Directorul general adjunct al companiei miniere de stat Cupru Min SA Abrud, Dorel Tomuş, a fost declarat în stare de incompatibilitate de către Agenţia Naţională de Integritate (ANI).

Raportul de evaluare a fost emis în 28 martie 2022, dar nu a fost făcut public de către instituţie aşa cum procedează în toate cazurile similare.

Publicitate

Cazul a devenit public odată ce directorul de la Cupru Min a contestat raportul ANI la Curtea de Apel Alba Iulia, potrivit Adevărul.ro.

ANI consideră că Dorel Tomuş s-a aflat în stare de incompatibilitate în perioada 2018-2019, când a deţinut simultan funcţiiile de consilier judeţean şi director general al Cupru Min SA Abrud.

Tomuş a fost ales pe lista de consilieri judeţeni a PSD în 2016 şi a părăsit Consiliul Judeţean în martie 2019. Şi-a motivat demisia prin faptul că era prins în proiectul de dezvoltare a companiei Cupru Min, iar timpul nu îi permitea să fie prezent la toate şedinţele.

Publicitate

 Fiți la curent cu ultimele noutăți. Urmăriți Alba24 și pe Google News