Connect with us
Publicitate

ACTUALITATE

Cupa Sebeșului la Dans Sportiv, ediția a VI-a. Câștigătorii competiției, pe categorii și grupe de vârstă


Publicat

Municipiul Sebeș a găzduit, pentru al șaselea an consecutiv, Cupa Sebeșului la Dans Sportiv, eveniment dedicat tinerilor cu vârste cuprinse între 4 și 34 de ani. Au participat aproximativ 500 de sportivi, de la 50 de cluburi de profil din Alba și din țară.

Au fost prezenți sportivi din Sebeș, Alba Iulia, Cugir, Teiuș, Bistrița, Dej, Cluj-Napoca, Turda, Brașov, Sibiu, Mediaș, Cisnădie, Deva, Hunedoara, Oradea, Arad, Timișoara, Lugoj, Suceava, Bacău, Făgăraș, Târgu-Mureș, Miercurea Ciuc, Baia Mare, Baia Sprie, Satu Mare, Craiova, Râmnicu-Vâlcea.

Competiția s-a desfășurat la Sala Sporturilor „Florin Fleșeriu” Sebeș, pe categorii de dans și grupe de vârstă, la finalul acestora fiind înregistrați următorii câștigători:

CLASA D 14-15 ani:

Locul I: Chris Varga-Hanna Polak (LOGA DANCE SCHOOL Satu Mare)

Locul II: Ioan Sergiu Oargă-Nicoleta Bianca Pop (ATTITUDE Cluj-Napoca)

Locul III: Ioan Ganea-Raisa Maria Scheip (MEDIO-MONTE Baia Sprie)

CLASA E 12-13 ani:

Locul I: Răzvan Orza-Mădălina Andreea Cojocaru (BUCOVINA DANCE STUDIO Suceava)

Locul II: Robert Alexandru Bindea-Miruna Panait (ATTITUDE Cluj-Napoca)

Locul III: Eric Alexandru Cimpoi-Alexia Larisa Vultur (ROYAL STEPS Arad)

CLASA E 14-15 ani:

Locul I: Alexandru Costin Tofan-Daria Ioana Filip (LA PASSION Brașov)

Locul II: Eduard Adrian Aștilean-Ingrid Farago (LATINO ANGELS Dej)

Locul III: Janis Fejer-Denisa Simon (TOP DANCE 2007 Teiuș)

CLASA E 6-11 ani:

Locul I: Ianis David Trusca-Ricarda Maria Burlan Mitu (SUPREM DANCE Râmnicu Vâlcea)

Locul II: Darius Matei Voicu-Iulia Nicola Breban (MEDIO-MONTE Baia Sprie)

Locul III: David Soponar-Izabella Bartha (PRODANCE 2000 Baia Mare)

DEBUTANȚI CHA CHA 10-11 ANI:

Locul I: Robert Andrei Onea-Maria Florina Baicu (ELITE DANCE ACADEMY Deva)

Locul II: Gabriel Cristian Dinu-Ștefania Rus (SHINE DANCE Hunedoara)

Locul III: D. Linko-Duca Toba (SHINE DANCE Hunedoara)

DEBUTANȚI CHA CHA 4-7 ANI:

Locul I: Nicolas Fabian Oster-Elisa Ardelean (NOVA DANCE Arad)

Locul II: Nicolas Mattia Ballabio-Ana Maria Vârciu (MARIA PETREA Alba-Iulia)

Locul III: David Vasile Seneșan-Anastasia Fulea (LIFE IS DANCE Alba-Iulia)

DEBUTANȚI CHA CHA 8-9 ANI:

Locul I: Vlad Bulgaru-Timeea Mitu (1 CRYSTAL TOP DANCE Cluj-Napoca)

Locul II: Vlad Costineanu-Natalia Ardeleanu (SHINE DANCE Hunedoara)

Locul III: Matei Popa-Teodora Elisabeta Peștean (LA PASSION Brașov)

DEBUTANȚI VALS LENT 10-11 ANI:

Locul I: Eduard Adominicăi-Cristiana Macovei (DIAMOND DANCE CLUB Cluj-Napoca)

Locul II: David Ștefan Enache-Sofia Ana Boca (CHIC DANCE Cluj-Napoca)

Locul III: Aaron Peter Bartalis-Rebeka Maier (DANCE ART Târgu-Mureș)

DEBUTANȚI VALS LENT 4-7 ANI:

Locul I: Nicolas Fabian Oster-Elisa Ardelean (NOVA DANCE Arad)

Locul II: L. Boncheș-A. Oprișan (DIAMOND DANCE CLUB Cluj-Napoca)

DEBUTANȚI VALS LENT 8-9 ANI:

Locul I: Ștefan Ovidiu Grăjdan-Antonia Elena Costea (COMTRATUR DANCE Făgăraș)

Locul II: David Bogdan Indrecan-Antonia Maria Mare (PRODANCE 2000 Baia Mare)

Locul III: Vlad Bulgaru-Timeea Mitu (CRYSTAL TOP DANCE Cluj-Napoca)

HOBBY 10-11 ANI:

Locul I: Flavius Nicolae Giosan-Giulia Suardi (LIFE IS DANCE Alba-Iulia)

Locul II: Ioan David Bodoc-Ioana Alexia Lucia (PRO DANCE STUDIO Brașov)

Locul III: R. Moldovan-S. Nuțescu (ROYAL STEPS Arad)

HOBBY 12-13 ANI:

Locul I: Darius Horațiu Soporan-Alissa Popa (ATTITUDE Cluj-Napoca)

Locul II: Darius Jurcan-Vivien Beno (DANCE ART Târgu-Mureș)

Locul III: Răzvan Marian Ploia-Bianca Ioana Simina (PRODANCE 2007 Cugir)

HOBBY 14-15 ANI:

Locul I: Răzvan Cristian Nicola-Maria Eleonora Crișan (POTAISSA Turda)

Locul II: Andrei Roman-Elena Leahu (BOLERO Timișoara/TOP DANCE Timișoara)

Locul III: Ionuț Sorin Suciu-Carina Maria Santa (RONDO DANCE Târgu-Mureș)

HOBBY 6-9 ANI:

Locul I: M. Domunco-A. Iacob (BUCOVINA DANCE STUDIO Suceava)

Locul II: Andrei Stratulat-Alexia Maria Mihai (BUCOVINA DANCE STUDIO Suceava)

Locul III: Albert George Bogdan-Larisa Stoler (BUCOVINA DANCE STUDIO Suceava)

OPEN BASIC LATINO 12-13 ANI:

Locul I: Matei Oancea-Teodora Florina Gheorghe (LA PASSION Brașov)

Locul II: Bogdan Marian Chira-Iasmina Maria Petcov (TEMPO DANCE Timișoara)

OPEN BASIC LATINO 14-15 ANI:

Locul I: R. Morancea-A. Marcu (LIFE IS DANCE Alba-Iulia)

Locul II: Daniel Mark Hornyak-Iulia Pușcaș (LOGA DANCE SCHOOL Satu Mare)

Locul III: Horia Sergiu Popa-Ștefania Stan (ATTITUDE Cluj-Napoca)

OPEN BASIC LATINO 6-11 ANI:

Locul I: Marian Lungu-Bianca Ștefania Condopol (ADAMAS Bacău)

Locul II: C. Ionescu-T. Heghi (LA PASSION Brașov)

Locul III: Fabio Alessio Czine-Andra Maria Masznicza (3 DANCE MANIA.RO Lugoj)

OPEN BASIC STANDARD 12-13 ANI:

Locul I: Matei Oancea-Teodora Florina Gheorghe (LA PASSION Brașov)

Locul II: Bogdan Marian Chira-Iasmina Maria Petcov (TEMPO DANCE Timișoara)

OPEN BASIC STANDARD 14-15 ANI:

Locul I: Ioan Sergiu Oarga-Nicoleta Bianca Pop (ATTITUDE Cluj-Napoca)

Locul II: Daniel Mark Hornyak-Iulia Pușcaș (LOGA DANCE SCHOOL Satu Mare)

Locul III: Andrei Hărăguș-Miruna Cristiana Chisbora (TOP DANCE LIFE Bistrița)

OPEN BASIC STANDARD 6-11 ANI:

Locul I: C. Ionescu-T. Heghi (LA PASSION Brașov)

Locul II: Marian Lungu-Bianca Ștefania Condopol (ADAMAS Bacău)

Locul III: Fabio Alessio Czine-Andra Maria Masznicza (DANCE MANIA.RO Lugoj)

OPEN LATINO 12-15 ANI:

Locul I: Marius Silviu Henegar-Antonia Maria Avădani (FANTASY DANCE Cisnădie)

Locul II: Daniel Mark Hornyak-Iulia Pușcaș (LOGA DANCE SCHOOL Satu Mare)

Locul III: Bogdan Marian Chira-Iasmina Maria Petcov (TEMPO DANCE Timișoara)

OPEN LATINO 16-34 ANI:

Locul I: Anton Gosalo-Bianca Iulia Brojba (NOVA DANCE Arad)

Locul II: Darius Vasile Dogar-Andreea Tomescu (FANTASY DANCE Cisnădie/FANTASY DANCE Sebeș)

OPEN STANDARD 12-15 ANI:

Locul I: Rareș Adrian Saroși-Maria Crișan (POTAISSA Turda)

Locul II: Daniel Mark Hornyak-Iulia Pușcaș (LOGA DANCE SCHOOL Satu Mare)
Locul III: David Nicolae Roșca Turcu-Sonia Damian (SAMARA Sebeș)

PRECOMPETIȚIONAL 2 DANSURI 10-11 ANI:

Locul I: Celil Isac Goktas-Kamilla Anita Fabian (DANCE ART Târgu-Mureș)

Locul II: David Ayan Iancu-Eliza Maria Tiron (DANCE SPIRIT Timișoara/TOP DANCE Timișoara)

Locul III: Robert Butaru-Meda Elisa Staicu (INSTINCT DANCE Timișoara)

PRECOMPETIȚIONAL 2 DANSURI 8-9 ANI:

Locul I: Lucas David Axinte-Ilinca Teodora Rata (BUCOVINA DANCE STUDIO Suceava)

Locul II: Tudor Mihai Nicorici-Alexandra Florina Pavel (ELITE DANCE ACADEMY Deva)

Locul III: Otto Victor Mircea-Arianna Patricia Pop (3 RONDO DANCE Târgu-Mureș)

PRECOMPETIȚIONAL 3 DANSURI 10-11 ANI:

Locul I: Robert Butaru-Meda Elisa Staicu (INSTINCT DANCE Timișoara)

Locul II: David Ayan Iancu-Eliza Maria Tiron (DANCE SPIRIT Timișoara/TOP DANCE Timișoara)

Locul III: Celil Isac Goktas-Kamilla Anita Fabian (DANCE ART Târgu-Mureș)

PRECOMPETIȚIONAL 3 DANSURI 8-9 ANI:

Locul I: Lucas David Axinte-Ilinca Teodora Rata (BUCOVINA DANCE STUDIO Suceava)

Locul II: S. Buhaianu-S. Sarmășan (CRYSTAL TOP DANCE Cluj-Napoca)

Locul III: Mihai Putnic-Ștefania Ariana Cucu (NOVA DANCE ARAD Arad)

SOLO FETE BRONZ 10-11 ANI:

Locul I: Gabriela Iuliana Vatui Ticlea (STAN STEPS Craiova)

Locul II: Ioana Mădălina Șolderea (LIFE IS DANCE Alba-Iulia)

Locul III: Maria Irimia (STAN STEPS Craiova)

SOLO FETE BRONZ 8-9 ANI:

Locul I: Johanna Baak (LA PASSION Brașov)

Locul II: Ana Andreea Filimon (SAMARA Sebeș)

Locul III: Ioana Simina Muntean (RISE UP Sibiu)

SOLO FETE DEBUTANTE 10-11 ANI:

Locul I: Dalma Bakos (DANCE ART Târgu-Mureș)

Locul II: Maria Alicia Motoc (COMTRATUR DANCE Făgăraș)

Locul III: Vivien Dora Bartha (3 DANCE ART Târgu-Mureș)

SOLO FETE DEBUTANTE 12-15 ANI:

Locul I: Briana Gabriela Zokorias (DANCE ART Târgu-Mureș)

Locul II: Antonia Ardelean (DANCE ART Târgu-Mureș)

Maria Roberta Bădeanu (CRYSTAL TOP DANCE Cluj-Napoca)

SOLO FETE DEBUTANTE 4-7 ANI:

Locul I: Emilia Andreea Tatomir (COMTRATUR DANCE Făgăraș)

Locul II: Alessia Maria Șoit (LIFE IS DANCE Alba-Iulia)

Locul III: Antonia Ioana Gidei (CRYSTAL TOP DANCE Cluj-Napoca)

SOLO FETE DEBUTANTE 8-9 ANI:

Locul I: Ylenia Piacentini (COMTRATUR DANCE Făgăraș)

Locul II: Romina Andreea Bartok (NOVA DANCE Arad)

Locul III: Cezara Ioja (DIAMOND DANCE CLUB Cluj-Napoca)

Evenimentul a fost organizat de Primăria și Consiliul Local al Municipiului Sebeș, Centrul Cultural „Lucian Blaga” Sebeș, în parteneriat cu Clubul Sportiv „SAMARA” Sebeș și Federația Română de Dans Sportiv.

 



ȘTIREA TA - Dacă ești martorul unor evenimente deosebite, fotografiază, filmează și trimite-le la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Publicitate

ACTUALITATE

FOTO Șofer de TIR, prins cu 50 de kilograme de heroină, de procurorii DIICOT. Suma uriașă cu care s-ar fi vândut pe piața neagră

Publicat

Aproape 50 de kilograme de heroină au fost găsite duminică, de polițiștii DIICOT, în bagajele unui cetățean bulgar, care se afla la volanul unui autocamion. 

Drogurile care pe piața valorează în jur de un milion și jumătate de euro, erau ascunse în pachete, printre mai multe sacoșe cu mâncare. 

S.I., cetățeanul bulgar,  a fost reținut timp de 24 și este cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de trafic de droguri de mare risc și trafic internațional de droguri de mare risc.

Potrivit DIICOT, în cauză s-a stabilit că, la data de 24 mai 2020, inculpatul S.I. s-a prezentat la Punctul de Trecere a Frontierei Calafat – județul Dolj, pe sensul de intrare în România din Bulgaria, la volanul unui autocamion.

Cu ocazia efectuării controlului specific, polițistii din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Calafat au descoperit în cabina autocamionului, într-o geantă de voiaj ascunsă printre bagaje şi sacoşe cu mâncare, mai multe pachete ce conțineau aproximativ 50 kg de heroină, cu o valoare de piață de aproximativ 1.500.000 euro.

În cursul zilei de astăzi, inculpatul urmează să fie prezentat Tribunalului București cu propunere de arestare preventivă pentru o perioadă de 30 de zile.

Acțiunea a fost efectuată cu sprijinul ofițerilor de poliție judiciară din cadrul BCCO Craiova.

Facem precizarea că pe întreg parcursul procesului penal, suspecții și inculpații beneficiază de drepturile și garanțiile procesuale prevăzute de Codul de procedură penală, precum și de prezumția de nevinovăție.

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

Atenționare COD GALBEN de FURTUNĂ în Alba. Descărcări electrice, averse, grindină și vânt puternic

Publicat

nori furtuna ploaie

Administrația Națională de Meteorologie a emis atenționare imediată de vreme rea în județul Alba.

Până la ora 17.00, se vor semnala frecvent – grindină de mici dimensiuni şi descărcări electrice, averse ce vor cumula izolat 20-25 l/mp, dar și intensificări de scurtă durată ale vântului.

Atenționări similare sunt în județele Sibiu, Mureș, Hunedoara, Bihor, Arad, Timiș, Caraș-Severin, Cluj, Maramureș, Bistrița-Năsăud, Satu Mare, Dolj, Gorj, Vâlcea, Mehedinți, Argeș. Prahova, Giurgiu, Ilfov, Teleorman.

sursă: meteoromania.ro

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

PETIȚIE online pentru oprirea asfaltării drumului de acces la Peștera Huda lui Papară din Munții Apuseni

Publicat

Peste 270 de persoane au semnat o petiție pentru oprirea asfaltării drumului de acces la Peștera Huda lui Papară, aflată pe raza comunei Sălciua din Munții Apuseni. Potrivit inițiatorilor demersului, zona este Rezervație Naturală Protejată, iar traficul auto intens va pune în pericol cea mai lungă peșteră din Munții Trascăului. 

„Cere și tu Primăriei din Comuna Salciua să oprească asfaltarea drumului din fața Peșterii Huda lui Papară – din Munții Apuseni! Zona este, în acest moment, Rezervație Naturala Protejată, este considerată zonă ecologică și nu zonă de trafic intens, care să necesite asfaltare!

În proiectul primăriei sunt incluse două parcări: una în fața punții din fața Peșterii Huda lui Papară, care trece peste Valea Morilor și o alta în partea cealaltă de acces, pe drumul care merge de la Pensiunea Sub Piatra la peșteră.

Familiile din cătunul Sub Piatră nu sunt de acord cu asfaltarea drumului de acces, acestea urmând să depună la primărie o cerere de modificare a proiectului.

De ce este important?

Aceasta petiție este importantă deoarece zona este Arie Naturală Protejată, unde nu ar trebui să existe trafic auto intens și unde nu ar trebui folosite materiale precum asfaltul.
Dorim stoparea asfaltării din fața Peșterii Huda lui Papară și asfaltarea celor două parcări de pe drumul de acces către peșteră”, se precizează în petiția online.

Vezi AICI petiția. 

Citeste mai mult
Publicitate

EDUCAȚIE

OFICIAL: TITULARIZARE 2020 – proba scrisă, în 15 iulie. CALENDAR complet cu etapele de mobilitate și modificări din metodologie

Publicat

examen profesor

Ministerul Educației a anunțat modificările din metodologia-cadru privind mobilitatea personalului didactic din învățământul preuniversitar în anul școlar 2020-2021.

Metodologia a fost aprobată prin ordin de ministru și transmisă spre publicare în Monitorul Oficial.

Vezi și TITULARIZARE 2020: Modele de subiecte și bareme de corectare pentru examen. Detalii pentru candidați

Potrivit sursei citate, proba scrisă la Titularizare 2020 va avea loc în 15 iulie.

”Proba scrisă pentru titularizarea în învățământ va avea loc în data de 15 iulie 2020, cu respectarea tuturor măsurilor igienico-sanitare. Repartizarea candidaților se va face în ordinea descrescătoare a notelor obținute la proba scrisă. Pentru titularizarea cadrelor didactice este nevoie de minimum nota 7 (șapte).

Proba de interviu a fost eliminată pentru candidații care doresc să ocupe un post în regim de <plata cu ora>”, a anunțat ministerul.

Modificările din metodologie:

În contextul situației epidemiologice determinate de răspândirea coronavirusului COVID-19, au fost operate următoarele modificări în metodologia de mobilitate a personalului didactic:

– proba practică și inspecția la clasă nu se vor mai susține, fiind eliminate – pentru anul în curs – prin OUG nr. 70/2020. În schimb, candidații care au studiat într-o altă limbă decât cea în care urmează să se realizeze predarea vor susține și o probă de limbă care va fi evaluată cu calificativul „Admis/Respins”.

documentele de înscriere pentru mobilitate și contestațiile pot fi transmise și on-line

– ședințele de repartizare a posturilor se pot desfășura și on-line

– transferul consimțit și pretransferul între unitățile de învățământ au fost eliminate prin ordonanță de urgență; aceste etape se vor realiza prin repartizare organizată de către inspectoratele școlare

– etapele de transfer consimțit și de pretransfer la cererea personalului didactic au fost modificate astfel: cadrele didactice își vor depune dosarul de înscriere pentru această etapă la inspectoratele școlare, iar acestea vor organiza repartizarea candidaților.

Calendarul complet al mobilității personalului didactic din învățământul preuniversitar 2020:

1) Transferarea personalului didactic titular disponibilizat prin restrângere de activitate sau prin restructurarea rețelei școlare ori prin desființarea unor unități de învățământ:

Până la 27 mai 2020: înregistrarea şi soluționarea contestațiilor la punctajele acordate, în consiliul de administrație al inspectoratului școlar,  afișarea punctajelor finale şi a rezultatelor la probele orale la sediul inspectoratului școlar şi pe pagina web a inspectoratului şcolar

27-28 mai 2020: soluționarea cererilor de restrângere de activitate în ședință de repartizare şi înregistrarea contestațiilor la inspectoratul școlar privind soluționarea restrângerilor de activitate

Notă: Contestațiile privind soluționarea restrângerilor de activitate pot fi transmise şi prin poştă electronică până la ora 23:59 în data de 27 mai 2020, situaţie în care cadrul didactic anexează la contestaţia transmisă şi cartea/buletinul/adeverinţa de identitate.

29 mai: soluționarea contestațiilor în consiliul de administrație al inspectoratului școlar şi reactualizarea listei posturilor didactice/catedrelor vacante/rezervate

29 mai-9 iunie 2020: emiterea și comunicarea deciziilor de repartizare

Notă: Cadrele didactice titulare aflate în restrângere de activitate care nu au susţinut probele orale eliminatorii până la data de 13 martie 2020, pot suţine aceste probe în etapa de pretransfer la cerere. Aceste cadre didactice participă la şedinţa pentru soluționarea cererilor de restrângere de activitate, iar în situaţia în care vor fi repartizate pe posturi care necesită probe orale, vor primi decizia de repartizare după evaluarea acestor probe, în condiţiile în care obţin calificativul „Admis”.

Citeste mai mult
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate