ACTUALITATE
Copiii cu cerințe educative speciale din Alba Iulia vor primi și în acest an alocații de hrană și bani pentru rechizite și haine. Procedura
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2014/03/asistenta-sociala.jpg)
Sumele pentru asistență socială se acordă prin intermediul școlilor, iar banii au fost alocați de la bugetul Consiliului Județean. Plata se face lunar, în cazul alocației de hrană, respectiv o dată pe an, pentru sprijinul financiar destinat achiziționării de haine și alte obiecte necesare copilului.
Pentru a beneficia de aceste drepturi, reprezentantul legal al copilului trebuie să facă o cerere și să prezinte certificatul de orientare școlară emis de Centrul Județean de Resurse și asistență educațională, prin care s-a recomandat includerea în învățământul de masă și certificatul de naștere sau cartea de identitate a copilului (pentru cei care au împlinit 14 ani), respectiv cartea de identitate a părintelui/tutorelui care va ridica contravaloarea drepturilor.
Valoarea alocației de hrană este de 16,6 lei/zi/beneficiar.
Pe grupe de vârstă, drepturile pentru îmbrăcăminte, încălţăminte, materiale igienico-sanitar, rechizite/manuale, jucării, materiale cultural/sportive sunt:
– pentru copii de la 3 la 7 ani inclusiv: 498 lei/an
– pentru copii de la 7 până la 14 ani inclusiv: 611 lei/an
– pentru adolescenţi de la 14 până la 18 ani inclusiv: 754 lei/an
– pentru tineri de la 18 până la 26 de ani inclusiv: 844 lei/an.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)