ACTUALITATE
„Cu zâmbiricii la joacă” : Proiect al elevilor de la Școala Gimnazială „Singidava” din Cugir. Ateliere de educație nonformală cu tematică antiviolență
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2015/03/Afi_.jpg)
Cu ocazia evenimentului, membrii clubului „Zâmbiricii norocoși” vor efectua activități de educație nonformală (jocuri) pentru elevii claselor IV-VIII, prin care își propun să-i sensibilizeze pe aceștia asupra fenomenului de violență școlară, iar prin intermediul concursului, adresat elevilor claselor I-VIII, își propun să descopere talentele artistice ale elevilor, cele mai bune mesaje, indiferent că e vorba de un desen, o compunere, un cântec, etc., fiind premiate!
Unul din reprezentanții Clubului Impact, prof. Dan Moldovan, a declarat: „Acțiunile evenimentului „Cu zâmbiricii la joacă” și „Mesajul meu antiviolență” fac parte din primul proiect inițiat de către membri clubului școlii – „Prietenie mai presus de violență”, proiect ce își dorește să rezolve problema identificată de aceștia și anume faptul că actele de violență s-au înmulţit! Proiectul se încheie în săptămâna „Școala altfel: Să știi mai multe, să fii mai bun” cu un spectacol de teatru-forum, intitulat sugestiv: Violenţa dăunează grav prieteniei.”
Clubul „Zâmbăricii Norocoși” de la Școala Gimnazială „Singidava” a luat fiinţă în luna noiembrie 2014 şi are în componenţă 30 de elevi conduşi de patru lideri: prof. Văsuţi Nicoleta, prof. Sabău Bogdana, prof. Horciu Oana şi prof. Moldovan Dan.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)