Connect with us
Publicitate

ACTUALITATE

Curtea de Apel Alba Iulia a anulat raportul ANI în cazul incompatibilităţii primarului din Sibiu, Klaus Iohannis


Publicat

Curtea de Apel Alba Iulia a admis, miercuri, 25 septembrie, contestaţia formulată de primarul Sibiului, Klaus Iohannis şi a anulat raportul întocmit de Agenţia Naţională de Integritate prin care se constata starea sa de incompatibilitate. Potrivit ANI, acesta a îndeplinit concomitent cu funcţia de primar, şi calitatea de reprezentant al municipiului în Adunarea Generală a Acţionarilor de la SC Apă Canal SA Sibiu şi de la SC Pieţe SA, ce contravenea prevederilor legale.

Potrivit reprezentanţilor instanţei albaiuliene, în dosarul nr. 508/57/2013, Curtea de Apel Alba Iulia a admis contestaţia formulată de reclamantul Klaus-Werner Iohannis în contradictoriu cu Agenţia Naţională de Integritate şi în consecinţă a dispus anularea raportului de evaluare nr.18367/G/II/24.04.2013 întocmit de Agenţia Naţională de Integritate.

Cu privire la contestaţia formulată de reclamant împotriva Inspecţiei de integritate, Curtea de Apel Alba Iulia a dispus respingerea contestaţiei ca fiind formulată împotriva unei persoane fără legitimare procesuală.

Hotărârea Curţii de Apel Alba Iulia poate fi atacată cu recurs în termen de 15 zile de la comunicare, competenţa soluţionării recursului revenind Înaltei Curţi de Casaţie şi Justiţie.

Considerentele care au stat la baza acestei sentinţe vor putea fi făcute publice  după ce hotărârea va fi motivată.

Dosarul nr. 508/57/2013 ce s-a aflat pe rolul Curţii de Apel Alba Iulia a avut ca obiect soluţionarea acţiunii în contencios administrativ formulată de reclamantul Klaus Werner Iohannis prin care acesta a solicitat:

– anularea raportului de evaluare nr.18367/2013 întocmit de Agenţia Naţională de Integritate – Inspecţia de Integritate şi suspendarea executării raportului de evaluare nr.18367/2013 până la soluţionarea definitivă şi irevocabilă a cauzei.

În 24 iulie, Curtea de Apel Alba Iulia a respins ca lipsită de interes cererea formulată de reclamantul Klaus-Werner Iohannis de suspendare a executării raportului de evaluare nr.18367/24.04.2013 întocmit de Agenţia Naţională de Integritate, întrucât actul administrativ contestat este suspendat de drept şi nu produce efecte juridice ca urmare a sesizării instanţei de contencios administrativ cu acţiunea în anulare a raportului de evaluare.

În 24 aprilie, Agenţia Naţională de Integritate (ANI) anunţa că a constatat că primarul Sibiului, Klaus Iohannis, se află în stare de incompatibilitate, întrucât are şi calitatea de reprezentant al municipiului în Adunarea Generală a Acţionarilor de la SC Apă Canal SA Sibiu, din 5 august 2010 şi la SC Pieţe SA, din 30 aprilie 2009, ceea ce contravine prevederilor legale.

Primarul municipiului Sibiu, Klaus Iohannis, a contestat decizia ANI în 31 mai, la Curtea de Apel Alba Iulia.

În 2 iulie, ANI a depus o cerere la Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie, de strămutare a dosarului de incompatibilitate, de la Curtea de Apel Alba Iulia la o altă instanţă egală în grad. Cererea va fi judecată de instanţa supremă în 20 septembrie.

În paralel, Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie a decis, în 16 iulie, să respingă cererea prin care ANI a solicitat, pe lângă strămutarea dosarului, suspendarea judecării cauzei la Curtea de Apel Alba Iulia până la soluţionarea cererii de strămutare. În această situaţie, dosarul îşi continuă cursul în instanţă la Curtea de Apel Alba Iulia.

Iohannis este prim-vicepreşedinte al PNL şi exercită al patrulea mandat consecutiv de primar al municipiului Sibiu.



Dacă ți-a plăcut articolul și vrei să fii la curent cu ce scriem:


ȘTIREA TA - Dacă ești martorul unor evenimente deosebite, fotografiază, filmează și trimite-le la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *


Publicitate

EVENIMENT

Ministrul Educației dă asigurări că elevii vor susține examenele naționale în format fizic, la datele stabilite

Publicat

Ministrul Educaţiei, Sorin Câmpeanu, a declarat că a iniţiat discuţii la nivelul Comitetului Naţional pentru Situaţii de Urgenţă pentru ca chiar dacă vor exista localităţi carantinate la momentul susţinerii examenelor naţionale, să se ia în considerare excepţia pentru susţinerea acestor testări, “definitorii pentru viitorul oricărui tânăr”, cu prezenţă fizică şi la datele stabilite, scrie românia24.ro

“Profit de orice ocazie pentru a îndemna încă o dată la maximă responsabilitate, la respectarea strictă a regulilor pentru a diminua aşa şansele de a ajunge în această situaţie să depăşim 6 la mie. Dacă totuşi se depăşeşte 6 la mie, se suspendă orice activitate şcolară, din păcate, nu este nimic de discutat aici.

Cu o singură excepţie, deşi nu ne dorim, deşi eu personal sunt convins că nu vom ajunge să avem localităţi carantinate pe durata examenelor naţionale, am iniţiat deja discuţiile la nivelul CNSU pentru a lua în considerare o excepţie pentru derularea examenelor naţionale cu prezenţă fizică la datele stabilite”, a afirmat duminică ministrul Câmpeanu, într-o intervenţie la postul Digi 24.

El a adăugat că “nu va exista niciun elev în această ţară care să nu poată susţine examene naţionale indiferent de situaţia epidemiologică”.

“Să ajungem în perioada examenelor naţionale şi vom avea răspuns (cu privire la situaţia epidemiologică din ţară n.red.) Ce vă pot spune acum, cu toată responsabilitatea, nu va exista niciun elev în această ţară care să nu poată susţine examene naţionale indiferent de situaţia epidemiologică.

Aceste examene naţionale sunt de maximă importanţă, definitorii pentru viitorul oricărui tânăr. Va exista înţelegere şi asigur orice elev că examenele naţionale se vor da la datele planificate cu prezenţă fizică”, a mai subliniat ministrul Educaţiei.

Conform modificărilor aduse sâmbătă Ordinul comun al Ministrului Educaţiei şi Ministrului Sănătăţii referitor la măsurile de organizare a activităţii în cadrul unităţilor/instituţiilor de învăţământ pentru prevenirea îmbolnăvirilor cu virusul SARSCoV-2, “este permisă organizarea cu prezenţa fizică, în unităţile de învăţământ din localităţile în care incidenţa cumulată în ultimele 14 zile este mai mică de 6/1000 de locuitori a simulărilor examenelor naţionale şi a examenelor pentru anii terminali; evaluărilor naţionale”.

sursă: romania24.ro, agerpres.ro.

Citeste mai mult
Publicitate

BLAJ

INCENDIU la Blaj: Un tractor aproape făcut scrum, după ce proprietarul a vrut să stingă un incendiu de vegetație uscată

Publicat

Un tractor a luat foc duminică, în jurul orei 15.45, pe un teren de pe raza municipiului Blaj. Potrivit primelor informații transmise de reprezentații ISU Alba, proprietarul ar fi vrut să limiteze propagarea unui incendiu de vegetație uscată, cu ajutorul plugului, dar tractorul a fost cuprins de flăcări. 

La fața locului s-au deplasat pompierii din Blaj cu o autospecială de stingere, dar tractorul a ars în totalitate. Acesta a avea la momentul declanșării incendiului, în rezervor, aproape 700 de litri de motorină.

Știre în curs de actualizare.

 

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

INCENDIU de vegetație uscată la Gârbova de Sus, pe 10 hectare. Pericol de extindere a focului către pădure

Publicat

Un incendiu de vegetație uscată a izbucnit, duminică, în jurul orei 15.00, pe raza localității Gârbova de Sus. 

Potrivit reprezentanților ISU Alba, incendiul se manifestă pe aproximativ 10 hectare și există pericolul de a se extinde spre pădure.

La fața locului intervin pompierii din Aiud alături de personal al Ocolului Silvic.

știre în curs de actualizare.

sursă foto: arhiva alba24.ro, rol ilustrativ.

Citeste mai mult
Publicitate

EVENIMENT

LISTA LOCALITĂȚILOR din Alba: Incidența la14 zile înregistrată în municipii, orașe și comune. Două comune au peste 7 la mie

Publicat

O situație care conține rata incidenței cumulative a COVID-19 la 1000 locuitori pe localități (U.A.T.) din ultimele 14 zile din județul Alba este calculată de platforma oficială alerte.ms.

Statistica este făcută automat în baza datelor colectate în ultimele 14 zile, inclusiv datele din raportarea cazurilor din data de 7 martie 2020. Platforma este gestionată de INSP cu sprijinul logistic la STS.

Citește și 40 de noi cazuri de COVID, în ultimele 24 de ore. Incidența la 14 zile pentru toate localitățile, transmisă de DSP Alba

 Potrivit raportării, în județul Alba, incidența cea mai mare o înregistrează localitățile Mihalț, Șona care au o incidență de peste 6 la mia de locuitori.

Între 3 și 6 la mia de locuitori – comunele Doștat, Lunca Mureșului, Unirea, Cricău, Șpring și municipiul Alba Iulia.

În lista se regăsesc și alte 20 de localități din județ în care incidența la mia de locuitori este zero.

Vedeți mai jos tabelul complet:

LOCALITATEPOPULATIE
CAZURI LA 1000 DE LOCUITORI IN ULTIMELE 14 ZILE (DEPABD)cazuri pozitive
MIHALŢ32577,9826
ŞONA43737,7734
DOŞTAT10225,876
MUNICIPIUL ALBA IULIA764444,93377
LUNCA MUREŞULUI25864,2511
UNIREA49444,2521
CRICĂU20043,497
ŞPRING26223,439
ŞIBOT24332,887
VALEA LUNGĂ31622,859
MUNICIPIUL SEBEŞ329082,8393
CRĂCIUNELU DE JOS21402,806
LIVEZILE12172,473
RĂDEŞTI12962,313
BLANDIANA9162,182
SĂLIŞTEA23712,115
BERGHIN19172,094
RIMETEA10022,002
PIANU35871,957
ORAŞ TEIUŞ72711,9314
OCOLIŞ5581,791
IGHIU70351,7112
MUNICIPIUL AIUD253951,6943
ORAŞ OCNA MUREŞ139871,6423
CIUGUD32661,535
MIRĂSLĂU19841,513
METEŞ27911,434
ORAŞ CUGIR257321,4036
GALDA DE JOS44831,346
SÂNTIMBRU30411,324
SĂSCIORI65231,238
MUNICIPIUL BLAJ207751,2025
LOPADEA NOUĂ26001,153
SÂNCEL26091,153
NOŞLAC18221,102
ŞUGAG28831,043
DAIA ROMÂNĂ31270,963
ORAŞ ABRUD52620,955
CIURULEASA11440,871
VADU MOŢILOR13460,741
BISTRA45750,663
GÂRDA DE SUS15280,651
VIDRA15410,651
ORAŞ ZLATNA79410,635
ROŞIA DE SECAŞ16200,621
CERGĂU16310,611
SOHODOL16810,591
VINŢU DE JOS55170,543
ORAŞ BAIA DE ARIEŞ38190,522
HOREA19420,511
ALBAC19830,501
CÂLNIC20100,501
GÂRBOVA21480,471
BUCERDEA GRÂNOASĂ22770,441
ORAŞ CÂMPENI73620,413
JIDVEI53220,382
ROŞIA MONTANĂ27470,361
LUPŞA29400,341
ALMAŞU MARE12360,000
ARIEŞENI16310,000
AVRAM IANCU14720,000
BUCIUM14210,000
CENADE10150,000
CERU-BĂCĂINŢI2750,000
CETATEA DE BALTĂ30720,000
CUT12780,000
FĂRĂU14960,000
HOPÂRTA11500,000
ÎNTREGALDE5670,000
MOGOŞ7760,000
OHABA6530,000
POIANA VADULUI10590,000
PONOR6760,000
POŞAGA9630,000
RÂMEŢ5410,000
SĂLCIUA14290,000
SCĂRIŞOARA15520,000
STREMŢ24500,000

Citeste mai mult
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate

Publicitate
Publicitate
Publicitate
Publicitate