ACTUALITATE
De JOI: Cercetători din ţară participă la sesiunea științifică „99 de ani de la Marea Unire”, la Alba Iulia
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2017/11/afis-sesiune-final-1.jpg)
Sala Unirii din Alba Iulia va găzdui joi, 23 noiembrie, de la ora 10.00, deschiderea oficială a sesiunii științifice a Muzeului Naţional al Unirii Alba Iulia, „99 de ani de la Marea Unire (1918-2017)”.
Lucrările ştiinţifice vor fi susţinute pe parcursul a două zile, în perioada 23-24 noiembrie, în cadrul a trei secţiuni: Arheologie, Istorie şi Restaurare-Conservare, la care anul acesta se adăugă și Secțiunea anuală a Comisiei de Istorie a Orașelor din România, având ca temă: „Calamitățile naturale, marile incendii și epidemiile în trecutul orașelor”.
Manifestare tradiţională şi de prestigiu organizată de muzeul albaiulian, sesiunea de anul acesta se bucură de prezenţa a numeroşi specialişti proveniţi din importante centre muzeale şi ştiinţifice din țară (Alba Iulia, Bucureşti, Bistrița, Brăila, Tulcea, Timișoara, Iași, Suceava, Satu Mare, Craiova, Brașov, Cluj-Napoca, Sibiu, Deva, Turda, Oradea, Târgu Mureș).
Evenimentul este organizat de Consiliul Județean Alba și Muzeul Național al Unirii Alba Iulia.
Vezi AICI programul.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)