ACTUALITATE
Dezinsecții la Alba Iulia. Măsuri împotriva țânțarilor, tratamente fitosanitare în zonele verzi și deratizări în școli
![t](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2019/07/tantar.jpg)
Reprezentanții Primăriei Alba Iulia anunță că în această perioadă sunt derulate tratamente de dezinsecție în oraș. Noaptea trecută a avut loc prima trecere pentru dezinsecție, din etapa a patra de tratament, iar simultan au fost executate tratamente fitosanitare în zonele verzi.
”În perioada vacanței de vară, până acum, s-au făcut dezinsecții și deratizări la unitățile de învățământ aflate în administrarea primăriei, dar și la alte obiective. În unele situații, acolo unde s-a solicitat, s-a revenit pentru completarea și eficientizarea tratamentelor. În perioada următoare, în funcție de condițiile meteorologice, se va parcurge o nouă fază de dezinsecție împotriva țânțarilor”, transmit reprezentanții Primăriei.
Reamintim că, la sfârșitul lunii februarie, Primăria Alba Iulia a încheiat, după mai bine de 6 luni față de data stabilită inițial, contractul nou pentru dezinsecția și deratizarea spațiilor publice din municipiu.
Procedura de semnare a contractului a fost întârziată, de faptul că firma care s-a ocupat anterior de deratizare în oraș, a pierdut ultima licitație și a contestat în instanță raportul procedurii prin care a fost desemnat câștigătorul.
Contractul în valoare de peste 2.400.000 de lei a fost încheiat de primărie, pe 4 ani, cu DD Chim SRL Deva.
Urmăriți Alba24.ro și pe Google News
Dacă ți-a plăcut articolul:
ȘTIREA TA - trimite foto/video la Alba24 prin Facebook, WhatsApp, sau prin formularul online.
![](https://alba24.ro/wp-content/uploads/2021/09/sigla_alba24_300-x-92-1.png)