Apa potabilă din rețeaua ce alimentează municipiul Alba Iulia, dar și alte localități din județ provine dintr-un lac ce se întinde pe 35 de hectare, aflat pe Valea Sebeșului. Are o capacitate de 3,5 milioane de metri cubi de apă.

Publicitate

Este vorba despre Lacul de acumulare Obrejii de la Căpâlna, care se află la circa 30 de kilometri de Alba Iulia.

Lacul este punctul de plecare al sistemului principal care alimentează zonele Sebeș, Alba Iulia, Teiuș, Aiud, Blaj și Ocna Mureș. Acumularea de la Petrești este doar sursa de rezervă.

Lacul de acumulare Obrejii de la Căpâlna are o lungime de aproximativ 3,2 km și o suprafață de 35 de hectare. Acesta acumulează apă provenită din râul Sebeș și afluenții Dobra, Nedeiu, Grosești și Mărtinie.

Publicitate
Clinica Balneomed Articol 728x90

Barajul și lacul de acumulare fac parte din amenajarea hidroenergetică de pe Valea Sebeșului. Aceasta include mai multe hidrocentrale electrice construite pe parcursul a 15 ani, începând din 1972.

Apa brută provenită din lacul de la Câpâlna ajunge la Stația de Tratare Sebeșel. Apa potabilizată acolo ajunge apoi în rețeaua de alimentare cu apă potabilă din zonele Alba Iulia, Blaj, Aiud, Teiuș, Ocna Mureș, Ciugud, Mirăslău și Sântimbru.

Datele sunt prezentate de către Apa CTTA SA Alba, în cadrul unei campanii de informare privind sursele și rețeaua de apă potabilă din județ, cu ocazia Zilei Mondiale a Apei, marcată în 2 martie.

Publicitate

foto: Apa CTTA SA Alba / Facebook