „LUMEA COPIILOR” BLAJ – 1 –  0

– GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT „PITICOT” CÎMPENI – 1 –  0

– GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT „PRIMII PAŞI” AIUD – 1 –  0

– GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT „SCUFIȚA ROȘIE” ALBA IULIA – 1 –  0

– GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 11 ALBA IULIA – 1 –  0

– GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 13 ALBA IULIA – 1 –  0

– GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 2 AIUD – 1 –  0

– GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT NR. 8 ALBA IULIA – 1 –  0

– GRĂDINIŢA CU PROGRAM PRELUNGIT STEP BY STEP NR. 12 ALBA IULIA – 1 –  0

Ordonanța de urgență adoptată de Guvern în 30 august a modificat articolul din Legea 55 din 2020 și permite organizarea, și în starea de alertă, a concursurilor pentru ocuparea posturilor didactice, didactice auxiliare, nedidactice și de conducere din cadrul unităților de învățământ preuniversitar, a posturilor de conducere, de îndrumare și de control din cadrul inspectoratelor școlare, precum și a posturilor și funcțiilor vacante din cadrul instituțiilor de învățământ superior, institutelor de cercetare, Agenției Române de Asigurare a Calității în Învățământul Superior, Academiei Române, academiilor de ramură și a funcțiilor din cadrul Direcției Generale pentru Implementarea Proiectului România Educată din cadrul Ministerului Educației.

Calendarul concursului pentru ocuparea funcțiilor de director și director adjunct din unitățile de învățământ preuniversitar de stat – sesiunea 2021:

14 septembrie – Anunțarea concursului (publicarea funcțiilor vacante pentru care se organizează concursul și a bibliografiei). Constituirea comisiei naționale, a comisiilor de organizare la nivel județean și a comisiilor de evaluare a documentelor de înscriere

15-26 septembrie – Depunerea dosarelor de înscriere la proba scrisă pe platforma informatică dedicată

27-29 septembrie – Evaluarea dosarelor de înscriere

30 septembrie – Afișarea listei candidaților admiși la evaluarea dosarelor

1 octombrie – Depunerea solicitărilor de analiză a cauzelor și remedierea eventualelor erori la etapa de înscriere în platforma informatică

4-6 octombrie – Remedierea eventualelor erori la etapa de înscriere

7 octombrie – Afișarea listei candidaților admiși la evaluarea dosarelor.

8 octombrie – Stabilirea centrelor speciale de desfășurare a probei scrise

13 octombrie – Repartizarea candidaților pe centre

15 octombrie – Desfășurarea probei scrise

15 octombrie – Afișarea rezultatelor la proba scrisă

15 – 17 octombrie – Depunerea contestațiilor la proba scrisă

18 – 20 octombrie – Soluționarea contestațiilor la proba scrisă

20 octombrie – Afișarea rezultatelor finale la proba scrisă

21-27 octombrie – Înregistrarea opțiunilor candidaților pentru unitatea la care candidează și depunerea documentelor pentru unitățile de învățământ care necesită avize suplimentare

28-29 octombrie – Transmiterea solicitărilor de desemnare a membrilor comisiilor de interviu din partea consiliilor profesorale, autorităților locale și companiilor/ universităților

1-10 noiembrie – Constituirea comisiilor pentru proba de interviu

12 noiembrie – Publicarea graficului de desfășurare a interviurilor

15 noiembrie – 8 decembrie – Desfășurarea probei de interviu

16 noiembrie – 10 decembrie – Depunerea și soluționarea contestațiilor la proba de interviu

13 decembrie – Exprimarea opțiunilor candidaților declarați admiși pentru mai multe funcții/unități de învățământ

14-17 decembrie – Consultarea grupurilor parlamentare/reprezentanților cultelor religioase si obtinerea avizului motivat.

17 decembrie – Validarea rezultatelor finale

20–22 decembrie – Emiterea deciziilor de numire (cu aplicare de la 10 ianuarie 2022).

Dosarul de înscriere (documente):

  • Curriculum Vitae Europass, conform modelului prevăzut în HG 1021/2004;
  • cerere de înscriere completată și semnată de candidat, potrivit modelului prevăzut în anexa nr. 3 la prezenta metodologie;

  • cartea de identitate;
  • certificatul de naștere și, dacă este cazul, certificatul de căsătorie;
  • hotărârile judecătorești/alte documente pentru persoana care și-a schimbat numele din diferite motive, dacă este cazul;
  • actele de studii: diploma de licență/certificatul de echivalare emis în condițiile art. 149 alin. (3) din Legea educației naționale nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare;
  • ultimul document de numire/transfer/repartizare ca titular în învățământul preuniversitar;
  • adeverință, eliberată de unitatea de învățământ în care este titular, din care să reiasă și vechimea în învățământ, obținerea calificativelor „Foarte bine“ în ultimii 2 ani școlari încheiați lucrați efectiv la catedră sau în funcții de conducere, îndrumare și control, precum și faptul că nu a fost sancționat disciplinar în ultimii doi ani școlari anteriori anului desfășurării concursului, conform modelului prevăzut în anexa nr. 4 la prezenta metodologie;
  • cazier judiciar din care să reiasă că nu are antecedente penale;
  • certificat medical eliberat în temeiul prevederilor art. 234 alin. (1) din Legea nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare, conform Ordinului ministrului educației și cercetării științifice și al ministrului sănătății nr. 3.177/147/2015 privind aprobarea formularului specific al certificatului medical necesar pentru încadrarea și menținerea într-o funcție de conducere sau de îndrumare și de control din învățământul preuniversitar;
  • declarație pe propria răspundere care să ateste că nu a avut statutul de „lucrător al Securității“ sau „colaborator al Securității“, conform modelului din anexa nr. 5 la prezenta metodologie;
  • declarație pe propria răspundere că nu se află în una dintre situațiile de incompatibilitate, conform anexei nr. 6;
  • declarație pe propria răspundere privind veridicitatea conținutului documentelor din dosarul de înscriere la concurs, conform modelului prevăzut în anexa nr. 7 la prezenta metodologie;
  • înainte de desfășurarea probei de interviu, în intervalul stabilit pentru exprimarea opțiunilor privind funcția/funcțiile, unitatea/unitățile de învățământ pentru care optează, candidații vor încărca în aplicația informatică, pentru funcțiile care necesită condiții speciale, și următoarele documente, după caz:
  • documentul privind îndeplinirea condițiilor prevăzute la art. 3 alin. (3), pentru CJRAE/CMBRAE;
  • documentul privind îndeplinirea condițiilor prevăzute la art. 3 alin. (4), pentru unitățile de învățământ special, centrele de educație incluzivă;
  • documentul justificativ privind îndeplinirea condiției prevăzute la art. 3 alin. (5), pentru unitățile de învățământ cu predare integrală în limbile minorităților naționale sau cu secții de predare în limbile minorităților naționale, în care sunt normate una sau mai multe funcții de director adjunct.

La proba scrisă va fi un test standardizat cu 50 de itemi, rezolvabil în maximum 2 ore, ale cărui rezultate se vor da pe loc.

La interviu candidații trebuie să prezinte și o „Strategie de dezvoltare a unității de învățământ”, un document de maximum 5 pagini pe care-l vor redacta înainte de probă.

Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți Alba24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:


ȘTIREA TA - Dacă ești martorul unor evenimente deosebite, fotografiază, filmează și trimite-le la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată.


Publicitate

EVENIMENT

FOTO: Poștașii din Alba și din alte trei județe livrează colete cu ATV-uri, în zonele montane, greu accesibile

Publicat

Poștașii din Alba și din alte trei județe vor livra coletele cu ATV-uri, în zonele montane. Compania Poșta Română a cumpărat patru astfel vehicule ”off-road” pentru a facilita activitatea angajaților.

Cele patru autovehicule ATV au fost achiziționate de Poșta Română pentru a livra mai ușor, trimiterile, în zone de munte, greu accesibile. Astfel, începând de astăzi, poștașii din județele Alba, Suceava, Bihor și Cluj vor distribui colete pe ATV, anunță compania.

”ATV-urile vor oferi versatilitate poștasilor, mai ales pe traseele off-road, În plus, acestea vor reduce din timpul de lucru și vor simplifica traseele pe care pe care salariații noștri le au de parcurs pentru a ajunge la adresele izolate.

Autovehiculele ATV pe care Poșta Română le deține, sunt marca LINHAI, model PROMAX 570, au capacitate de transport de două locuri și capacitate de încărcare de 204 kg. De asemenea, ATV-urile sunt dotate și cu un cârlig de remorcare, având capacitate de tractare de 200 kg”, potrivit unui comunicat al Poștei Române.

Cele patru ATV-uri au venit însoțite de patru seturi de echipamente de protecție pentru poștașii conducători (cască, mănuși, genunchiere și veste reflectorizante) și au costat 99.000 de lei + TVA.

“Poșta Română livrează trimiteri în toate colțurile țării. Indiferent că sunt situate în zone greu accesibile, poștașul nostru trebuie să ajungă la toate gospodăriile. Astfel, am identificat subunitățile poștale cu itinerarii inaccesibile pentru alte categorii de mijloace de transport și am achiziționat aceste ATV-uri pentru a fi ajunge mai rapid la clienții noștri, dar și pentru a oferi un real ajutor salariaților companiei”, a declarat Valentin Ștefan, directorul General al Poștei Române.

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

Program gratuit pentru elevele din România, în domeniul IT. Se lansează o nouă ediție a competiției Technovation Girls

Publicat

Pornind de la zero, elevele din România au șansa să învețe cum se creează soluții IT pentru probleme reale din comunitate, cum se realizează un business plan și cum se lansează o aplicație.

Toate acestea gratuit, în cadrul programului internațional Technovation Girls. Elevele participă apoi, cu proiectul pe care îl dezvoltă în cadrul programului, la competiția Technovation Girls și pot câștiga premii, alături de recunoaștere internațională.

Technovation Girls oferă elevelor cu vârste între 8 și 18 ani abilitățile de care au nevoie pentru a deveni antreprenoare și lideri în domeniul tehnologiei. Este un program internațional gratuit, desfășurat anual.

Sute de eleve din întreaga lume se înscriu, descoperă cu câtă ușurință pot să dezvolte aplicații, dobândesc noi cunoștințe și leagă noi prietenii.

Cu sprijinul mentorilor voluntari, profesorilor și părinților, folosind materialele gratuite puse la dispoziție, fetele învață să dezvolte aplicații pentru mobil care abordează și rezolvă probleme din lumea reală.

Elevele învață cu ajutorul resurselor gratuite cum să dezvolte aplicații de mobil și proiecte de Inteligență Artificială.

La Technovation Girls pot participa echipe formate din maxim 5 fete. Astfel, fie că sunt pasionate de comunicare, de design sau de tehnologie, pot să contribuie la dezvoltarea proiectului lor. Cu Technovation își transformă ideile în soluții și pot câștiga apoi premii substanțiale pentru efortul lor de a schimba lumea.

Programul Technovation prezintă 3 divizii pentru participante:

  • divizia pentru începătoare pentru fete între 8 și 12 ani,
  • divizia junioare pentru fete între 13 și 15 ani,
  • divizia senioare pentru fete între 16 și 18 ani.

În program se mai pot înscrie și mentori pentru a oferi sprijin echipelor pe parcursul competiției. Mentorii pot fi părinți, profesori sau angajați în domenii IT.

Participă la evenimentul de deschidere pentru noua ediție Technovation Asociația Adfaber invită toate persoanele interesate să participe la lansarea Technovation, în cadrul unei întâlniri online.

În cadrul evenimentului de lansare, echipa Adfaber va răspunde la toate întrebările despre program și va oferi informații detaliate pentru elevele care doresc să se înscrie în competiția Technovation Girls.

Înscrierea pentru evenimentul de lansare se face pe pagina Asociației Adfaber, AICI.

Care sunt temele abordate în cadrul programului Technovation Girls

Elevele pot alege să dezvolte aplicații de mobil care se adresează, la alegere, uneia dintre
următoarele teme:

  • sărăcie,
  • mediul înconjurător,
  • pace,
  • egalitate,
  • educație,
  • sănătate.

Asociația Adfaber organizează anual în România competiția Technovation Girls și încurajează elevele să aleagă o carieră în industria tehnologiei.

Programul Technovation Girls este deschis pentru toate elevele cu vârste între 8 și 18 ani, care doresc să învețe sau să își perfecționeze cunoștințele IT și abilitățile de leadership, în timp ce dezvoltă soluții pentru probleme reale din comunitatea lor.

Participantele nu trebuie să cunoască programare înainte de a se înscrie. Au la dispoziție un plan complet pentru crearea proiectului și pot fi îndrumate de mentori, profesori sau părinți.

Anul trecut, o echipă de eleve de liceu din România a câștigat competiția regională pe Europa a Technovation, după ce fetele au dezvoltat cea mai bună aplicație europeană din divizia seniori.

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

FOTO: Rezultate bune pentru luptătorii de taekwondo ai clubului CS Unirea Alba Iulia. Pe ce locuri s-au clasat la două campionate

Publicat

Sportivii clubului CS Unirea Alba Iulia au participat în data de 24 septembrie, la două competiții naționale, de taekwondo, evenimente sportive desfășurate la Odorheiu Secuiesc. 

Este vorba despre Campionatul Național de Tineret și Turneul Republican de tineret.

Meciurile în ambele competiții au fost foarte puternice, deoarece au venit sportivi de la toate cluburile din țară. Au pășit pe suprafața de luptă tineri sportivi care au aruncat în luptă cele mai bune lovituri, a explicat pentru alba24.ro, Alin Moldovan, antrenor de taekwondo.

În urma unor meciuri grele, sportivii din Alba au reușit să obțină clasări pe podium, dar au avut și parte de înfrângeri.

Mai exact, Mario Gâlea a pierdut meciul pentru medalie, Alexandru Fara a obținut titlul de Vicecampion Național, în luptele din cadrul Campionatului Național de tineret.

La Campionatul republican, au luptat Natalia Ghenescu, sportivă care s-a clasat pe primul loc și Miruna Boloage, care s-a clasat pe locul secund.

 

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

Locuitorii din Teiuș, fără apă potabilă de miercuri seara până joi dimineața, după o defecțiune la rețea

Publicat

Locuitorii orașului Teiuș rămân fără apă de miercuri seara până joi dimineața, pentru remedierea unei defecțiuni apărute la rețea. 

Reprezentanții operatorului Apa CTTA SA Alba – Sucursala Alba Iulia, au anunțat întreruperea furnizării apei potabile în orașul Teiuș, începând cu data de 28 septembrie, ora 22:00, până în data de 29 septembrie, ora 05:00, în vederea remedierii unei defecțiuni la rețeaua de transport a apei potabile DN 400.

La reluarea furnizării pot apărea depășiri ale parametrului turbiditate, caz în care sfătuim consumatorii să folosească apa doar în scopuri menajere, până la încadrarea acesteia în parametrii de calitate.

Eventualele perturbaţii, precum şi zona în care ele apar, pot fi semnalate Dispeceratului Sucursalei Alba Iulia, la numerele de telefon: fix 0258.810463, mobil 0723.212647, în vederea intervenţiei.

Citeste mai mult
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate

Statistici T5

Parteneri Romania24.ro, Cluj24.ro, Ardeal24,ro, Botosani24.ro Copyright © 2022 Alba24.ro powered by Independent Media & More. Alba24.ro folosește fluxurile de știri ale agențiilor Agerpres și Mediafax