EVENIMENT
Cum să învingi teama de a vorbi în public: atelier practic cu psihoterapeutul Cosmin Bara, la biblioteca din Alba Iulia
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2018/01/biblioteca-judeteana-alba.jpg)
La biblioteca din Alba Iulia va avea loc, marți, 30 mai 2023, de la ora 17.00, un atelier de psihologie practică. Este un atelier unde se va dezbate teama de a vorbi în public și cum poate fi învinsă această problemă.
Atelierul va fi condus de psihoterapeutul Cosmin Bara.
„Ați observat faptul că, înainte de a lua cuvântul în public, intervine anxietatea, pe care o putem resimți ca pe un disconfort fizic, precum „fluturi în stomac”, „nod în gât”, „abdomenul încordat”, însoțit de gânduri de genul: „vor râde de mine”, „nu sunt suficient” și „cine m-a pus să fac asta, pentru că voi ajunge de râsul internetului”?
Emoția nu este altceva decât o reflexie a minții în corp.
Cuvintele pe care tu le spui în dialogul tău, imaginea pe care o ai în minte determină ceea ce tu simți.
Vestea bună este că există metode practice de a ne dezvolta abilitatea de a alege felul în care ne simțim atunci când ne adresăm unei audiențe. Cum? Aflați marți, participând la atelierul de Biblioterapie, unde nicio emoție nu e de nestăpânit, ori de neînlocuit!”, transmit organizatorii, într-un comunicat de presă.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)
gelu stoian
sâmbătă, 27.05.2023 at 18:16
Simplu de tot : Il IMITI pe Marcel Ciolacu !!!!! Nu si pe MUTU ( al doilea TURIST , Dupa N. Ceausescu , al Romaniei !!!!!!!! ) la inceputul ” Carierii ” ( Primul Mandat de Presedinte al Romaniei ) , cand abia – abia scotea din gura cateva fraze !!!!!!!!!! Nici , pe ” celebra ” Paviana cu Mantie ( CTP )Viorica Dancila , care chiar si cu tidula sub nas , tot scotea PERLE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!