Doi bărbați din Blaj vor fi judecați pentru furt calificat după ce au furat mai multe oi de la stâna unui cioban din Bucerdea Grânoasă. 

Deși faptele s-au petrecut în luna august a anului 2021, cei doi au fost trimiși în judecată în data de 6 aprilie 2023. 

Publicitate

Dosarul a trecut de stadiul de măsuri și excepții de cameră preliminară și va fi judecat pe rolul Judecătoriei Blaj.

De asemenea motivarea instanței a devenit publică, fiind disponibilă pe portalul rejust.ro.

Potrivit motivării instanței, ”în dimineața zilei de 28.08.2021, în jurul orei 2.00, pe timp de noapte, inculpații s-au deplasat cu o căruță, la stâna persoanei vătămate situată în extravilanul comunei Bucerdea Grânoasă.

Inculpații au lăsat căruța la o distanță de aproximativ 400 de metri de stână și au continuat deplasarea pe jos, până la parcela împrejmuită cu gard electrificat, pe care, se afla turma de ovine a persoanei vătămate.

Publicitate
Clinica Balneomed Articol 728x90

Inculpatul a desfăcut gardul electrificat, după care, ambii au pătruns în interiorul țarcului.

Aici, inculpatul a dezlegat câinele aflat în locul respectiv, pentru ca acesta să nu mai latre, după care, fiecare inculpat a luat câte o ovină și a dus-o la atelajul hipo.

Au legat oile de căruță și au revenit în țarc, de unde au mai luat fiecare câte o oaie.

Cele patru oi sustrase, le-au legat, le-au pus în căruță și le-au transportat la locuința inculpatului unde, au ajuns în jurul orei 4.00”, se arată în motivarea instanței.

Trei dintre oile furate au fost sacrificate, iar una care a rămas în viață a fost înapoiată ciobanului.

Publicitate

Pentru fapta lor, cei doi au fost trimiși în judecată pentru furt calificat.